Laudato si' - jak jste eko?

Karin40
Karin40
A přesto si myslím, že ta výchova je základ. Máme v rodině jedno auto. A to vlastní otec. Jinak já jezdím na kole, autobusem nebo vlakem. Popřípadě si půjčím auto. Řidička nejsem špatná, takže to není důvod proč nejezdím nebo proč nemám auto. Prostě pro můj přesun se mi více hodí kolo nebo MHD.
Co se týče nákupu, tak třeba mám mobil, který je už skoro sedm let starý. A to co mě nutí ke koupi nového, je jen to, že prostě odejde nějaký mikročip uvnitř. Nazvala bych to tím správným výrazem ale s ohledem na povahu diskuze a místo, to nebudu psát.
Byla jsem vychována s jinými hodnotami, zažila jsem jinou dobu. Nezajímá mě, že soused má nové auto, nebo že má nejnovější mobil.
To je právě ten důvod, mé hodnoty jsou jinde.
Druhý problém je ale v tom, že výrobci záměrně vyrábí tak, že se Vám to spíše oplatí koupit nové. A tady EU nyní vydala nový zákon tuším, kde už výrobci budou muset umět tyto "spotřebiče" opravit. To zda to bude rentabilní, jak to výrobci budou obcházet, je věc druhá. Ale opět, je to o chamtivosti, která pramení ze zanedbané výchovy.
A co se uprchlíku týče, tak já osobně, jsem působila v zahraničí jak v nemocnici, tak i několik krát v terénu a můžu Vám říci, že to co se do Evropy žene, nemá s chudým a strádajícím člověkem nic společného. Už jen to, že pro přepravu do Evropy musíte zaplatit nemalé peníze. To ti chudáci ani nemají. A někteří ani nemají sílu na to aby ušli několik kilometrů, natož cestovat několik stovek kilometrů.
Víte kolik mrtvých je na dně středozemního moře, kteří byli utopeni jinými běženci, protože měli jinou víru, nebo prostě pro to, že to byly ženy?
Karin40
Karin40
a o bordel v lese jde také. Stačí, kdyby lidé začali tím, že ji prostě nebudou znečišťovat odpadky. To je myslím docela fajn krok, který je ten správný.
KMirjam
KMirjam
A o to právě jde. Jak donutíte lidí zcela jiného založení, pro něž je konzumni způsob života normou, aby se změnili, případně děti vychovávali v jiném duchu , tedy ve skromnosti, když tak sami nežijí? Rozhlédněte se kolem sebe, to že je nas pár, kteří nemají potřebu hromadit věci a žijí skromne ještě neznamená že tak žije většina sveta. Jakym způsobem jim vnutit aby se omezovali? Násilím? To muze diktátor, nikoli demokratické země a i ten se může dočkat vzpory. Vždyť se podívejte do Francie. Macron chtěl kvůli ochraně prostředí pouze zdtazit pohonné hmoty. A snad víc jak půl roku mu tam rádi žluté vrsty , hoří auta , rozbíjejí se vykladni skříně. Ono totiž vzdát se komfortu na který je většina lidí zvyklá není jen tak už jen proto, že to většinou provází zdražování všeho. Třeba zelené daně na energie atd atd.
Jinak jsem neporozuměla vašemu referátu o uprchlicich. Zmínila jsem.je čisté proto, že se na migraci od počátku spolupodílí i klimatická změna. Jakmile nemáte řekněme vodu, z ní se začnou odvíjet další problémy ať dojde k nepokojům a válkám. Jednou takhle třeba budeme prchat i my , a nejen kvůli vodě, ale i zdevastované půdě která přestává rodit, řeší se to stále větším množstvím chemie, čili v důsledku z onoho už spíše chemického podloží než půdy, něco nakonec vyleze ale ta chemie se tím neztratí. Všichni ji jíme. A tak dokola. Už mi rozumíte?
KMirjam
KMirjam
Tím samozřejmě nechci říct, že by se v lese měly odhazovat odpadky. Jen to, že právě toto žádný zásadní význam nemá a taky nepředpokládám, že to soudný člověk dělá

Spíš se podívejte na oceány znečištěné plasty. Jsou celé pláže s tunami plovoucího plastového odpadu. A nejen to. Uprostřed oceánu se nahromadil celý plastový ostrov o velikosti půlky Evropy , plasty zabíjejí mořské živočichy, a i když je nezabíjí , mikroplasty kolují v jejich organismech. Ostatně ony kolují dávno tím pádem i v našich tělech. A mnout si ruce, že to tam hází přímořské země? Když my vyvážíme samolibe plastový odpad k tzv recyklaci do ciziny ? Kde kdoví jestli je recyklován? Navíc ne každý plast je recyklovatelný. Tady nechápu že neexistují aspoň elementární opatrní jako je třeba zálohování plastových lahví. Hledání nových materiálů. Nebo rozšíření obchodu typu zero waste. Místo toho zakazeme uchostoury a jednorázové plasty. To je naprosto nedostačující. Přesto i to vyvolalo vlny nevole.
KMirjam
KMirjam
Jinými slovy za znečištění oceánu plasty může každý, úplně každý z nás. I když třídí odpad, což je samozřejmě fajn. Jenže kontejner není černá díra, ty odpadky se někam sváží, dále třídí a někde konci. Nemizí.
Mimochodem v oceánu konci ročně osm milionů tun plastu, to jsou dva kamiony plastu každou minutu
Karin40
Karin40
No, tak pokud to berete takto, tak jste hodně pesimistická.
To proč jsem zmínila ty uprchlíky bylo pro to, aby jste si uvědomila, že ten, kdo opravdu má nouzi, se v 99% do Evropy nikdy nedostane. Nemá na to peníze, nebo i když se dostane, tak jej zabijí. Viz situace v táborech, kde jsou muslimové, křesťané a jiné víry. A tam je teprve "veselo".
A pokud bereme Afriku, tak většina potřebných, umírá hlady. Tedy nemají ani na to jídlo.
Ale abych Vám dala i jiný příklad. Neziskovky a podobné organizace učí lidí v třetích zemí světa tomu, že Evropané mohou za jejich situaci a že mají jen chtít.
Můj kolega, vezl náklad obilí do Afriky, kde si jej měli zaset a vypěstovat. Ostatně tam působila i skupina, která je na to připravovala. Skončilo to tak, že to obilí roztrhali a vyhodili se slovy, že chtějí jídlo a že jim to dlužíme.
Nedlužíme jim nic. Kdysi na škole jsem to brala jinak, než jsem vycestovala do světa.
A ty odpadky, znovu se dostávám k tomu co jsem psala jako prvotní opatření. Tedy výchovu v rodině.
Výchova je dnes zanedbaná, protože je "jiná" doba. Omyl, je stejná, jen prostředky se mění. A co se ještě mění, je inteligence, bohužel celosvětová populace hloupne a v některých státech, teď myslím ty vyspělé nejsou mladí lidé schopni už ani základních ručních prací.
Ale to už jsem odbočila. Máte pravdu, demokracie se buduje a záleží na každé rodině, jak se k tomu postaví.
A jak jsem říkala, pokud lidé vyhodí před svými dětmi papír do přírody s tím, že on se rozloží, tak se není o čem bavit.
KMirjam
KMirjam
No asi se moc o čem bavit skutečně není. Vy se obsedantně držíte papírků v lese a řešení vidíte ve výchově v rodině. Jinými slovy o rozsahu a důsledcích znečištění přírody asi moc informací nemáte. A když vám stručně vypíši pro vaši informaci alespoň některé, nebrete to v potaz anebo jste to vůbec nečetla.
Za druhé znovu tedy k té výchově. Snadná příčina je zde, hurá, máme řešení. Ale opakuji, můžeme třeba všichni zde vychovávat děti k ochraně přírody, a fakt že odpadky v lese a třízený odpad zdaleka nestačí, ale současně nemůžeme z povědomí vytěsnit skutečnost, než na světě je skoro osm miliard RUZNYCH lidí, z ruznych kontinentů a kultur, různě ekonomicky zdatných nebo jen soběstačných, poněvadž když umíráte hlady těžko vyčarujete peníze na čističky odpadních vod nebo zařízení pro recyklaci, natož využívat mnohem dražší energii z obnovitelných zdrojů, třeba. Také nelze vytěsnit, že značná část lidstva ať už z důvodů extrémní chudoby nebo naopak extremního bohatsví které plno lidí svede ke konzumnímu způsobu života, plýtvání, na zvyšující se výrobě i spotřebě, a především na ZCELA JINYCH HODNOTACH, než máme my, protože ne že by byl svět jiný, ale lidé by.li jsoiu a budou prostě vždycky jiní, a zkrátka necítí potřebu chránit přírodu a život, poněvadž je pro ně přednější osobní pohodlí a luxus v němž se cítí dobře. Tak to opakuji bylo, je a bude, že mají lidé různé hodnotové žebříčky a od života očekávají prostě a jasně jiné věci. V takovém případě skutečně žádná "výchova v rodině " nepomůže. Rodiny i jedinci kteří to mají jinak prostě nebudou potomky vest k něčemu, co sami nedělají a nectí, stejně jako to pravděpodobně nedělali a nectili jejich předkové. Takže vaše řešení se jednoduchým může zdát, aniž by ovšem bylo realizovatelné. Nebo zkuste převychovat zbývajících sedm až osm miliard lidí a násilím jim vnutit vaše přesvědčení. Uvidíte, jak pochodíte. A zkuste se také vžít do toho,, kdyby takhle za vámi také někdo přišel a nutil vás žít tak, jak nechcete a jak to necítíte. Ne, není v tom rozdíl.

K uprchlíkům už podruhé kladu otazník, proč váš rke všemu tak zbytečně obsáhlý referát o nich, když popisujete věci, které naprosto s naším tématem nesouvisejí. Zmínila jsem je v souvislosti s klimatem. Prchají vesměs z válečných oblastí, z oblastí kde na vzniku samotné války se podílela klimatická změna., Kupříkladu sucho. Viděla jsem záběry na opuštěná dříve statisícová města, domy zachovalé, ale prázdné. Okolní příroda přestávala poskytovat široko daleko zdroje obživy, především pak vodu. Války ve svých samotných počátcích byly válkami o zdroje obživy, ochranu teritoria pro obživu, a ačkoli posléze do válek začaly vstupovat i politické nebo náboženské motivy, někde v pozadí všeho bylo stále totéž. Včetně válek dobyvačných, válek vyhlazujících v genocidách celé národy, at už šlo o Armény, Indiány, Židy, nyní se zdá že se totéž děje s Kurdy. A jak čříkám, ať už je válka vedena myšlenkou sociální, ekonomickou, nebo ideologickou, pod tím vším vždy zůstává snaha uhájit sebe a svůj národ pro přežití. Hájení obživy, prostoru pro ni, své kultury, , nebo jejich obrany před invazivními vojsky.

Navíc píšete o Africe, jako kdyby šlo o vesničku. Nebo menší stát. Afrika je obrovský kontinent, větší než Evropa, mimochodem kolébka civilizace ostatně i prvních lidí vůbec, kteří z ní vzešli a rozšířili se nakonec po všech ostatnjch kontinentech. K prvním migracím z úrodných částí Afriky docházelo v okamžicích, kdy se měnilo klima. Neměli co jíst. K největší masové migraci došlo, když původně úrodná krajina dnešní Sahary, zarostlá zelení, prosycena vodou, s jedinečným zemědělstvím v okolí Nilu, kde se voda rozváděla do polí důmyslnými kanály, začala prostě vysychat až se proměnila v poušť.
A mluvííte-li o tom, že většina obyvatel Afriky, obávám se, že se velice mýlíte. Afrika, to jsou kupříkladu i Spojené arabské emiráty, jedna z nejbohatších zemí světa už jen proto, že na její ropě závisí téměř celý svět. Některé africké státy jelikož mají jiné podnebí, než třeba Evropa, logicky nemohou svou ekonomiku stavět na zemědělství a jeho exportu a na mnoha dalších odvětvích, které využíváme my. ( Takže věřím, že pokud někdo přivezl někomu do subsaharské Afriky zrní, poněkud se minul cílem. Je to podobné, jako by nám chtěl někdo ekonomicky pomoci tím, že nám nabídne zbudování a provoz loděnic pro zámořeké parníky, nebo nás naučí stavět iglú. ) Proto se africké státy na jejichž územích se nachází neuvěřitelné přírodní bohatství, které se naopak jinde nevyskytuje, naučily svou ekonomiku stavět na jeho prodeji.

Takže když se řekne Afrika, není třeba si hned vybavovat vyzáblé černoušky umírající hlady, ale třeba i tuto oblast ze SAR, a sice Dubaj, kde mají svá sídla miliardáři, a další miliardáři tam jezdí investovat anebo třeba jen na dovolenou. Můžete nahlédnout do města Dubaj třeba zde: https://www.google.com/search?q=dubaj&safe=active&rlz=1C1CHWL_csCZ847CZ850&sxsrf=ACYBGNSPCI25vcXvaBt-Dfftvj-t0XqroQ:1571173730491&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcjtiglp_lAhWmtIsKHeFfC38Q_AUIEigB&biw=1280&bih=529&dpr=1.5

O dalších podrobnostech okolo uprchlíků se už raději nebudu šířit, Možná jen jedna poznámka k "mladým silným mužům", kteří nejchudší zanechávají umírat doma. Víte, poněkud překroucená věta. Samozřejmě že jdou do Evropy vydělávat z postižených oblastí peníze pro své rodiny mladí silní muži. Ti si totiž mohou také zde vydělat nejvíc. To proto, aby většinu těchto peněz mohli posílat slabším členům svých rodin, aby přežili. Už rozumíte? Tak asi tolik
deFlegmatique
deFlegmatique
nikdy jsem nechodil za školu
KMirjam
KMirjam
@deFlegmatique to je teda chyba, když jste za skolou, čas nelabývá tskořka metafyzických rozměrů Zazijete, co jste nikdy nezažil. Je to čas, který vám naplno patří a každá taková minuta trvá bez hranic. :)
JiKu
JiKu
@KMitjam: To platí o každém hříchu.
SafaSadat
SafaSadat
Ahoj všichni, jmenuji se Aisha a jsem tu, abych svědčil o dobrých dílech BABA NOSA UGO v chrámu Karnataka, protože mé štěstí se obnoví, už jsem asi 11 let vdaná, dostal se do bodu, kdy můj manžel začal jednat podivně a pak mě a naše 2 děti nechal pro jinou ženu déle než 6 měsíců, nikdy jsem nevěděl, že měl poměr s jinou ženou, tato žena chce vzít moje štěstí a všechno, na čem jsem pracoval, cítil jsem se jako konec Všechno. Při hledání řešení jsem narazil na několik svědectví o kouzlech na internetu. Někteří lidé dosvědčili, že přivedli svého milence Ex zpět, jiní svědčili o tom, že řeší všechny druhy duchovního problému, bylinné medicíny pro nemoci jako Fybroid, Astma, pohlavní choroby, vítězství v loterii, nikdy jsem nevěřil v casting kouzla, ale neměl jsem jinou možnost, protože jsem hledal řešení všude, takže jsem dostal e-mail od BABA NOSA UGO ze Svědectví online a rozhodl se ho vyzkoušet.
Kontaktoval jsem ho e-mailem a vysvětlil mu svůj problém, řekl mi, co musím udělat, a udělal jsem přesně podle pokynů, připravil pro mě něco k použití, udělal téměř všechno sám, ve skutečnosti jsem pochyboval, když mi řekl, že Měl bych očekávat dobrou zprávu, bylo to méně než 14 dní, když mi manžel po tak dlouhé době volal. Vrátil se a omluvil se a požádal o odpuštění. Celá věc byla jako sen, vyřešili jsme naše problémy, odpustil jsem mu a teď jsme ještě šťastnější než kdy předtím. Chtěl bych poděkovat velké díky BABA NOSA UGO za jeho laskavou pomoc, nikdy jsem neočekával tak velkou duchovní práci a nepřestanu sdílet své výpovědi. Pokud máte nějaký duchovní problém a hledáte skutečné a opravdové kouzlo, kontaktujte BABA NOSA UGO a budete rádi, že jste to udělali.
E-mail: [email protected]
WhatsApp: +37258031247
https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka
JiKu
JiKu
Inspirace pro VVRH - pozvat BABU do Drahotuší?
Daniel Zouhar
Daniel Zouhar
Nevím, jestli víte: V souvislosti s covid19 a nouzovým stavem uvolnilo nakladatelství Paulínky mnoho knih a mezi nimi i Laudato si papeže Fratiška. Kdo z vás tak nemá text, tak ho může získat formou e-knihy za krásných 0 Kč! Pozor, akce je jen do zítra! Více info na https://www.paulinky.cz/clanky/Poteste-se-e-knihou-z-nasi-nabidky-zdarma.html
deFlegmatique
deFlegmatique
@DZ dík za upozornění.
berrruska
berrruska
ekologie - docela by mě zajímalo jak moc ekologické jsou jednorázové roušky
asi moc ne ,a kolik se jich spotřebuje a spotřebovalo díky Covid 19
to už nikdo neřeší, takže kdo jste měl pratelnou látkovou, tak jste vlastně ochránilibsebe i přírodu
žab
žab
Pálení jednorázovejch roušek je celkem eko likvidace, já bych v tom problém neviděl. Navíc se tim vypálej i viry.
aemoutsource
aemoutsource
Yet, plastics are not perfect. Purported fire retardants are added to a considerable lot of them. So plastics don't consume quick (they consume in any case at any rate), they smell more, they make harmful smoke during flames, which kills a greater number of individuals than fire, when they consume, they get away from harms
Thanks.
<a href="https://aemoutsource.com/">aem development company </a>
KláraJindrová
KláraJindrová
Tak to já se ekologicky chovám podle mě dostatečně. Třeb nesnáším když si lidé neustále kupují nové předměty. Proto když po mně synátor chtěl nový notebook, tak jsem mu řekla že žádné takové. Až bude mít narozeniny, tak bude mít leda nárok na repasované notebooky z https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html. Aspoň nevyhodíme tolik peněz do vzduchu.
Lederhosen
Lederhosen
Je třeba třídit na hořlavé a nehořlavé, hořlavým topit. Taková petka naplněná pilinami prolitými vyjetým motorovým olejem umí divy.
Chlubíčko
Chlubíčko
Lederhosen: Prolitými ne, oleje je potřeba jako šafránu, jinak to zasírá kotel. Já dělám ekobrikety tak, že piliny dám do sudu, zhruba do půlky, upěchuju, a pak tam naliju jen asi 1,5 litru oleje. Je potřeba to nechat odstát a olej se krásně vsákne do celého objemu.