Emauzy OSB

Společenství tleje, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak tři měsíce.

Popis společenství

Pro všechny, kdo mají rádi toto opatství, založené Karlem IV. původně pro slovanské benediktiny-hlaholáše. Zakládací dekret byl vydán 21. listopadu 1347 v Norimberku. V době husitské zde vznikl…

Kdyby někdo stál o knihy Slovanského ústavu - mj. edici České bible hlaholské - v likvidačních slevách: https://www.kosmas.cz/nakladatelstvi/7033/slovansky-ustav-av-cr/

tina

Děkuji za upozornění, něco určitě koupím.

Zobrazit 1 komentář »

Národní knihovna, rukopis sig. XI.A.18 - částečně notovaná sbírka vybraných obřadů z benediktinského kláštera u sv. Mikuláše, tzn. "české emauzské komunity".
Obsah jsem zatím neviděl, ale až budu mít cestu, prozkoumám.
https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php?s=v&cat=36&bookid=370&page=128

Napsat komentář »

z cyklu "co se teď děje u Gabriela": třeba alternativní divadlo
https://www.facebook.com/events/330776508303493/

tina

Díky za odkaz, je tam i odkaz na web nového majitele. Jsem zvědavá, jestli přijdou také s nějakými vlastními nápady. Zatím to vypadá, že kdokoliv si může prostory v areálu pronajmout (nedovedu odhadnout, zda cena je přiměřená, nemám srovnání) a uspořádat jakoukoliv akci.

dromedar

Už když to Cimex kupoval, tak avizovali, že plánují zatím jenom nějaké využití dočasného charakteru a to, kvůli čemu vlastně kupují, přijde až ve vzdálenější budoucnosti.
Každopádně stávající způsob využití se zdá naznačovat, že klášter nekoupili na zbourání ve prospěch nového "OREA Hotel Smíchov" nebo nějakého bytového komplexu, ale na rekonstrukci nebo "zužitkovávající přestavbu". Jinak by nedávalo smysl inzerovat a pronajímat ho jako atraktivní prostory, protože v každém, kdo tam pořádal nějakou akci, si zadělávají na potenciálního hlasitého odpůrce budoucího bourání.

tina

A řekli, kvůli čemu to vlastně kupují???

tina

Díky za odkaz, tak zdá se, že znají hodnotu a jedinečnost tohoto místa a nemají úmysl ho zničit.

Zobrazit 5 komentářů »
tina

Díky za odkaz!

dromedar

Speciálně o Emauzích tam moc detailů není (a o klášterech kongregace mimo ČR tam není skoro nic), ale i tak pro dromedáří zvědavost tuze zajímavé čtení.

tina

Ukázka z Ćokovace zde:
https://www.youtube.com/watch?v=Vs4SPxDUUo8
Záznam má na začátku datum 18. 11. 1989. To by odpovídalo tomu, že jsou tam jenom dva.

Zobrazit 3 komentáře »

https://books.google.cz/books?id=tmZkAAAAcAAJ&pg=PP2#v=onepage&q&f=false
tištěný pražský diecésní #breviář, vydání 1517,
notně opotřebovaný a počmáraný,
a na předním přídeští "ex libris Pauli Paminodae Montani ... abbatis monasterii Slavorum ... in Nova civitate pragensi"

Používali v té době diecésní breviář z nějakého důvodu i mniši? Používal ho Paimonidas jenom ve svém utrakvistickém období (kdy se možná chápal spíš jako utrakvistický klerik než jako mnich)? Měl diecésné breviář spíš jenom "v knihovně", než k modlení? Nevím - a asi nikdo neví - ale spojení daného výtisku s emauzským… Zobrazit více

https://books.google.cz/books?id=tmZkAAAAcAAJ&pg=PP2#v=onepage&q&f=false
tištěný pražský diecésní #breviář, vydání 1517,
notně opotřebovaný a počmáraný,
a na předním přídeští "ex libris Pauli Paminodae Montani ... abbatis monasterii Slavorum ... in Nova civitate pragensi"

Používali v té době diecésní breviář z nějakého důvodu i mniši? Používal ho Paimonidas jenom ve svém utrakvistickém období (kdy se možná chápal spíš jako utrakvistický klerik než jako mnich)? Měl diecésné breviář spíš jenom "v knihovně", než k modlení? Nevím - a asi nikdo neví - ale spojení daného výtisku s emauzským klášterem je každopádně zajímavé.

– upraveno
Napsat komentář »

http://www.apha.cz/2020/cpr-novinky/pout-rodicu-a-deti-ke-sv-jeronymovi
"Pouť rodičů a dětí ke sv. Jeronýmovi ... Poputujeme do Benediktinského opatství v Emauzích, které je se jménem sv. Jeronýma a s Písmem svatým úzce spojené."

Se jménem sv. Jeronýma (jakožto soukmenovce Dalmátů, v době založení kláštera považovaného za autora hlaholice a překladatele římské liturgie do slovanské řeči) bezesporu. S Písmem svatým? Stejně moc nebo málo jako každý jiný benediktinský klášter.

Eliška90

Co se týče faktické chyby u Jeronýma jako prvního překladatele do latiny, na základě vašeho emailu jsme ji již opravili, jak Vám kolegyně napsala. Chtěla bych Vás požádat, pokud máte nějaké konstruktivní připomínky, neváhejte nám napsat přímo, jen tak se může zjednat náprava. Pokud Vás propagace, průběh a náplň plánované poutě zajímá, zastavte se za námi na našem pracovišti v Jindřišské 30, rádi Vás uvidíme. Přeji pěkný den. Eliška Vrbová

dromedar

"... jsme ji již opravili ... pokud máte nějaké konstruktivní připomínky, neváhejte nám napsat přímo, jen tak se může zjednat náprava."

Já vím. Komentář výše jsem psal v době, kdy to opravené ještě nebylo, protože se mi ten historický paradox tak líbil, že jsem se o něj musel podělit. (A protože jsem zlý jazyk, což je taková moje výrazná neřest, na Signálech dobře známá.)

Žádné další zásadní připomínky nemám, jeronýmovská "pouť" mě víceméně nezajímá.

Zobrazit 10 komentářů »

https://www.mdpi.com/2077-1444/11/5/248/htm
Quartierovo vyhodnocení kvalitativního výzkumu rituální praxe holandských benediktinských oblátů.
Vlastní závěry výzkumu mě moc neberou, ale překvapilo mě, že holandská opatství mají i obláty z nekatolických církví a že každé ze tří opatství patří do jiné kongregace.

tina

Holandská kongregace byla nějak uměle "slepená" a myslím, že mnohem později než slovanská (možná v 60. letech, kdy byla tendence mít kongregace podle národností). Měla myslím 4 mužské kláštery a asi 60 mnichů a na nějakém kongresu opatů (možná 2004?) ji rozpustili v jiných kongregacích.
Co se týče oblátů - nekatolíků, tak to je v zahraničí celkem běžné. Na kongresu oblátů v Římě jsem jich poznala několik, některé oblátky byly i duchovní (anglikánské z USA, luteránská ze Švédska). A některé se příležitostně i oděly do kolárku (tedy až na posledním kongresu, za doby B16 jsem to nezažila).
Někteří z velmi uznávaných autorů knih o spiritualitě oblátů sv. Benedikta jsou nekatolíci (Esther de Waal).

tina

A rozhodně díky za odkaz, příležitostně si přečtu :)

tina

V Emauzích nekatolíky mezi obláty možné přijímat není, protože naše stanovy jsou schválené Lvem XIII. a zrevidované Piem X. A zatím to nikoho nepálí, že by se měly upravit tak, aby odpovídaly dnešní době.

Zobrazit 3 komentáře »

http://www.apha.cz/2020/z-farnosti/do-veze-kostela-ulozili-vzkaz-pristim-generacim
Vlastnický podíl sice už emauzské opatství na Sázavě nemá, ale blíže neupřesněnou částkou přispělo na rekonstrukci objektů vlastněných farností. Dávám lajk.

Napsat komentář »

Dal už někdo dohromady co možná kompletní bibliografii literární produkce emauzských benediktinů - alespoň za 20. stol.?

Napsat komentář »