Literatura

spitfire
spitfire
Carlo Rovelli:
Realita není, čím se zdá.
Sedm krátkých přednášek z fyziky.

Rovelli je stručný, díky tomu vyniká jeho srozumitelný a jednoduchý způsob jakým předkládá před čtenáře své poznatky.
spitfire
spitfire
First Man

Dokonalost se projevila tím, že místo životopisného či historického žánru si tvůrci filmu vybrali žánr sci-fi. Citlivá práce s "přepisem" dochovaných autentických záznamů.
Spider-Man: Paralelní světy

Novátorské technologie v ruku v ruce s moderní estetikou. U toho mají hubu dokořán i u Pixar(ů).
spitfire
spitfire
Na facebooku je kreslený vtip ve kterém otec (pravěký lovec mamutů), vyčítá svému synu špatnou známku z dějepisu, slovy:

"Že jsi dostal čtyřku z lovu, to pochopím. Jsi ještě malý a netrénovaný, ale pětka z dějepisu, který má jen dvě stránky?"


Historie (v tom vtipu jako dějepis) nevzniká na počátku "historie". Historie vzniká teprve v době kdy bylo vynalezeno písmo. V "době" kdy neexistuje písmo neexistuje ani dějepis (historie). Historie nemá žádný svůj počátek. Tedy Bible není přímým záznamem o počátku, ale je jako všechny texty, interpretací toho počátku.
spitfire
spitfire
Miroslav Petříček
Co je nového ve filozofii

Petříčka jistě někteří znají jako pravidelného aktéra pořadu Čerte, Katovna.
V knize se vyskytuje hromada odkazů na Jacquese Derridu.
Nevím jestli je to forma jakési jeho rehabilitace nebo co?
Ty vole (ejhle Derrida). Ještě teď mi z toho stojí (rozum).
hakuki
hakuki
Neví někdo o nějaké knize, která by vlídnou a stravitelnou formou vysvětlovala nadřazenost evropské křesťanské civilizace všem kulturám ostatním? Která by čtivě a poutavě vysvětlovala výhody xenofobie a na příkladech vysvětlila, že na rasismu není nic zavrženíhodného?
spitfire
spitfire
Gilbert Keith Chesterton
Nevinnost otce Browna

Detektivky to nejsou. Špatně to napsané není, ale dramaticky je to dost jednorozměrné. Od poloviny knihy už jsem celkem s jistotou přeskakoval popisné pasáže a soustředil se čistě na děj. Děj? Spíše zápletku, která dost neurvale přebírala otěže nad dějem. Na druhou stranu je to vzhledem k délce povídek a umu Chestertona celkem pochopitelné


Aristotelés
Metafyzika A

Oficiální anotace:
"Metafyzika A je úvodní knihou souboru Aristotelových spisů věnovaných otázkám první filosofie. Aristotelés zde definuje filosofii jako vědu o prvních počátcích a příčinách. Na pozadí své vlastní nauky o příčinách podává přehled názorů svých předchůdců od Thaléta přes pythagorejce až po Platóna a podrobuje je kritice. Nový český překlad F. Karfíka."

Ono to s tím principem o první (prvních) příčině (příčinách) nebude tak zaručené jak se traduje.
jk-s
jk-s
Takhle se dělá upoutávka na novou knihu :-)

https://www.ignatius.com/From-the-Depths-of-Our-Hearts-P3550.aspx

https://thefloridacatholic.org/2020/01/14/retired-pope-wants-his-name-removed-as-co-author-of-book-on-celibacy/

Zajímavý je jeho návrat k tomuto důrazu:
He notes that the priests of Israel were required to observe sexual abstinence during their time that they spend leading worship, when they were “in contact with the divine mystery.” (…) “But because of the regular and often even daily celebration of the Eucharist, the situation of the priests of the Church of Jesus Christ has changed radically.”
https://www.catholicnewsagency.com/news/what-does-benedict-xvi-actually-say-in-new-book-on-priestly-celibacy-19094
  • 1
  • 2