Diskutuj o víře, ale i všedních věcech

Naslouchej a prohlub své pochopení skrze sdílení s ostatními. Více o signály.cz »

Zaregistrovat se

Diskuze » Společnost

Laudato si' - jak jste eko?

Mě by spíš zajímal názor diskutujících na to, zda nám může být ohledně ochrany příkladem Nacistické Německo. Vždyť je skutečnost, že nacistická citlivost k přírodě a ke zvířatům zvlášť, dosahovala pozoruhodných rozměrů, a že jejich "ekologické" zákonodárství (zvláště "zákon o ochraně zvířat", přijatý hned po nástupu k moci) daleko předstihlo nejen okolní, demokratickou Evropu, ale i dobu, takže lze říct, že mnohé by bylo možné, ba dobré převzít od nacistických zákonodárců i dnes.
Pokud někoho má otázka pobuřuje, bylo by dobré si uvědomit, že i dnes má mnoho křesťanů vzory v ochráncích přírody, kteří jsou zároveň stoupenci tedy kultury smrti-nacismu dneška. Koneckonců, nositel Nobelovy ceny, velký přítel zvířat Konrád Lorenz, jenž je dnes oslavován, jako průkopník ochrany přírody, byl nacista tělem i duší.
"Mě by spíš zajímal názor diskutujících na to, zda nám může být ohledně ochrany příkladem nacistické Německo."

Pokud snad mělo ochranu přírody nastavenou věcně lépe, než máme my dnes, tak co by ne. (O staré německé legislativě v oblastech pro dějepis nezajímavých vůbec nic nevím.)
Kdysi jsem četl knížku Zvířata ve Třetí říši, měl jsem ji půjčenou z městské knihovny a dnes ji nemohu sehnat, všude nedostupná. https://www.kosmas.cz/knihy/106694/zvirata-ve-treti-risi/. Mám z ní své poznámky a je fakt skutečností, že o.p. v Hitlerově německu by i těm nejfanatičtějším ekologům vyhovovala.
maxmilianrex: To jako myslíš vážně? Srovnávat se se zemí, která se dodnes nevypořádala s nacismem a neonacismem? Já jako křesťan neoslavuju žádného ochránce přírody. Je to nesmysl co říkáš.
radim- nějak nerozumím, co mám myslet vážně? Já se ptám, jestli nám může být v ochraně přírody Nacistické německo vzorem. Dromedar napsal, že ano a zajímala by mě i tvá odpověď.
Není správné se srovnávat s totalitní velmocí. Leda by naše malá zemička byla také totalitní velmoc. Pokud porušíme tuto logiku, pak může rovnou uplatnit i jiný způsob porovnávání: Německo je nejtotalitnější zemí Evropy. Máme tedy zavést totalitu? Německo vede v počtů neonacistů v Evropě. Máme tedy kvůli této jejich "přednosti" zavést neonacismus? Podobně bychom mohli srovnávat i s jinými zeměmi, jako např. Norsko. Proč se vůbec srovnávat s jinými zeměmi, když tam platí jiný politický režim. Přihlédneme-li například k Německu, víme jak tam funguje vymívání mozků... Chcete něco podobného také u nás? Myslím si, že právě to, že naši politici se ohání okolními zeměmi má manipulativní potenciál (prostě to bývá zneužito k demagogickým účelům). Můžeme argumentovat, že znečištění ovzduší je v sousedním polsku mnohem horší než u nás (nebo v jiné zemi) a proto není třeba vyvíjet další aktivity pro snižování znečištění ovzduší. Nebo můžeme tvrdit, že Německo má mnohem větší kriminalitu v souvislosti s nelegální migrací do Evropy, a proto není třeba dělat žádná další protimigrační opatření - prostě se spokojíme se současným stavem věcí... Nebo se můžeme porovnat se zemí, která má mnohem více znečištěnější ovzduší... Takto lze obhájit jakýkoliv postoj demagogickým způsobem... Svou roli při tom sehrajou politici a média. Mnohem důležitější je náš vlastní pohled na věc, takže bych se moc neohlížel na cizí země a pokud ano, tak hodnotit vše a nevytrhávat jednu věc z celého kontextu*. Jinak bychom taky mohli ospravedlnit Hitlerův holokaust. Zlí lidé, na všem zlém dokáží najít něco dobrého. Jejich argument by zněl třeba redukce populace. Můžete tak obhajovat třeba i eutanázii.

Komentář upraven .

radim - teda to mi je úvaha! Všichni žijeme na jedné planetě snad, ne? Jak můžete vyslovit, že když má Polsko znečištěnější ovzduší než my, tak se my můžeme vykašlat na jakákoli opatření? To není žádný "polský vzduch" a "český vzduch". To je zkrátka vzduch, který ostatně my máme zasajrajtěný taky pořádně, tuším sviníme planetu v těchto končinách hned po Polsku. A ano, Německo sice dosud spaluje fosilní paliva, je to tuším 80% jeho získané energie, ale velice rychle s tím něco dělají, budují větrné a neuvěřitelně ekologické a šetrné malé vodní elektrárny. Mají schopné vědce ( a je hovadina vyslovit, že Německo je totalitní stát). Tady přeci nejde o to, co se kde děje politicky, či jaká je zde kriminalita. Ale o jedinou planetu Zemi.
V tomto směru si lze vzít konečně příklad i ze skutečně totalitní komunistické Číny, ta postupuje v ekologii mílovými kroky, třebaže je k tomu dohnal nedýchatelný vzduch a v podstatě ekologický kolaps. To budeme čekat, až se všechno zhroutí i u nás, aby nás to také dohnalo k nějaké zodpovědnosti nebo přinejmenším poslednímu pokusu o přežití?

Vždyť k tomu stačí zodpovědnost každého z nás. Nemusí mít každý tři auta a vozit si zadky každých pár metrů, zjm. ve městech, kde je hromadná doprava. Nemusíme skupovávat všechno co se vidí, hadr, přístroje, každou blbinu. Můžeme bojkotovat určité výrobky, třeba obsahující palmový olej, nebo sortiment zbytečně balený v plastech. Můžeme si nosit vlastní tašky, třídit odpad a snažit se odpad redukovat. Můžeme šetřit zdroje, vodu, energie. Je toho dost.

A pak je nutné spolupracovat právě že na nadnárodní úrovni. Podepisovat petice proti firmám, které planetu rabují nejvíc. Ať už jsou to ropné společnosti, uhelné doly a další. Tady politika nemá co společného, protože dýcháme všichni stejný vzduch, naše PET-lahve potom plavou někde na plážích v tichomoří, uvědomme si konečně že tady jde o globální problém, který se týká úplně každého z nás.
A ještě odpověď směrem výš. Ano, Německo si prošlo nacismem, a stále ještě bojuje s některými pozůstatky této své temné minulosti. Ano, Konrád Lorenz byl nacista. A? Pokud někdo v současné době v ekologické oblasti přináší věcné poznatky, objevy a přináší to užitek, tak co:? Když už @maxmilianrex tady vyčítáte temné minulosti, v tom případě bychom se museli všichni vzdát kupříkladu zcela veškeré mediciny, bojkotovat lékaře, umírat rádi o samotě bez pomoci. Je to sice strašné, ale medicína začala raketově růst díky válkám, díky výzkumům, které vznikaly ať už mučením židů lékaři typu Mengeleho., anebo po válce kucháním zajatých nacistických zločinců. Současná úroveň vědy je podmíněna válkou, a vzešla z týrání a mučení lidí na všech stranách. Vzdáme se tedy mediciny?
Dále technika, také by bez naléhavé nutnosti během války vyvinout co nejúčinnější vraždící stroje dnes neměli stroje ani technologie, které máme a používáme.
Ano, za každým velkým vynálezem je hrůzná a nespravedlivá smrt mnoha nevinných lidí, kteří "přinesli oběti" na základě nichž teď my všichni bez výjimky žijeme v komfortu. Takže bych byla opatrnější z Lorenzem, a dalšími, kteří v oblasti ekologie něco přinášejí, či odkud čerpají.
Medicína sice postupuje kupředu, ale má to i temnou stránku a to je přelidnění planety Země. Kdyby neexistovaly léky, sice by bylo více utrpení, více by se umíralo, ale byla by díky tomu větší rovnováha na Zemi. Tato nerovnováha se podílí na tom, že lidstvo devastuje planetu. Léky zachraňují životy dobrým i zlým lidem. Stejný argument lze uplatnit i ohledně techniky. Můžeme se chlupit tím, že technika pokročila tak daleko, že dokážeme jedním těžebním strojen vytěžit milióny nerozsné suroviny za měsíc, ale pak ty důsledky jsou o to tragičtější, protože příroda nedokáže tak rychle kompenzovat důsledky takového rozmachu civilizace. Ani člověk sám to nedokáže kompenzovat. Víte přece jakou rychlostí ubývají lesy (např. na Sibiři, kde nelegálně těží čínské firmy) a pralesy (např. v Amazónii). Ty firmy zanechávají jen spoušť, půdu která rychle schne, umírá tak nejen les, ale i vše živé co bylo původně na té půdě. Nikdo tu přírodu neobnovuje. Kdyby se při těžbě nepostupovalo tak rychle tak by snad bylo více času na obnovení přírody... Vše je ale důsledek konzumu. Je to důsledek i toho, co kupujeme a odkud. Raději upřednostňujeme levné zboží z Číny a tím také přispíváme ke znečišťováni ovzduší i oceánů (v důsledku odpadu, které produkuje doprava).

Ještě jedno nezbezpečí z pokroku techniky - jaderná energie, ta se taky podílí na ničení přírody (jaderné havárie, nebo pokusy s jadernými zbraněmi).

Komentář upraven .

Podle mě Německo je totalitní stát. Určitá forma totality tam přežívá dodnes. Ale není to jen problém Německa, spíš je to problém politických elit, které se rozhodli, že budou ostatním lidem a národům určovat svou vůli... Jako symbol německého totalitního režimu vnímám Merkelovou, v Rakousku zase toho šíleného fanatika eurokomisaře, jak on se jmenuje? Oni tu totalitu prostě mají v krvi, oni si myslí si, že jsou nadřazení ostatním, že němci a rakušané mají právo rozhodovat o tom jak to bude i s okolními zeměmi. Je to způsob myšlení, který je pro naši demokracii naprosto nepochopitelný. Jen si vzpoměňte jak se nedávno protestovalo v Kamenici (Chemnitz) a jakou fanatickou, totalitní reakci to vyvolalo ve vrcholných patrech německé politiky. Ti nahoře naprosto pohrdají obyčejnými lidmi. Chtějí z lidí udělat jen nemyslící stroje, co budou slepě poslouchat jejich příkazy. Je to tak blízké komunismu...
https://www.youtube.com/watch?v=AErIDs_J_0c

Komentář upraven .

radim - vy jste mi ale nekonzistentní člověk. Na jedné straně tu varujete před nacismem, řeší se tu Konrad Lorenz, zvažuje se tu jestli je vůbec možné se zabyvat ekologii když jde v podstatě podle vás o dítě nacismu a nacistů, a na straně druhé tu vědět úvahy o škodlivosti medicíny která může za přelidnění , dokonce se pohorsujete nad tím že pomáhá lidem dobrým i zlým ( kdo určí kdo je dobrý a kdo zlý????). vidíte nebezpečí plynoucí z technického a průmyslového rozvoje - a tedy používáte argumentace za kterou by se nemusel stydět žádný přední nacistický ideolog. Gratuluji. Naopak. Za to, co jste právě předvedl byste dostal od takového Goebbelse , nebo samotného Hitlera jistě metal a vysoké postavení. Gratuluji.
Víte, všechno, v čem a čím žijeme, všechno co nás obklopuje, prostupuje, ale i podmiňuje, celá civilizace, ale ostatně i naše fyzická podoba a biologické ustrojení, ke které jsme došli evolučním zráním, vše čím zacházíme fyzicky i duševně, vzešlo z krve, utrpení a smrti všech předchozích generací. Ať už jsou to poltické ideologie., nacismus, komunismus, ale můžeme jít i do hlubin dějin mnohem dál, ať už jsou to technologie, které člověku primárně pomáhají, ať už je to náboženství, kulturní zvyky, rituály každodenního života, zkrátka cokoli. Vše je jen zápas o přežití, vše je jen chabý pokus kompenzovat důsledky válek, přírodních katastrof, osobních či společenských tragédií, a všechny tyto pokusy logicky stupňují další potenciální a nakonec i reálná krveprolití, utrpení a smrt.
Ano, pak se také v dějinách sem tam objevovali lidé, nebo ideje, snažící se toto utrpení mírnit, pocítili soucit. A to jsou to podle vás zločinci největší- vždyť pokusem po záchranu životů se podíleli na přelidnění. Mnozí pomáhali dokonce "zlým" lidem, místo aby rovnou vytvořili koncentráky pro ty, kteří si pomoc nezaslouží.
Náboženství. Jen to co způsobilo zla a dobrem zase napomáhalo dalšímu zlu! A to nemyslím jen genocidy celých národů, od Ameriky po Austrálii, kde to bylo křesťanství, které vyhladilo veškeré původní obyvatele. A nemyslím jen muslimská tažení napříč Evropou a Asií, Afrikou, která sice tolik životů na svědomí neměla, zato byli neméně, ne-li ještě více krutí. Když už jsme u křesťanství, i kdybychom vynechali křižácká tažení, stačí třicetiletá válka, která se co do utrpení a hromadného vyhlazování, uvržení lidstva do totální nejistoty zcela vyrovná oběma válkám světovým. Vždyť ani ten úžasný, humanistický a vznešený Vestfálský mír nebyl něčím, co by vzešlo z velikosti ducha, nýbrž poslední možností ke které lidé dohnali sami sebe, aby z posledních zbývajících sil ještě zachránili co se dá. Takže by se dalo i říci, že náboženská tolerance, v níž dnes žijeme je v podstatě důsledek zmaru, krveprolití a zla.

Zkrátka vše, čím a co žijeme, vše vzešlo z krve, válek, zla a zvrácených ideologií, nebo ideologií, které se díky několika lidem zvrátily ve svůj opak. A ti, kteří pocítili soucit, využívali zase k pomoci prostředků, které by bez tohoto zla nevznikly. Tišili bolest, vázali rány, vymýšleli hojivé masti až po dnešní medicinu, která která podložena vědou a konkrétními studiemi, včetně zmíněných válečných pokusů na lidech. Nebo tito pomocníci skutečně přicházeli a přicházejí s myšlenkami, které reálně pomáhají, nemocným, chudým, nešťastným, trpícím ale prostředky této pomoci, to jsou všechno plody lidského utrpení, které je uvedlo do praxe.
Nevyhnete se v dnešním světě nikdy nikde a v ničem s čímkoli, co by nevzešlo z krve a strasti. Pokud píšete na PC, je za tím krev otrocké práce, v mizerných podmínkách za mizernou mzdu, kde jsou zneužíváni chudí, vesměs domorodci, kteří při dolování vzácných kovů přicházejí často o život. Jinak, nechcete-li vypalovat pralesy na pěstování palmového oleje, dejte důstojnou práci domorodým lidem, bojujícím ze dne na den o žvanec chleba. Svět není tak jednoduchý, jak se vám jeví.


Přesto jste mě po pravdě svým neonacistickým projevem po pravdě překvapil. Možná by o vás stála Le Pen:? Nebo německá Pegida, tam ale pozor, Angela ¨Merkelová velice ostražitě hlídá v Německu naštěstí všechny projevy nacismu, a tendence které by mohly vest k návratu totality a je tak pojistkou, aby se v Německu jednou nevzkřísil Hitlerův duch. Moc byste tam nemusel uspět.
Ale máte-li takové námitky proti technologiím a přelidnění, máte-li strach o čistotu myšlenek a předmětů, jejichž vznik třeba "pošpinila" v minulosti nějaká ideologie či "zlý" jedinec, nezbývá než především nemít děti, a odejít zkusit najít nějaký zbylý kousek pralesa, ovšem nemít s sebou vůbec nic, něco k výrobě chýše, natož zbraň, kterým byste si vražděním obstarával potravu. Možná byste tam v jakés takés čistotě pár hodin přežil.
Anebo ještě jedna cesta: vynadat Hospodinovi, že a jak stvořil člověka a celý svět, v němž panuje zákon, že vše co jednou vzniklo je už tím předurčeno k zániku., smrti a zničení. A že stvořil člověka, kterému svěřil svobodnou vůli, ale pozor, i prostředky, kterými, navzdory tomu všemu přežívá a třebaže denodenně selhává, na své cestě si je vědom všech zmíněných nejen úskalí, ale i nadějí a důvěrou, vírou, že Bůh ví, že a proč se tyto věci dějí. A že pokud pochopíme a přijmeme nelítostný stav světa a bídu života, probudí se právě v nás samých touha podílet se na dalším udržování života a světa v chodu,

Ale pak je tu taky ta možnost, vyhlásit válku "zlu" a vraždit dál, anebo.. si hodit mašli.
P.S. je bych ráda jen ujasnila. @radim24 nebylo vlastně všechno na vás, vzala jsem to jedním dechem, přičemž plno věcí bylo spíše odpovědí pro @maxmilianrex který otázku de facto otevřel. Tak si to prosím oba nějak přeberte. :)
A že stvořil člověka, kterému svěřil svobodnou vůli, ale pozor, i prostředky, kterými, navzdory tomu všemu přežívá a třebaže denodenně selhává, na své cestě si je vědom všech zmíněných nejen úskalí, ale i nadějí a důvěrou, vírou, že Bůh ví, že a proč se tyto věci dějí.

To je, panečku, věta!

Omlouvám se, vypadl mi závěr: "..a důvěrou, vírou, že Bůh ví, že a proč se tyto věci dějí tak může pokračovat v další cestě" Děkuji za upozornění.
KMirjam:
Váš první předpoklad je omyl, pokud to vztahujete na mou osobu:
"Na jedné straně tu varujete před nacismem, ..., zvažuje se tu jestli je vůbec možné se zabyvat ekologii když jde v podstatě podle vás o dítě nacismu a nacistů, "
Já přece nepopírám, že je možné se zabývat myšlenkami o ekologii. Netvrdím že je to dítě nacismu.

Já varuji před prosazováním určité myšlenky s argumentací, že to dělají sousedé, nebo že to dělá nějaká vyspělá země. Při té argumentaci se obvykle vezme jeden dílek skládačky a snaží se ho vložit do jiné skládačky. Což jak se časem ukáže je špatné řešení. Nezabývejme se tím co dělají v té či oné zemi, ale hledejme vlastní řešení, které vycházejí z naších vlastních potřeb, protože situace v každé zemi je jiná. Kultura v každé zemi je jiná, i to jaký tam mají politický systém. Právě proto se nechci otáčet k totalitním zemím (jedno jestli je to Německo, Norsko či Rusko). Problémem je také to, že když někdo obhajuje nějakou myšlenku, tíhne k tomu, aby přehlížel negativní aspekty s daným projektem spojené. Například když někdo obhajuje vytvoření průplavu s argumentem, že to zvýší ekonomický ruch, ale zapomene zmínit (nebo ho to prostě nezajímá), že to bude mít globální ekologické dopady zejména na podmořský život.
Mirjjam- omlouvám se, ale vaše dlouhé komentáře jsem přestal číst, když jste o mě napsala, že vyčítám nějakou temnou minulost... pochopil jsem, že nechápete a tak nemá cenu číst dál. Ale řekl bych, že není náhoda, že nacismus měl tak blízko k ekologii. I dnes ty které papež František nazývá nacisty dneška, tedy ti, kteří podporují kulturu smrti, jsou často fanatickými zastánci ekologie za každou cenu.

Komentář upraven .

Snažit se opravovat mirijini mýlné představy o mně je zbytečné, takže se k těm jejím blábolů, raději nevyjadřuji :-)

Komentář upraven .

Je příznačné, že když selžou elity, o vedení a vliv ve společnosti se porvou komunisti (internacionální socialisti) s nacistama (národníma socialistama).