Synoda

bílá_liška
bílá_liška
Co Vy a synoda?
Libor70
Libor70
Aktivita se nezdá být velká. Co s tím?
Viz. diskuzní fórum pro synodu: https://synoda.online Diskuze trochu vázne. Ale připojit se může každý.
MichaelaHakova
MichaelaHakova
Synodu vnímam ako čerstvý vánok v cirkvi, ktorý je jedinečnou príležitosťou ovplyvniť cirkev "zdola". Moja osobná skúsenosť so synodiálnou skupinkou je veľmi pozitívna, podrobne sme rozobrali jednotlivé témata, každý mal príležitosť vyjadriť sa, povedať svoj vlastný názor, bez limitov či obmedzení. Vzniklá diskusia mi bola veľkým obohatením.

Najviac ma zaujala téma: Medziľudské vzťahy a konflikty v cirkvi, pridávam zopár námetov...
Ako sa staráme o svoje vzťahy? Sme schopní spolu vychádzať, aj keď sa nezhodneme? Sme ochotní akceptovať iný pohľad na vec?

Umeniu vzájomného spolužitia sa potrebuje učiť každý z nás, bez ohľadu na vek, či spoločenské postavenie. Tak ako sa železo kuje v ohni, tak i naše postoje sa najvýraznejšie formujú v konfliktných situáciách.

Spôsob riešenia konfliktov medzi kresťanmi je tiež jednou z vecí, ktoré si nekresťania všímajú najviac, v ktorých by naše svetlo malo žiariť čo najjasnejšie .

Dokážeme byť tým jasným svetlom i v tejto oblasti a kresťansky sa vzájomne milovať, uznať svoju chybu, ustúpiť, pripustiť zlyhanie, ospravedlniť sa, aj keď máme odlišné názory, pohľady na vec? Alebo sme tými, ktorí sa v konfliktoch radšej vzájomne zatvrdia a odcudzia, než aby prijali toho druhého v jeho úprimnosti so všetkým, bez snahy modelovať ho, meniť, pretvárať do mnou prípustnej formy?

Milujte sa! znie pre každého jedného z nás, a to nielen do dní, kedy ide všetko hladko, ale do každého jedného dňa, i toho, v ktorom si máme chuť vynadať, odísť, a nikdy viac sa už nestretnúť. Je to výzva prekročiť seba samého a milovať tak, ako nás miluje Kristus, i napriek obeti a s ňou spojenou bolesťou, ktorú sme pre ten vzťah museli uniesť. Nasledovať Krista totiž sebou obnáša nielen radosť v komfortných situáciách, ale tiež bolesť utrpenia na kríži. Sme ochotní prijať to bremeno?


HrobovéTicho
HrobovéTicho
Díky Synodě je moje prádlo bělejší, příjemné na dotyk a jeho svěží vůně provoní celý náš domov.
Lederhosen
Lederhosen
Nejsou v té vůni lehké tóny síry?