Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Emauzy OSB

Pro všechny, kdo mají rádi toto opatství, založené Karlem IV. původně pro slovanské benediktiny-hlaholáše. Zakládací dekret byl vydán 21. listopadu 1347 v Norimberku. V době husitské zde vznikl jediný pokus o utrakvistický klášter, komunita se nakonec navrátila do katolické církve. V roce 1635 převzali opatství benediktini z Montserratu u Barcelony. V roce 1880 zde našli nové místo pro mateřský klášter nově vznikající benediktinské kongregace mniši vyhnaní z Beuronu. Za 2. světové války byl klášter nacisty zrušen, koncem války vybombardován spojenci. V roce 1945 se mniši vrátili, ovšem v roce… Více o společenství »

Vianney
dromedar

dromedar (Vposledku bezvýznamně krátkou) "tradici místa" vem čert.

Hezké by bylo usadit tam třeba nějaký ústav některé fakulty UK. Nebo novou kolej, kterých je nejen v Praze nedostatek.

Ale jestli se to má prodat za stovky milionů, tak si nedokážu představit jiného kupce, než nějakého developera, co kompletně překope vnitřek a udělá z toho hotel nebo snobský bytový komplex.

tina Anebo to celé zbourá a postaví tam nějakou supermoderní budovu. Mě by mrzelo, kdyby po sv. Gabrielu zbyl jenom znak opatství v kryptě na Monte Cassino.

dromedar
– upraveno

https://mapy.cz/s/luhapebecu
"Zahrada Hlaholice," Boršov nad Vltavou (kousek za ČB - vlakem, ale dá se pohodlně i pěšky)

"V Zahradě #Hlaholice si může každý návštěvník zahrát na hlaholského jazykovědce. Okolo parkových cest se nachází jednotlivé znaky hlaholice s jejich dnešními abecedními ekvivalenty, a díky tomu můžeme postupně rozluštit slova na deskách a na obřích trůnech." #staroslověnština

dromedar (V Boršově je taky závod vyrábějící Zátkovy těstoviny. Kdo by si dal hlaholicovou polévku? :) )

tina Dobrý tip na výlet!

dromedar

V benediktinských liturgických knihách (přinejmenším v těch starších - současné jsem neviděl) se s tím nemažou a dnes je svátek "sv. Bernarda, opata _našeho řádu_"

(upozornil mě na to @FantomasCZ při prohlížení předkoncilního breviářového propria pro Emauzy)

tina

dromedar Jak to tam vypadá dnes? Stále v troskách? Nebo srovnáno se zemí?

dromedar

Jak čeští mniši v Emauzích piklili proti opatu Schachleiterovi, a jak se tento nakonec realisoval jako "nazi speaker".
https://books.google.cz/books?id=U7KeDgAAQBAJ&lpg=PA121&pg=PA128#v=onepage&q&f=false

dromedar

Postupně poslouchám starší rozhovory s o. Gazdou na Proglasu. https://www.proglas.cz/program/audioarchiv/?fulltext=augustin+gazda

Drobné hejty na zestárlou exilovou emauzskou komunitu posluchači neujdou. Jak to vlastně bylo s odchodem P. Verzicha?

A bude @tina vědět, kde čeští benediktini v Norcii žili? Měl jsem za to, že tam, kde žije nebo do posledního zemětřesení žila současná norcijská benediktinská komunita, ale když o. Gazda vypráví o "bývalém kapucínském klášteře v horách", vypadá to spíš na ten objekt, co dnešní norcijští benediktini koupili a opravují, nebo ještě na něco jiného.

tina Žili u Madonna delle Grazie 1965-1990, je to asi 1 km za hradbami historického města. Byl to bývalý kapucínský klášter, několik desítek let opuštěný. Koukni do mého alba Itále 2010, jsou tam namíchané moje fotky a historické fotky od Lea z Vídně.

tina Jak to bylo s ochodem opata Verzicha (myslel jsi tím jeho rezignaci jako opata emauzských benediktinů a opata-praesese slovanské benediktinské kongregace? a odchod z Norcie) tak objektivní pravdu se můžeš dozvědět asi až na onom světě, ale tam tě to asi už nebude zajímat. Na tento odchod ti asi každý řekne něco trochu jiného....

tina ... asi nějaké těžkosti v komunitě a tak si nejspíš řekl, ať to řeší někdo jiný...

tina Američani žili od roku 2000 až do zemětřesení v historickém centru Norcie v budovách u baziliky sv. Benedikta. Asi před 10 lety zakoupili pozemek a ruinami také bývalého kapucínského kláštera a to je ještě asi tak 2 km směrem od Norcie a jde se tam okolo Madonna delle Grazie. To, že P. Augustin vyprávěl o "bývalém kapucínském klášteře v horách", tak tím zcela nepochybně myslel celou Norcii, která je obkopena horami.

dromedar https://www.proglas.cz/program/detail-poradu/2010-11-02-22-00-00/
15:42 se řeč stáčí k Norcii. Chvíli potom: "... oni žili v horách, ten klášter byl na samotě ..."

tina Na určité samotě ten klášter je, ale je tam takové malé náměstí a statek a za klášterem další statky. Otázka, co si představíme, když se řekne "v horách". Koukni na moje fotky, mám tam řadu alb z Norcie.

tina Norcia je asi 640 m nad mořem, Monte Patino přes 1000.

dromedar

https://www.facebook.com/groups/breviarydiscussion/permalink/2478064495585685/
nascanovaný Vajsův Vesperál!

(Na Google Books je v ČR zatím jenom "snippet view", tady ho stáhnul a na fb nahrál někdo v zemi s vlídnějším autorským zákonem.) #staroslověnština

dromedar
dromedar

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:a7c76360-dd16-11e6-9964-005056825209
Náhodou jsem v revue "Na hlubinu" narazil na článek o Montserratu a jeho "škole duchovního života" na začátku 16. stol.