Svatba mimo farni kostel

Samsak
Samsak
Ahoj,
chteli bychom se vzit v obnovene kapli, kde ale neni svatostanek, neni to pry majetek cirkve ale mesta a podle mistniho dekana (a zaroven administratora farnosti) neni toto misto biskupem schvaleno k udelovani svatosti (napr. manzelstvi). Nicmene tam byvaji nekolikrat do roka mse svate. Je to opravdu tak, ze se na takovychto mistech neda uzavrit cirkevni snatek nebo to bude jenom v neochote daneho kneze pro to neco delat?

Diky za vase reakce :-)
Becket
Becket
Církevní právo k tomu říká:
»Manželství mezi katolíky nebo mezi stranou katolickou a stranou nekatolickou pokřtěnou se uzavírá ve farním kostele; v jiném kostele nebo kapli se může uzavřít s dovolením ordináře nebo faráře.
Místní ordinář může dovolit uzavření manželství na jiném vhodném místě. (CIC 1118, § 1–2)
V zákonně zřízených kaplích se mohou konat všechny bohoslužby, pokud některé nezakazuje právo nebo nařízení místního ordináře nebo liturgické předpisy. (CIC 1225)«
Je tedy v pravomoci místního biskupa (ordináře) stanovit, zda a jaké bohoslužby se v té které kapli mohou konat. Je možné, že v konkrétním případě existuje rozhodnutí, které v určité kapli povoluje slavit mši (např. několikrát do roka), nikoli však svatbu.
osoba
osoba
Tohle jsem nikdy nechápala, proč si ráčí papež přivlastňovat právo rozhodovat o tom, kde a jak se co smí nebo nesmí dělat, když to není nic v rozporu s Bohem. Bohužel často jsou zákony církve i v rozporu s Bohem. Bohu je úplně jedlo, kde se lidé sezdají, jen nějací nadřazení náboženští lidé dávají nadměrnou důležitost speciálním místům. Takže je otázkou, zda se chcete zalíbit Bohu nebo Jeho "náhradníkovi". je lepší poslouchat Boha více než člověka!!