Diskuzní společenství Milosrdná lež

Společenství zetlelo, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak šest měsíců.

Popis společenství

Co je podle vás milosrdná lež? je vhodné ji využívat, či nikoliv?znáte nějaké případy, kdy bylo nutné tuto lež použít a kdy naopak ne? a jaké to mělo důsledky?

Může být lež milosrdná????? Pro koho??? V praxi se s tímto problémem hodně setkávám, co se týče oznámení zdravotního stavu a blížícího se úmrtí.
Tady není milosrdná, ale nemilosrdná lež

Napsat komentář »

Jako křesťané máme mluvit pravdu. Ale můžou nastat v životě situace, třeba nějáký totalitní systém, měli jsme tu komunistický, kdy Stb špízovala křesťany, za války jsme tu měli fašistický a třeba za nějáký čas můžeme mít islamistický, kdy budou křesťani pronásldováni. A co, kdyby nás někdo vyslýchal na nějáké totalitní policii, abychom vyzradili své sourozence ve víře. A zda o nich nevíme to či ono. Tak tady v tomto případě by bylo jistě žádoucí zalhat, protože by mnohdy mohlo jít o životy a záchranu životů našich sourozenců ve víře, když by byli v naší zemi a v EU křesťani pronásledováni.… Zobrazit více

Jako křesťané máme mluvit pravdu. Ale můžou nastat v životě situace, třeba nějáký totalitní systém, měli jsme tu komunistický, kdy Stb špízovala křesťany, za války jsme tu měli fašistický a třeba za nějáký čas můžeme mít islamistický, kdy budou křesťani pronásldováni. A co, kdyby nás někdo vyslýchal na nějáké totalitní policii, abychom vyzradili své sourozence ve víře. A zda o nich nevíme to či ono. Tak tady v tomto případě by bylo jistě žádoucí zalhat, protože by mnohdy mohlo jít o životy a záchranu životů našich sourozenců ve víře, když by byli v naší zemi a v EU křesťani pronásledováni. Tak tady by lež byla možná i na místě. ale jenom v tomto případě, aby se totalitní policie nic nedozvěděla.

floweret

A co kdyby křesťan ani v takové situaci nezalhal a řekl, že prostě nic nepoví? Chápu, že takhle v klidu se to dobře říká, ale v situaci, kdy by člověku hrozila smrt, by podlehl a zalhal - jsme přece jen hříšníci. Není lepší položit svůj život pro Krista? (nepopírám, že to jsou silácké řeči) ;-).. čistě hypoteticky..

Olin

A co v případě, když by šlo i o jiné rodiny, které by byly třeba věřící, ty by jsi to věděl, že jsou věřící a hypoteticky vem si, že tu může za nějáký čas v Evropě muslimská totalita a začalo by pronásledování křesťanů. Zavolali by tě na policii a ptali by se Ti zda nevíš, zda ta či ona rodině je věřící - křesťanská. Kdyby jsi řekl, že jo, tak by byl vynesen ortel smrti pro ty rodiny a měly třeba malé děti a šli by někam na popraviště. Jako za protektorátu lidé umírali a mnohdy zcela zbytečně je někdo udal. Ale takto by se ti třeba zpetali jeslti o nich nevíš, zda jsou věřící, řekl bych, že nevím a oni by byli zachráněni, žili by. Je to taková hypotéza, ale i to se může časem stát, křesťané již v naší zemi pronásledováni byli za totáče, ale myslím si, že to byla ještě lahůdka, proti tomu, kdyby tu byla nějáká islámská republika, to by pak bylo kruté. Tak tady v tomto případě, když by šla o záchranu životů lidé z těchto rodin křestanských, tak by možná lež byla na místě. Ale možná, že se mýlím.

floweret

Právě v oné mé hypotéze jsem zvažovala variantu říct, že nic nepovím a prostě nic nepovědět - ani nezapírat, ani neudat, ale odmítnout vypovídat... pokud by mi ovšem v tu chvíli Pán nedal úplně jiná slova. Tohle jsou zaslíbení týkající se pronásledování (Pán nám nesliboval procházku růžovým sadem, ale nenávist ze strany světa):

Luke 21:12  Ale před tím vším na vás vztáhnou ruce a budou vás pronásledovat; budou vás vydávat synagógám na soud a do vězení a vodit před krále a vládce pro mé jméno.
13  To vám bude příležitostí k svědectví.
14  Vezměte si k srdci, abyste se předem nepřipravovali, jak se budete hájit.
15  Neboť já vám dám řeč i moudrost, kterou nedokáže přemoci ani vyvrátit žádný váš protivník.
16  Zradí vás i rodiče, bratři, příbuzní a přátelé a někteří z vás budou zabiti.
17  A všichni vás budou nenávidět pro mé jméno.
18  Ale ani vlas z vaší hlavy se neztratí.
19  Když vytrváte, získáte své životy.

Zobrazit 3 komentáře »

Miškaa: stejně myslím, že bychom měli vždy mluvit pravdu. Jen v mnoha situacích musíme být citliví, co se týče volených slov a tónu, abychom nenapáchali více škody, než užitku.
Efezským 4:25  Proto zanechte lži a `mluvte pravdu každý se svým bližním´, vždyť jste údy téhož těla.

Napsat komentář »

Kdyz to zjednodusim, milosrdna lez je ,,Babicko, ta polévka byla opravdu skvělá!" a přitom mi vůbec nechutnala. Dělám dobře, nebo ne? Já si nemůžu pomoct, ale myslím, že ano. Je to dobro pro babičku, která půjde spát s myslí, že její vnučka ocenila její polévku. A příště jí mohu pomoct vařit a ukázat, jak to jde změnit a chutnat lépe.

Archyl

Tak nějak,ale ještě trochu nad tím přemýšlej....... X:)

Zobrazit 1 komentář »

Dobrý večer.
Pravda a lež.V prvé řadě se pokusím oddělit názorový postoj jak od pravdy tak
od lži.Albert Einstein se nikdy nestal Albertem Cveisteinem,byť teorie relativity
byla v jeho době považována za bláznovství.Podle teorie relativity by mohl
existovat i Albert Dreistein.Lze nebo bylo možné někdy potkat někoho takového? Skutečně sem potkal člověka,který jednou říkal Einstein,podruhé Cveinstein,potřetí Dreinstein a čím více bylo těch steinů,tak tím víc se mi cukaly koutky úst.Smích jsem nakonec neovládl.A tak se stalo,že teorie
relativity dokáže třeba s pomocí pravdy nebo chcete-li… Zobrazit více

Dobrý večer.
Pravda a lež.V prvé řadě se pokusím oddělit názorový postoj jak od pravdy tak
od lži.Albert Einstein se nikdy nestal Albertem Cveisteinem,byť teorie relativity
byla v jeho době považována za bláznovství.Podle teorie relativity by mohl
existovat i Albert Dreistein.Lze nebo bylo možné někdy potkat někoho takového? Skutečně sem potkal člověka,který jednou říkal Einstein,podruhé Cveinstein,potřetí Dreinstein a čím více bylo těch steinů,tak tím víc se mi cukaly koutky úst.Smích jsem nakonec neovládl.A tak se stalo,že teorie
relativity dokáže třeba s pomocí pravdy nebo chcete-li vyloudit i docela slušný úsměv,no a kdyby mě v té chvíli někdo pozoroval,ale slyšel jen ten začátek rozhovoru?No nebudu ani domýšlet co by si mohl(y) myslet.
Pravda a lež?No řekněte,je něco nemožné? :-)

Napsat komentář »

Docela zajímavé. Kromě pravdy (celé a úplné) tady máme hned několik prostředků, jak někomu něco říct-neříct
-> moje oblíbené, že jsem mamince řekl pravdu, ale podal jsem ji tak, že mi nevěřila (ale nelhal jsem, ne?)
-> říct jen část příběhu, popřípadě klíčová slova vynechat "byl jsem se za babičkou podívat a povídali jsme si" (že mě babička nepoznala už vynechám)
-> další možnost je navést člvoěka k doměnkám, tedy aby si příběh vytvořil sám, anž by jste mu cokoliv vyvrátili či potvrdili (byl jsem s tou pěknou holkou na obědě, pak jsme zašli domu, udělali si pohodlí, zapálili svíčku.. no a… Zobrazit více

Docela zajímavé. Kromě pravdy (celé a úplné) tady máme hned několik prostředků, jak někomu něco říct-neříct
-> moje oblíbené, že jsem mamince řekl pravdu, ale podal jsem ji tak, že mi nevěřila (ale nelhal jsem, ne?)
-> říct jen část příběhu, popřípadě klíčová slova vynechat "byl jsem se za babičkou podívat a povídali jsme si" (že mě babička nepoznala už vynechám)
-> další možnost je navést člvoěka k doměnkám, tedy aby si příběh vytvořil sám, anž by jste mu cokoliv vyvrátili či potvrdili (byl jsem s tou pěknou holkou na obědě, pak jsme zašli domu, udělali si pohodlí, zapálili svíčku.. no a asi za dvě hodinky šla dom, prostě jsem si ten večer děsně užil) - jestli jsme si jen povídali nebo dělali něco jiného necháváme na posluchači.

To jsou tři způsoby, jak říkat pravdu a nebo nelhat. Pak jsou tady polopravdy, které nemám moc rád, tam hrozí, že se to provalí :) Jsem zvědav, jak tyhle tři varianty ohodnotíte 2:)

valchy

Když to vše zobecním, tak vlastně necháváš toho druhého aby si domýšlel... a nebo jej dokonce nevedeš jinou cestou aby to neznělo tak "tvrdě"...
Podle mého názoru se tyto varianty blíží ke lži - tím způsobem, že chceš oklamat druhé... - i skrze milosrdnou lež...
Jak jsem již psal - Pravda je pravda a lež je lež...
- nic mezi se tam nevejde...
X:)

Sněhurka

Díky za názor Papo:-)
no první verze je hodně zajímavá....nevím jestli jsem to pochopila správně, ale převedla jsem si na sebe, když řeknu pravdu naplno, tak je někdy opravdu tak neuvěřitelná, že druhý člověk o tom pochybuje...to mám pak pocit, že kdybych neříkala nic nebo se přiklonila k dalším dvoum možnostem, udělala bych líp.....
A co se dalších dvou možností týče, přijdou mi hodně podobné. Asi záleží jaké informace člověk zatají...pokud jsou to důvěrné informace, ketré by opravdu měly zůstat jen mezi zasvěcenými je asi na místě je vynechat, ale pokud je to něco opravdu klíčového co může poškodit toho, kterému tuto informaci zděluji, asi bych je moc molžit neměla.
Já teda nemám ve zvyku moc lhát např. rodičům kde jsem byla, s kým, ale už jim nepopisuju vše co se odehrálo, každé slovo které padlo atd. Proto bych asi i v otázce milosrdné lži postupovala podobně. např. kdybych mi doktor sdělil, že můj příbuzný je na tom hodně špatně a že do budoucna mu dává jen málo času dejme tomu řádově 2 měsíce asi bych za tou osobou hned nešla a neřekla přesné zunění rozhovoru s doktorem. Nejspíš bych mu řekla, že to s ním nevypadá moc dobře, ale že má pořád naději a ta určitě není malá (nevím sice jak by to brali ostatní, ale já bych o té naději byla asi hodně přesvědčena......slyšela jsem spousty případů, kdy se doktoři o nějaký ten pátek sekli, nebo kdy diagnóza nebyla až tak úplně přesná...a navíc možná i věřím na zázraky a dar uzdravení)
Takže abych to zhrla......v podstatě bych lhala, kdyby se to mělo vzít jen z hlediska faktů.....ale kdybych to měla pojmout podle svého přesvědčení, tak nevím zda už je to lež.....podle mě je to na hraně mezi lží a pravdou.......

Zobrazit 2 komentáře »

Já nejsem zastánce milosrdné lži. ale docela jsem se spálil, když jsem někomu řekl pravdu, ač si myslím, že nebyla zase tak závažná... Ale rozhodně bych nesáhl k milosrdné lži... Jen nevím, jestli by nepomohlo říct pravdu hodně brzy, nebo naopak později...

Sněhurka

podle mě to je taky hodně podstatné....Ono člověk někdy ani pravdu říct nemusí a zároveň ani nelže, spíš může toho druhého připravovat na něco, co má přijít a co mu teprve časem řekne....

valchy

To je sporné...
Ale myslím, si, že je "jen" pravda a lež... Nic mezi tím...
- a připravovat toho druhého na něco a říct to časem... To se mi blíží k zatajování pravdy, tedy lež... Nebo ne?

sarisek

Nebo taková pololež, :-) když tomu člověku to nějak naznačíme možná mu to dojde dřív než mu to dokážeme vysvětlit.

valchy

Nebo si začne domýšlet - a to je ještě horší(pro oba), než kdybys mu řekla pravdu...

Zobrazit 4 komentáře »

Milosrdná lež? Taková dočasná náplast na ránu, která se však časem odrbe a jednoho dne sleze...a rána se pak otevře a dokáže pěkně zabolet...vím svoje, chápu, že ji někteří lidé používají, jsou případy, kdy se pravda říká fakt těžko, ale odhalená lež bolí a tomu člověku je jedno, jestli je milosrdná, flekatá nebo kdovíjaká eště, navíc pokud se pravdu člověk dozví odjinud než od svých blízkých, může to dost podkopat jeho důvěru v lidi, na kterých mu nejvíc záleželo, někteří to pochopí a odpustí, ale jiní mají dost problém se s podobným odhalením vyrovnat...zatím jsem se nikdy naštěstí… Zobrazit více

Milosrdná lež? Taková dočasná náplast na ránu, která se však časem odrbe a jednoho dne sleze...a rána se pak otevře a dokáže pěkně zabolet...vím svoje, chápu, že ji někteří lidé používají, jsou případy, kdy se pravda říká fakt těžko, ale odhalená lež bolí a tomu člověku je jedno, jestli je milosrdná, flekatá nebo kdovíjaká eště, navíc pokud se pravdu člověk dozví odjinud než od svých blízkých, může to dost podkopat jeho důvěru v lidi, na kterých mu nejvíc záleželo, někteří to pochopí a odpustí, ale jiní mají dost problém se s podobným odhalením vyrovnat...zatím jsem se nikdy naštěstí nedostala do tak vážné situace, kdy bych musela někomu milosrdně lhát a doufám, že takovou situaci nebudu muset řešit, aspon ne v nejbližší době

Napsat komentář »

to je fakt, ale když už se třeba uzdraví, tak už si řekne...6e sice ji bylo lháno, ale věděla že na to má šanci...

Napsat komentář »

to může být právě to riziko, anebo jí to může posílit právě v tom aby ostatním ukázala, že na to i tak má.....

Napsat komentář »