dromedar

dromedar / Jakub Pavlík

dromedar

jj, ale není středověký a je to "nemáte o sobotách co na práci? přijeďte pracovat k nám za úsměv a vlídné slovo", zatímco ten středověký klášter je regulérní zaměstnání.

ObiSkyWalker

@domedar: Hustý! Z čeho byly vlastně kláštery dříve financované, když tam dělali lidé na plný úvazek?

dromedar

Podle období a řádu různě. Třeba bosé karmelitky se v počátcích reformy snažily žít striktně jen z darů a nepřijímat žádné pozemky a nemovitosti, důchody z nichž se existence klášterů zajišťovala standardně.

Zobrazit 4 komentáře »

https://www.facebook.com/arcibiskupstvi/posts/pfbid02xQBzr4mwG3MfkQh2xBquU9nNXxZaKUKbsFmVK6Bv4ZhE3bABBtv4oxW35tTwJDZNl
Pokud jde o sloužení soukromých mší pro jednotlivce a spolky, rozumný by mi přišel přístup "nápad schvaluji a žehnám, ale pro nikoho, kdo není alespoň český král, jako pražský arcibiskup soukromou mši sloužit nebudu."

Napsat komentář »
Chinchulín

Není to zakázané?

dromedar

To sice je, VPŘM 303, ale předpokládám, že by se to dalo ukecat. Nová struktura sice tvarem připomíná oltář, ale nikdo nemá v úmyslu slavit na ní eucharistii, je to vposledku podstavec pod relikviář fejkového blahoslaveného. Svým tvarem decentně upomíná na někdejší oltář sv. Vavřince / sv. Barbory, za kterým byl původně převor Jindřich pohřben.

dromedar

Ovšem proti tomu zase je, že je na tom ubrus a svíčky jako na oltáři (srov. VPŘM 303: "Aby se
pozornost věřících neodváděla od nového oltáře, vybavení starého oltáře nemá mít obvyklý charakter")

magdal

to jsou vjeci :-)

Zobrazit 4 komentáře »

krutopřísný #svatý+Václav podle vkusu 16. stol.:
zakován v ocel nejlepších platnéřů; praporec, pod který se v případě deště schová i s koněm; obouruční meč, kterým by nepohrdl ani zaklínač; monumentální plnovous a lví hříva zkrocená síťkou.
https://books.google.cz/books?id=Hy7h-klRx_wC&pg=PP6#v=onepage&q&f=false

Napsat komentář »

https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/37539-mesto-chce-pojmenovat-cast-zatkova-nabrezi-v-budejcich-po-jindrichu-librariovi.html
"V březnu budou tyto ostatky slavnostně uloženy v klášterním kostele."

Kosti "blahoslaveného" #Jindřich+Librarius brzy opět v pohybu.

Chinchulín

"také uváděný jako Heinrich Liberal"

To je světec pro dnešní dobu! Maskér! Kostým!

dromedar

A jo vlastně, to mě nenapadlo. Už v Budějcích mají patrona queer křesťanů, vojáka femininních rysů sv. Auraciána, a teď ještě do tandemu svatého liberála.

dromedar

Každopádně bych ocenil, kdyby dominikáni vyložili na stůl, co mají ve svých tajných archivech za tvrdé doklady jeho kultu před zrušením budějckého konventu a přenecháním budov piaristům. Protože nápis na hrobě (který se při opouštění kláštera nikdo nepokouší přenést nebo zachovat a redemptoristi ho neceremoniálně zruší) a v nekrologiu domu (o kterém všude píšou, ale zatím nevím, kde ho hledat) kult nedělá.

Chinchulín

Myslím, že i ten případ přenechali píáristům.

Zobrazit 4 komentáře »
Napsat komentář »

Johoho: podle otevřených dat Junáka ohledně četnosti přezdívek jsem jediný Dromedár za zpracovanou historii (a k roku 2019 neexistuji). Velbloudů 11, Drabař nepřekvapivě žádný, Lama překvapivě rovněž žádná.
https://opendata.skaut.cz/data-ke-stazeni/

Chinchulín

Já byl jeden ze dvou Katů v historii!

Zřejmě cenzurují. Například brášku Bagouna jsem v csv nenašel.

Zobrazit 1 komentář »