Diskuzní společenství chození s nevěřícím

Společenství zetlelo, protože v něm nebyla žádná aktivita po více jak šest měsíců.

Popis společenství

Tohle téma tu ještě nebylo Máte něaké zkušenosti ?

smoula

Chození s druhým člověkem je vzácný Dar když jeden druhého si najdou a mají na sebe více času otázka v testech den druhého a obětovat co se týká dojí dojíždění za tím druhým člověkem něco jiného je knížka knížka o chození a přátelství něco jiného je lásko tečna Když to člověk prožije ty lidi by si to měli uvědomit protože si myslím že nejlepší je životní zkušenost ne knížka i přednášky které jsou i užitečné ale rozsudek si bude muset každý udělat sám zdali ten člověk si chce čas udělá pro toho druhého jak proboha tak i pro lásku toho druhého A pak by se třeba viděli proto si myslím že čas je vzácný dar od pána Boha a těmi si měl člověk řídit řídit svojí cestou i srdcem Předem děkuji že jsem se mohl vyjádřit Milá Šmoula.

Zobrazit 1 komentář »

co je bilgvní prostředí? 8-p

Papo

Další falešný předpoklad? Paráda :( A pak ať někdo vyčítá protestantů, že mají bludné názory o katolících, které jsou založeny na lži :( :( Jako by to nebylo ekvivalentní.. Nemusím nutně bojovat proti všemu, v co nevěřím. Ta myšlenka přeci nedává smysl! Nedělal bych nic jiného a ještě by to nestačilo. Já dokonce nevěřím některým prvkům kalvinismu (např. chápání Večeře Páně, tam se mi líbí více Luther), nevěřím muslimům, židům, hinduistům, islámu, new age, atp.. ale to neznamená, že jsem proti nim!

Papo

Možná bych to na Tvém místě přenechal lidem, co si už vyzkoušeli, že mít vztah je ohromný zápřah, zodpovědnost, bolest i radost. Že srdci neporučíš, že růžové brýle má každý, stejně jako kocovinu, když mu spadnou a že pravověrná katolička není vůbec zárukou spokojeného vztahu a už vůbec bych si nedovolil dávat to jako podmínku.

Zobrazit 11 komentářů »

A není náhodou právě po druhým vatikánským koncilu "zrušena" ona slavná věta..víte co jako prostě, že už se takto neuvažuje, že "není spásy krom v katolické církvi"??..Tak už se to nebere ne??

MiroslavKratochvíl

Jinak sem byl ze "záhrobí" požádán, abych vzkázal:
"Dignitatis humanae je o vztahu státu a církve, ne o eklesiologii! o církvi je v 2VK dogmatická konstituce Lumen gentium, je tam o spáse křesťanů nekatolíků, nekřesťanů apod."

Jenda Čanda

Díky za ten tip na Lumen gentium, už na něj jdu. Dignitatis humanae jsem četl; jde tam sice opravdu o státní moc, především ale vybízí onu státní moc k respektování náboženské svobody. Pokud tedy katolická církev požaduje po státu zaručení náboženské svobody, měla by ji logicky zaručovat i ona sama.

Kromě toho je místy Dig.hum. formulována hodně obecně, viz předchozí citáty a třeba "Proto tento vatikánský sněm vyzývá všechny, především však ty, kteří mají na starosti výchovu druhých, aby se snažili vychovávat lidi oddané mravnímu řádu, poslušné zákonité autority a milující pravou svobodu; lidi, kteří posuzují věci vlastním úsudkem ve světle pravdy, jednají se smyslem pro odpovědnost, snaží se konat všechno pravdivé a spravedlivé a ochotně v tom spolupracují s ostatními." (Dignitatis humanae, § 8) Ani slovo o státní moci, naopak vybízí každého jednotlivce; a sice ne přímo ke katolicismu, ale obecně k morálním zásadám

Zobrazit 6 komentářů »

Návrat k tématu jinak rozhodně vítám, zkusim to ale ještě vzít od toho ekumenismu. Mám pocit, že podle Jayefa a nejspíš spousty dalších katolíků se ekumenismus snaží sjednotit názory a vůbec pohledy na Boha všech křesťanů - a protože katolíci bývají ve svých názorech neústupní, samozřejmě to znamená přemluvit protestanty, že kážou bludy :-o)
V pojetí mě a asi mnoha jiných evangelíků to slovo ale znamená něco dost odlišného. Znamená to, že se různi křesťani pokusí navzájem mít rádi, spolu se modlit, pracovat pro charitu a případně - a to už se blížíme k tématu - spolu i chodit, vzít se a… Zobrazit více

Návrat k tématu jinak rozhodně vítám, zkusim to ale ještě vzít od toho ekumenismu. Mám pocit, že podle Jayefa a nejspíš spousty dalších katolíků se ekumenismus snaží sjednotit názory a vůbec pohledy na Boha všech křesťanů - a protože katolíci bývají ve svých názorech neústupní, samozřejmě to znamená přemluvit protestanty, že kážou bludy :-o)
V pojetí mě a asi mnoha jiných evangelíků to slovo ale znamená něco dost odlišného. Znamená to, že se různi křesťani pokusí navzájem mít rádi, spolu se modlit, pracovat pro charitu a případně - a to už se blížíme k tématu - spolu i chodit, vzít se a vychovávat děti, i když se v některých (třebaže dejme tomu důležitých) otázkách neshodnou.
Pokud připustím, že i člověk s jiným přesvědčením může dojít spásy, samozřejmě taky snesu, když bude moje dítě vychováváno v jiné konfesi. Právě s tímhle připuštěním mají ale očividně mnozí katolíci pořád problém, ačkoliv to vyplývá nejpozději z II. Vatikánského koncilu 7:-|

Pavloš

Mirku a nebude náhodou u té poslední možnosti (katolík - nepokřtěný) spíše možnost svátostné pro jednu stranu a při křtu toho druhého i v tomto okamžiku i svátostné pro něho? =) tedy pak již pro oba? ale nevím.. O-)

MiroslavKratochvíl

Spíš bych řekl, že ne. Katechismus mluví o křesťanském manželství (katolík-katolík, katolík-nekatolík (smíšené manželství)) a manželství "s rozdílností kultu" (katolík-nekřesťan). Z KKC 1638 ('...kromě toho v křesťanském manželství jsou manželé zvláštní svátostí posíleni...') mně plyne, že svátost se vyskytuje pouze v křesťanském manželství. A navíc, svátost manželství si muž a žena udělují navzájem.

Zobrazit 16 komentářů »

pánové, tak trochu jste odbočili od tématu, zkuste se k němu vrátit

Jenda Čanda

Mimochodem: Vracet se přímo k tématu "Chození s nevěřícím" je možná trochu zbytečné už proto, že funguje víceméně totožná diskuse "Může fungovat stav katolíka a ateistky", kde se koneckonců dá diskutovat i o vztahu katolička+ateista, protestant+ateistka či protestantka+ateista. Tady už bych nechal ty vztahy mezi různými křesťanskými vyznáními, ať se nám to neopakuje 2:)

Zobrazit 1 komentář »

Všechno je jinak.

Napsat komentář »

Papo: Odpověď je ANO. Jinak mám z toho, co jsi psal, trošku dost schozofrenní pocit. Ty, který jsi vysvětloval PavliCzechovi a Frankiemu katolickou nauku, najednou nechápeš?
Miruš: Křesťanům z nekatolických denominací se v současné době říká "odloučení bratři" - tedy bratři, ale v Kristově církvi jsou jen tak s vodřenejma ušima. Ale moc krásně se o tom píše v církevních dokumentech, a ostatně Papo Ti to taky vysvětlí.
A jestli mají katolíci katolickou víru? No, do hlavy jim ne vždy vidím, ale určitě by si mnozí měli zlepšit své náboženské znalosti a trošku si věci zdravým selským rozumem… Zobrazit více

Papo: Odpověď je ANO. Jinak mám z toho, co jsi psal, trošku dost schozofrenní pocit. Ty, který jsi vysvětloval PavliCzechovi a Frankiemu katolickou nauku, najednou nechápeš?
Miruš: Křesťanům z nekatolických denominací se v současné době říká "odloučení bratři" - tedy bratři, ale v Kristově církvi jsou jen tak s vodřenejma ušima. Ale moc krásně se o tom píše v církevních dokumentech, a ostatně Papo Ti to taky vysvětlí.
A jestli mají katolíci katolickou víru? No, do hlavy jim ne vždy vidím, ale určitě by si mnozí měli zlepšit své náboženské znalosti a trošku si věci zdravým selským rozumem srovnat v hlavě. Protože život je tvrdá realita, a jak chci obstát v bouřích, když jsem úplně out i za jemného vánku?

Jayef

Aha,
takže to potvrzuje moje slova, že to s tím ekumenismem není tak růžové.

Papo

Nebo to potvrzuje moje slova, že tímhle směrem to nepovede nikam.. a tak je potřeba hledat jiné cesty pro hlubší spolupráci. Např. Tomáš Holub říkal, že když byl armádní kaplan, fungovala ekumena perfektně - MUSELA. Všichni makali jak šroubky, takže na nějaké věroučné dohady nebyl čas a ani chuť, za to museli společně dost a dost spolupracovat..

Ale to jsme OT.

Zobrazit 21 komentářů »

Oukej, ty katolík nejsi. Ale Miruš prý ano, a v tom je rozdíl.
Já to beru, že má nakročeno. A zrovna o Tebe, jakožto budoucího katolíka, se nebojím.

Papo

Miruš se s Tebou pravděpodobně nebude přít o tom, jestli je ŘKC jediná pravá nebo ne, každopádně Ti položí otázku - ok, je a co jako? Musíme to všude a všem cpát? Znamená naše členství v ŘKC něco vůči ostatním? diskvalifikuje to ostatní z něčeho? máme speciální privilegia? máme spoeciální povinnosti ve vztahu s jino/bez věrci?
Protože pokud je odpověď na všechno NE, pak proč to rozmazávat a stále to připomínat?

Jayef

Odpověď na toto všechno je ANO. Ale to Ty přece sám víš, přečti si svůj blog, tam je to krásně napsaný. 8-p 8-p 8-p 8-p 8-p 8-p 8-p 2:) 2:) 2:) 2:) 2:) 2:) 2:)

Papo

Tak v tom případě Tě nechápu. Na jednu stranu píšeš, že by člověk neměl být povýšený, ale jak chceš v pokoře stále připomínat, že ŘKC je jediná pravá, to nevím.. pokud víš, tak se skláním..

Jayef

Ale v tom přece není rozporné... U žádného křesťana se přece nevylučuje s pokorou, když odmítá třeba polyteismus. Představ si to analogicky. To by musel být pyšný každý učitel na základní škole, jenom proto, že zná víc než žáci. Určitě se nad Tebou necítím nijak povýšeně.

Zobrazit 4 komentáře »

Je to tak: Jde o celé Desatero.
Já se nad nikoho nevyvyšuju. Ale nemůžu neříct, že pravá církev je katolická. A vůbec by mi nevadilo, kdyby katolíci měli katolickou víru.

Papo

OK, cokoliv.. jen se Ti snažím říct, že se člověk dodržující sedmero má velice kvalitně nakročeno k víře v Boha, protože jaksi sám od sebe se snaží dodržovat něco, co ani znát z Bible nemusí.. má tu Boží milost.. a je tedy škoda jej z "možností" vyškrtnout..
Co se pravdivosti ŘKC a bla bla bla týká - ok, říkej to.. jen se nezlob, že tyhle řádky nečtu..

Miruš

a nemají?

Miruš

pravá církev je katolická - a ty ostatní?

Wojciech

Pravá církev je církev Boha a sebe navzájem milujících následovníků Krista. Ježíš neřekl Petrovi - "Na tobě postavím svou 'katolickou' církev". Kdy už konečně jako křesťané pochopíme, že náš problém není v proudu, ke kterému se hlásíme, nýbrž k lásce, kterou Bohu vzdáváme.

Zobrazit 4 komentáře »

Jayfe, že bys rád nahradil Johnka a jemu podobné? to by bylo fakt škoda. Nám katolíkům tolik chybí tolerace a schopnost milovat druhé, když jsou jiní. U evangelíků nevím, jak to je, moc jich neznám....

Jayef

Svými názory mě spíš inspiroval Rob na svém roblogu. Doporučuju jeho články.
Tolerance k jiným a láska k nim jsou trošku nesouměřitelné věci. Přikázání lásky je absolutní a zcela bezvýjimečné. Ale mám tolerovat nepravdu nebo špatnost? Leda z důvodu trpělivosti nebo nějakých důvodných lidských ohledů nebo jako alternativu větší špatnosti. Ale jinak nevím. Samozřejmě se nestavím proti pestrosti a různorodosti - právě proto, že jsem katolík! A to je důvodem radosti! Každý člověk je Bohem milován a je originální. Je to dobře a je ta nádherná oslava Stvořitele.
Jenom nerozšiřujme tuhle pluralitu na různost falše a hříchu. V Dantovi také najdeme úžasné popisy pekelných výjevů ve veškeré rozmanitosti, ale i tak bych tam radši nebyl.

Zobrazit 1 komentář »