Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Emauzy OSB

Pro všechny, kdo mají rádi toto opatství, založené Karlem IV. původně pro slovanské benediktiny-hlaholáše. Zakládací dekret byl vydán 21. listopadu 1347 v Norimberku. V době husitské zde vznikl jediný pokus o utrakvistický klášter, komunita se nakonec navrátila do katolické církve. V roce 1635 převzali opatství benediktini z Montserratu u Barcelony. V roce 1880 zde našli nové místo pro mateřský klášter nově vznikající benediktinské kongregace mniši vyhnaní z Beuronu. Za 2. světové války byl klášter nacisty zrušen, koncem války vybombardován spojenci. V roce 1945 se mniši vrátili, ovšem v roce… Více o společenství »

Vianney
dromedar

dromedar (Vposledku bezvýznamně krátkou) "tradici místa" vem čert.

Hezké by bylo usadit tam třeba nějaký ústav některé fakulty UK. Nebo novou kolej, kterých je nejen v Praze nedostatek.

Ale jestli se to má prodat za stovky milionů, tak si nedokážu představit jiného kupce, než nějakého developera, co kompletně překope vnitřek a udělá z toho hotel nebo snobský bytový komplex.

tina Anebo to celé zbourá a postaví tam nějakou supermoderní budovu. Mě by mrzelo, kdyby po sv. Gabrielu zbyl jenom znak opatství v kryptě na Monte Cassino.

dromedar
– upraveno

https://mapy.cz/s/luhapebecu
"Zahrada Hlaholice," Boršov nad Vltavou (kousek za ČB - vlakem, ale dá se pohodlně i pěšky)

"V Zahradě #Hlaholice si může každý návštěvník zahrát na hlaholského jazykovědce. Okolo parkových cest se nachází jednotlivé znaky hlaholice s jejich dnešními abecedními ekvivalenty, a díky tomu můžeme postupně rozluštit slova na deskách a na obřích trůnech." #staroslověnština

dromedar (V Boršově je taky závod vyrábějící Zátkovy těstoviny. Kdo by si dal hlaholicovou polévku? :) )

tina Dobrý tip na výlet!

dromedar

V benediktinských liturgických knihách (přinejmenším v těch starších - současné jsem neviděl) se s tím nemažou a dnes je svátek "sv. Bernarda, opata _našeho řádu_"

(upozornil mě na to @FantomasCZ při prohlížení předkoncilního breviářového propria pro Emauzy)

tina

dromedar Jak to tam vypadá dnes? Stále v troskách? Nebo srovnáno se zemí?

dromedar

Jak čeští mniši v Emauzích piklili proti opatu Schachleiterovi, a jak se tento nakonec realisoval jako "nazi speaker".
https://books.google.cz/books?id=U7KeDgAAQBAJ&lpg=PA121&pg=PA128#v=onepage&q&f=false

dromedar

Postupně poslouchám starší rozhovory s o. Gazdou na Proglasu. https://www.proglas.cz/program/audioarchiv/?fulltext=augustin+gazda

Drobné hejty na zestárlou exilovou emauzskou komunitu posluchači neujdou. Jak to vlastně bylo s odchodem P. Verzicha?

A bude @tina vědět, kde čeští benediktini v Norcii žili? Měl jsem za to, že tam, kde žije nebo do posledního zemětřesení žila současná norcijská benediktinská komunita, ale když o. Gazda vypráví o "bývalém kapucínském klášteře v horách", vypadá to spíš na ten objekt, co dnešní norcijští benediktini koupili a opravují, nebo ještě na něco jiného.

tina Na určité samotě ten klášter je, ale je tam takové malé náměstí a statek a za klášterem další statky. Otázka, co si představíme, když se řekne "v horách". Koukni na moje fotky, mám tam řadu alb z Norcie.

tina Norcia je asi 640 m nad mořem, Monte Patino přes 1000.

dromedar

https://www.facebook.com/groups/breviarydiscussion/permalink/2478064495585685/
nascanovaný Vajsův Vesperál!

(Na Google Books je v ČR zatím jenom "snippet view", tady ho stáhnul a na fb nahrál někdo v zemi s vlídnějším autorským zákonem.) #staroslověnština

dromedar
dromedar

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:a7c76360-dd16-11e6-9964-005056825209
Náhodou jsem v revue "Na hlubinu" narazil na článek o Montserratu a jeho "škole duchovního života" na začátku 16. stol.

dromedar

Dnes jsem si z NK přinesl komplet sfocené breviářové proprium pro Emauzy z 20. let (naštěstí nebylo tlusté). Poznatky z prvního letmého prolistování: zahrnuti jsou hlavní zemští patroni a výběr řádových svatých. Formuláře zemských patronů jsou většinou založeny na pražském propriu z r. 1865. Jednou z výjimek je sv. Ludmila, která tu nemá snad žádné vlastní zpěvy (ty rozepsané ve formuláři jsou z commune).

Za zmínku stojí, že v "montserratské" části 19. stol. se v Emauzích, nakolik se dá soudit z klášterních direktářů, svátky zemských patronů vůbec neslavily. To zavedli až "beuroni".

dromedar

Text indultu Benedikta XV., kterým 1920 povolil o pár svátcích sloužit mši staroslověnsky, mj. v Emauzích.
Už jsem ten odkaz pár let zpátky dával na svou osobní nástěnku, ale těžko jsem ho teď hledal, tak ho drze přidávám i sem. #liturgie #staroslověnština #Emauzy #Benedikt+XV
http://depositum.cz/knihovny/ckd/tiskclanek.php?id=c_7681

dromedar

http://www.frantovastranka.estranky.cz/clanky/kladensky-genius-loci/kostel-sv.-mikulase-v-kladne---hnidousich.html
Doteď jsem nevěděl, že peníze na zbudování kostela v mé "rodné vísce" zřejmě přitekly přes Emauzy, resp. přes osobu opata Schachleitera.