3D tisk a vše okolo něho

FÓRUM 3D TISK
———————————————————————————————————————————————————

3D tisk - moderní technologie aditivní výroby různých modelů se stává čím dál víc dostupnější, tak proč si o tom nepopovídat?
========================================================================================
• Pochlub se svým výtvorem → přihoď odkaz na fotografie
• Nevíš si rady s nastavením tiskárny? → napiš dotaz
• Máš nápad na vylepšení tiskárny nebo technologie tisku? → sem s tím!
• Chceš se pobavit ohledně postprocessingu výrobků? → neváhej a přispěj!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fórum je otevřené

———————————————————————————————————————————————————
*Pro netiskaře
Pokud chcete něco (vymodelovat a) vytisknout nebo poradit s výběrem tiskárny, neváhejte a napište.

Komentář upraven .

jk-s
jk-s
Netoužím ji vlastnit a neprosím o tisk, ale líbí se mi tahle ponorka z Vynálezu zkázy
https://www.thingiverse.com/thing:1972008
Jojo, na Thingiverse je podobných věcí mraky :-)
IvanaMrázková
IvanaMrázková
Je podle vás možné si na 3D tiskárně v budoucnu tisknout i domy a nějaké pergoly? Víte, jak jde doba dopředu, tak jsem teď na EXPO v Dubaji viděla nějaké chlápky, kteří měli počítače https://www.tera.cz/notebooky_c258383.html, na nich připojenou tiskárnu, a 4 dny v kuse tam tisknuli dětský pokoj.
Osobně si myslím, že do 5 let bude 3D tiskem ze slitin hliníku, mosazi, bronzí a mědi tisknou téměř každá větší strojírenská firma. Do 15 let nás čeká boom v oblasti 3D tiskového stavebnictví. Ale to se musíme nechat překvapit.

Ale jednoznačně nás tato budoucnost čeká :-)

Komentář upraven .

jk-s
jk-s
@IvanaMrázková ​Jako upoutávka na eshop Tera.cz docela nápadité :-)

Nad výkopem pro základy budoucí budovy se ráno vztyčí konstrukce běžného portálového jeřábu vybaveného místo závěsného háku výkonnou 3D tiskárnou a do večera bude hrubá stavba dokončena.
MiroslavPikous
MiroslavPikous
No, on 3D tisk není jen technika, ale taky technologie a z velké části i magie. Určitě je možno tisknout z betonu nebo roztaveného kovu. Ale: beton potřebuje určitý čas aby ztvrdnul a jen v určitém čase se vrstvy spojí. Kov totéž. Takže ano, lze to, ale je nutno hlavně dopracovat technologii, aby se to nejen povedlo vytisknout, ale aby to taky mělo požadovanou pevnost a ostatní vlastnosti. Jinak se to při zatížení nebo časem rozpadne. Z plastu tisknu a vím, jak se to při určitých nepřesnostech nespojí, jak je nutno udržovat teplotu, jak i každá struna je jiná. Takže figurky, přípravky, ano, ale namáhané věci opatrně. A navíc 3D tisk je velice výhodný na prototypy. Na sériovou výrobu ne. Je pomalý a v důsledku toho drahý. Když zůstanu u plastu, forma na vstřikolis stojí desítky tisíc, ale padají z toho rychle výrobky v ceně pár korun. Za minutu to, co by se tisklo hodinu. Ale udělat formu a pak ji muset měnit, to je levnější těch pár prvních kousků udělat 3D tiskem. Když navíc 3D tisk i data pro CNC stroje jsou generována ze stejného modelu.