Jaký cín používáte?

hakuki
hakuki
Jaký cín používáte pro pájení svých NVS, IED a podobných věcí? Olovnatý, bezolovnatý, s tavidlem uvnitř nebo venku, případně nějaký s bizmutem nebo kadmiem, prřípadně i galiem či indiem? Kupujete, nebo si vyrábíte sami?
Jaká používáte tavidla? Obyčejnou kalafunu, nebo ve směsi s chloridem amonným? Nebo spíš gely z rozpuštšné kalafuny, vazelíny a umělé pryskyřice? Používáte silikonovou bázi?
radim24
radim24
To jsem ani netušil že je tolik druhů cínů. Koupil jsem si pájku v lidlu a cín tam už byl. Co je zač to netuším. Jako malý jsem si s cínem hrál, vždycky jsem rozpustil cín na lžičce a vylil jsem to do vody. Dělalo to krásný tvary :D
deFlegmatique
deFlegmatique
Nejsem cinik.
RomanS
RomanS
Já jsem si před časem pořídil pájku (cín) s obsahem stříbra. Hrot na trafopáječce se téměř okamžitě přepálil. Tak jsem objednal tyhle a uvidím... https://www.gme.cz/vecny-hrot-k-trafopajecce-1mm
RomanS
RomanS
Jo a narazil jsem na problém - hakuki možná bude vědět: jak spájet rhodiem potažený povrch?
hakuki
hakuki
No jo, cín se stříbrem a bez olova, s kapkou mědi a trochou bizmutu. Tím se trafopáječkou prakticky pájet nedá. I levná regulovaná páječka mívá s takovou pájkou problém. Je potřeba přesně dodržet výrobcem předepsanou teplotu, což je u trafopáječky nemožné, takže se tavidlo spálí dřív, než připraví podklad pro pájení a následná snaha to připájet nasucho spálí i pájku a následně i hrot páječky.
Na trafopáječku je potřeba cín Sn60Pb40.

Kdybych potřeboval pájet na rhodium, tak bych ho asi nejdřív vyleštil a následně použil kvalitní pájecí pastu. Pokud by to nepomohlo, tak bych ho asi galvanicky pokovil mědí v roztoku modré skalice a na tu měď pak pájel. Ale rozhodně ne bezolovnatou pájkou, protože samotný cín stihne tenkou vrstvičku mědi rozpustit dřív, než k ní pořádně přilne.
deFlegmatique
deFlegmatique
Safra, tak o pájení se tu jeden dozví hotové litanie, ale když jde o UNC 061 tak ani obraz, ani zvuk.
RomanS
RomanS
hakuki: Díky! Takže s tou bezolovnatou pájkou je to teplotou. Mám i (levnou) regulovanou páječku (Lidl) - zaexperimentuju.

Je něco z toho kvalitní pájecí pasta? https://www.gme.cz/tavidla-kalafuny
radim24
radim24
A jaký cín se tedy používá na hrot mikropáky z Lídlu za pět stovek?

Komentář upraven .

hakuki
hakuki
Z těch tavidel v GME nepoužívám a neznám žádné, ale zkusil bych ten Razant.
Na pájení elektrosoučástek používám Amtech 559V2, jinak na pájení používám směs 1:1 bílé vazelíny a kalafuny napůl rozpuštěné v izopropylalkoholu. K tomu podle potřeby přidávám rozdrcený acylpyrin, chlorid zinečnatý a chlorid amonný - v takovém případě je pak potřeba pájený spoj od zbytků tavidla důkladně očistit.

Ta pájka z Lidlu Parkside je zase bez olova, to nedoporučuji kupovat, pokud na to nemáte vybavení.
Já používám olovnaté pájky z Kovohutí Příbram a jsem s nimi naprosto spokojen. Doporučil bych zajít do GESu a koupit tuto:
https://www.ges.cz/cz/s63p-401-10-100-GES07713873.html
radim24
radim24
A co je tam za problém že tam není olovo? Já o to vím kulový, vím jen že mi odešel jeden hrot protože už je dost černý a špatně se s ním pájí.