Křesťanství, přátelé, signály.cz

Prožívej naplno svůj duchovní život. Společně s přáteli. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Diskuzní společenství Masturbace.

Společenství zetlelo, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak šest měsíců.

Téma o ktorej sa medzi nami kresťanmi hovorí dosť potichu no zaroveň akosi častejšie. Myslim si že je naozaj dosť mladych ktorí s týmto hriechom zapasia a su nim pokušání. Budem velmi rad ked budeme na túto tému diskutovať - Verím že to bude povzbudenim pre všetkych tych ktorí si s týmto hriechom nevedia dať rady a cítia sa sami. Je možne že mnohí z nas budu cítiť pri písani rozpaky ale verim že ich prekona vedomie toho že i o tomto hriechu v tejto spoločnosti tak rozširenom treba hovoriť. Více o společenství »

Adler

Když se porouchá pračka. Pere se prádlo v ruce.

mirekkk

Jednou za čas masturbovat není hřích.

Mohykan snažíš se přesvědčit sám sebe...?

mirekkk Bránit se masturbace není dobré. Lidské tělo zmítané přirozenými pudy se dostává do konfliktu s duchovním přesvědčením. Vzniká jakási prapodivná „schizofrenie“, což obvykle nebývá dobré.

martin-ko fakt dobry vtip :-E) este par podobnych bludov a ospravedlnis si aj vrazdu

merien007 Jednou za čas někoho zastřelit taky není hřích :-E) :-E) Hej, vzpamatuj se, prosím!

mirekkk Největší nebezpečí ohledně masturbace není v masturbaci samé, ale v tom, že se člověk při tom setká s lidmi, kteří tohle neberou jako normální součást života, místo vysvětlení rádi moralizují, svolávají hromy a blesky a jejich vědomosti v dané oblasti nedosahují ani úrovně základní školy. Bohužel, bylo to právě církevní učení, které v lidech vyvolávalo primitivní závislost na masturbaci, velké stresy před touhle oblastí, naprosto nesmyslné pocity viny za to, že se něco náhodou stalo. Troufám si tvrdit, že pochopení psychologických zákonitostí co se týče lidské sexuality je v církvi naprosto v plenkách.

Ferenc Největší nebezpečí masturbace je v tom, že vede k sobeckému ukojení pohlavního pudu...

mirekkk Pověry vzešlé z církevního prostředí - důvodem masturbace je snaha vyvolat si SOBECKY vlastní rozkoš. (pěkná čisťoučce etická práce s motivy lidského jednání) To je samozřejmě zjednodušená a zmoralizovaná blbost: malé dítě masturbuje prostě i proto, že je zvídavé a objevilo něco nového, že je to aktivita, která se třeba dělá mezi kamarádama, v pubertě kluk masturbuje proto, že neví co s testosteronem, masturubuje se proto, že to je někde tabu a to se přece musí někdy porušit.

martin-ko to mas odvazne tvrdenia, ja si zas myslim opak ak sa chce cirkev vyjadrit k niecomu dolezitemu (ako je ludska sexualita a do nej (ne)patriaca masturbacia) tak to nemaju hotove za jeden den a urcite sa na tom zucastnuju ludia, ktori vedia o co ide. :-o)
niekde som to pocul alebo cital ze ked raz prekladali svate pismo, ze len kvoli jednemu slovu sa dohadovali nejaky dlhsi cas. :-)
takze ak raz cirkev nieco hlasa, tak urcite nie preto aby nas tyrala a robila z nas psychopatov 8-p

mag A tyto tvé argumenty ti připadají dobré, normální a vedoucí k plnosti člověka?

mag Já nebezpečí vidím v to, že někteří ospravedlňují hřích a vykládají ho jako jako dobro. Různí lidé rádi moralizují, ale církev zastupuje Krista, a ten nám přišel ukázat cestu do nebe... Myslím, že vůbec nechápeš, jak to Kristus, zastoupený církví, myslel a myslí s manželstvím a fyzickým spojením muže a ženy. Já osobně manželství a manželské spojení vnímámám stále hlouběji jako velké dobro, ze kterého pravení veliká čistá radost. Bohužel si myslím, že je takových manželství v dnešní době málo. Jestli mají další na mastrubaci názor jako ty, tak se ani nedivím. :-$

Papo Soukromá rada: Nesnaž se obhájit neobhajitelné. Masturbace je tady neobhajitelná, protože neomylná KC vedená duchem svatým jasně do katechismu napsala, že je to hřích. Plýtváš časem, protože říkáš, že se KC mýlí a to ona nemůže.

mirekkk Nesouhlasím. Je vidět, že neznáš historii KC.

mag Výklad katechismu k mastrubaci dle kompendia zní:
Hříchy, které těžce odporují čistotě, každý podle povahy vlastního předmětu, jsou: cizoložství, sebeukájení (mastrubace), smilstvo, pornografie, prostituce, znásilnění a homosexuální praktiky. Tyto hříchy jsou projevem neřesti chlípnosti. Jsou - li spáchány na nezletilých, jsou ještě těžším útokem proti jejich tělesné a mravní integritě.

Tak takhle se katolická církev staví k mastrubaci a každý, kdo by rád svůj život prožil co nejčistěji by se toho měl držet. Bůh je láska, ale mastrubace o lásce absolutně není... Často může hřích připadat člověku příjemý, ale nakonec ho zdrtí...

Jenicek Takovou argumentací nikdy mlaďasovi nevysvětlíš, proč je masturbace hříchem (mmch. není, naprosto není pravdou, že je hříchem vždy těžkým). Vysvětluješ to z pozice síly, z pozice Jedinéhosprávnéhonázoru, na to ti ale logicky myslící člověk KAŠLE. Logicky myslící člověk potřebuje vědět, proč to církev stanovila jako hřích. Chápeš? Nikoho normálního neosloví věty typu: "Církev to řekla, tak to tak je a basta!" Takové věty oslovují pouze fanatiky a lidi s nižším IQ. Chytří lidé si potřebují odvodit logicky, proč tak církev jedná.
A v historii církve jsou skutky, které byly brány jako závazné (tedy součást neomylné věrouky) a přitom jim tento statut nebyl nikdy přiznán, třeba Kladivo na čarodějnice, některá nařízení papežů ve středověku. Až o mnoho let později se církev oficiálně odvážila říct, že to bylo celé špatně. Takže v argumentaci si dávej hodně, hodně pozor. Spoustu dobrých slušných věřících lidí tím můžeš od církve odradit navždy.

mag Milý Jeníčku, možná by sis měl přečíst některé příspěvky dozadu a i ten můj trochu pozorněji a taky to, na co jsem odpovídala... 7:-|

Pavel Axman KC se v čase mění zatímco duch svatý ne čím to?

honza17 Co je to ta mastrubace? To je když nějaká masa lidí troubí nebo tak?
Promiň, kdyby to bylo jednou, tak beru, že to je překlep, ale ty to máš v textu třikrát.

Adler Když se porouchá pračka. Tak se pere prádlo v ruce.

Areopagita, simejlek, Jezis-je-Lord aktualizovaly to, co říkají o společenství Diskuzní společenství Masturbace..
VítekZ
rob

Přátelé, kamarádi, něco jsem na toto téma "stvořil" na svém blogu, tak Vás na něj zvu :)
http://rob.signaly.cz/1003/sexualita-samoty-aneb-problem

František Čech (zvoník) Díky za pěkný článek, zatím jsem ho sice nedočet až do knce, ale tohle téma není na pár řádků.

Jayef

Přátelé,
za prvé bych se přimlouval za to, aby se tahle diskuse nezvrhla ve vypisování osobních zkušeností. Opravdu to není nutné a důstojné. A když, tak se místo psaní v první osobě dá kulantně použít např. "znal jsem člověka, který..." Nemohl/a by to Mackuliak promazat?
Jinak jsem si všiml, že i sem pronikl názor, že psychologové dokázali, jak je to prospěšné, pomáhá to objevovat vlastní sexualitu atd. To je samozřejmě velmi rozšířené, ale ne pravdivé.
Stačí se podívat na morální profil mnohých psychologů nebo sexuologů. Tím neutíkám od argumentace! V mnohých případech je to tak špatné,… Zobrazit více

Přátelé,
za prvé bych se přimlouval za to, aby se tahle diskuse nezvrhla ve vypisování osobních zkušeností. Opravdu to není nutné a důstojné. A když, tak se místo psaní v první osobě dá kulantně použít např. "znal jsem člověka, který..." Nemohl/a by to Mackuliak promazat?
Jinak jsem si všiml, že i sem pronikl názor, že psychologové dokázali, jak je to prospěšné, pomáhá to objevovat vlastní sexualitu atd. To je samozřejmě velmi rozšířené, ale ne pravdivé.
Stačí se podívat na morální profil mnohých psychologů nebo sexuologů. Tím neutíkám od argumentace! V mnohých případech je to tak špatné, že se to musí brát v úvahu. Oni prostě a jednoduše neví, co je člověk a kým je Bůh. Jistě znají dobře mnoho dílčích podrobností, ale to nejpodstatnější popírají. A to je problém. Pokud nemám správnou představu o pojmech jako je lidská svoboda, důstojnost lidské osoby, nesmrtelnost duše, vztah mezi tělem a duší a mnoha dalších otázkách, potom mám nutně velmi zkreslenou představu o tom, co je správné a co ne. A psychologické výzkumy nejsou božstva. Je tady také metodologie, a na ní se toho dá zkazit víc než dost.
Jestliže věřím, že existuje dobrý a milující Bůh, který stvořil člověka jako muže a ženu k věčné blaženosti a jestliže mi tento Bůh prostřednictvím církve nejpřísnějším způsobem takovouto věc zakazuje, jak by to mohlo nebýt škodlivé? Peklem se přece nehrozí jen tak ze srandy. Nějakej důvod tam být musí! Přikázání Desatero jsou jako lakmusový papírek. Jsou zapsaná hluboko v srdci každého člověka, takže bez nich není člověk myslitelný. A zase: Jednání proti nim nějak škodit musí. dyž to člověk nevidí, je to důkaz toho, že něco dělá špatně.
Odtrženost autoerotického jednání od skutečné sexuality je jasná. A že to nevzniká z úplně čistých pohnutek taky každý tuší. Samozřejmě se to dá popřít. Člověk dokáže lhát sám sobě velmi dobře.
Co se týče fyzických účinků, tam mohu pouze spekulovat. Ale připadá mi podezřelé, že dnes je v módě například čínská medicína, která mluví o vlivu ejakulace na tělesné zdraví, a na druhé straně je téměř povýšeno na dogma, že zde nemohou být škodlivé účinky. Třeba s krevním tlakem sexuální aktivita prý cvičí docela dobře.
A když si představím, že v jedné knížce o hlasové hygieně (sic!) ze začátku 20. století autor (lékař) tvrdí, že u svých pacientů (operních pěvců) vždy podle hlasu poznal, jestli měli sexuální styk, či nikoli, a varoval, že onanistu pozná zcela bezpečně!!! Ještě, že takové knížky dnes nikdo nečte.

To ale není podstatné. Ostatně, kvůli tomu by s tím asi nikdo nepřestal. Nejlepší je, když morální trosky mluví o rozvoji osobnosti a dynamické psychickém vývoji... To je panečku svědectví!

Jayef Může být. Jenže v těchto konkrétních případech tam žádná užitečnost nebyla.
Ale, jak říkal P. Jarda (pokud jsem to nepopletl, což je možné), zákaz nactiutrhání je nutno vztáhnout i na sebe samotného.
Ale beru, že kdyby šlo třeba o předání poučení pro zjevné blaho bližního, pak by neměl být problém. Ale nějak v soukromí a pokud veřejně, pak anonymně. Ne na signálech!

katarina myslím, že niekedy to stojí aj hodne odvahy...svedčiť ale podeliť sa so svojou skúsenosťou...ale máš pravdu... :-)
vždy asi aj závisí od toho, do akej miery je to osobné...třeba sú veci, ktoré by som povedala len niekomu, i keď by to mohlo byť svedectvo o mojom obrátení... O-)

Heini

RockyRacoon: co třeba zkusit metodu postupného utlumování? Chápu, že u většiny s tímhle tady nepochodím, ale už jsem zažil absťák (vysazení kardio-léků najednou) a co do masturbace to bude podobné...

RockyRacoon

No jo, já přeci vím, že je to špatný a dělat to nechci... ale vždycky mne to přepadne a já v tu chvíli vím, že už není cesty zpět... že k tomu zase dojde...

vojtisek Přesně vím o čem mluvíš. Míval jsem s tím taky problémy. Jednou mi poradil kněz ať vždycky když to na mě příjde jdu něco dělat. Někdo říká modli se, ale to mi nepomohlo. Když to na mě přišlo tak jsem se sebral a šel pracovat. Zkus to taky třeba ti to pomůže :-)

František Čech (zvoník) Mám podobnou zkušenost, rada byla prakticky totožná: Pokaždé, když děláš to co nemáš, nebo se flinkáš, dáváš tím prostor zlu, pokušení. Modlitba je taky důležitá. I tady platí, že je lepší prevence, než pak zbytečně brečet nad rozlitým mlíkem.

dadinka

to bude třeba "a nevím"

Pavel Axman

A ním? d-|

RockyRacoon

Já masturbuji již řadu let a ním, jak s tím přestat

ViZ to může být vážná skutečnost, která vyžaduje praktický přístup spirituální a psychofyzický. Je zde oprávněná domněnka, že došlo k vychýlení rovnováhy ve vztahu k vlastní tělesnosti. Z každé závislosti potřebuje člověk součinnost ochoty k zápasu proti duchu zla a upřímné touhy po osvobození. Zároveň by mělo být přítomno upřímné hledání, jak najít fyzickou sílu k zápasu. Nakonec je třeba se ptát, kde najít "vůli ke smyslu".