Dostanete se do Nebe?

Pavel_Jan
Pavel_Jan
Myslíte si o sobě, že budete spasení a dostanete se do Nebe i když třeba přes Očistec?

Přijde mi, že někteří katolíci jsou přesvědčeni, že neomylně kráčejí do Nebe. Popravdě to moc nechápu. Do Nebe se dostanou jen svatí. Ale spousta svatých veřejně vyznalo, že se naopak považovali za největší hříšníky na světě. Je tu sice Očistec, ale i tak.
Když si přečtete kázání sv. Leonarda z Porto Mauricio (http://ukrizovananekonecnalaskamilujemta.sk/wordpress/?cat=58), tak asi také změníte názor. Sv. Leonard dokládá mnoha způsoby, že z dospělých katolíků je málo spasených. Sv. Terezie také uvedla, že je to kvůli spoustě neplatných zpovědí (http://klasickat.hyperlink.cz/download/knihy/jak se zpovidat.doc).
A i když si člověk myslí, že je všechno v pořádku, jistý si tím být nemůže. Třeba někdy něco zanedbal, nebo neuposlechl Boží výzvu. Stačí plnit pouze svoje povinnosti, nebo to není dostatečné?
Můj život poslední dobou nějak ztratil směr, a tak mi to připadá, že nevím, kudy se jde do Nebe. Vím, že zachránit nás může vlastně jen Pán Bůh. Ale člověk musí spolupracovat s Boží milostí. Někdy má člověk co dělat zápasit se svými hříchy. Ale to nestačí, musí také něco dobrého konat. V knížce Očistec od Františka Mráčka se můžeme dočíst, jak vypovědělo mnoho duší z očistce, že dotyční lidé byli často zachráněni před peklem pro nějaký velký skutek lásky. Můj problém je, že se držím hodně zpátky, a tak vlastně nic pořádného nevykonám.
Sice sv. Leonardo na konci kázání říká, že spása je otázka našeho rozhodnutí a vůle. Ale když se podívám, jak blízcí lidé kolem mě neplní, co by měli, nežijí správně, a sám mám na svědomí spoustu věcí, tak moje pochybnosti o spáse jsou velké.
Jste na tom někdo podobně? Nebo patříte mezi ty, kteří život po smrti příliš neřeší a jsou si jistí, že jsou za vodou?

(Rád bych upozornil, že tato diskuse je pouze pro katolíky. Protestanti ať mi sem nepíšou svoje bludy a rovněž lidé zasažení modernistickými bludy o prázdném peklu apod. Akorát byste mě rozčílili. Na to si založte jinou diskusi. Děkuji.)
jk-s
jk-s
(Za to, že z diskuze vylučujete nekatolíky, se do Nebe nedostanete.)
deFlegmatique
deFlegmatique
(alespoň @jk-s tomu věří)
jk-s
jk-s
(Třeba se ale do nějakého Nebe dostanete za něco jiného. Třeba za trest.)
Kristinavr
Kristinavr
Já určitě až přes očistec
Oponent
Oponent
Predstava, že kto pôjde do neba, alebo nie , je plne v kompetencii Boha. Samozrejme, kresťan má dosť indícií, aby Písmom poukázal, aké predpoklady musíme spĺňať, aby sme vôbec získali nebeskú nádej. Ale tie sa vo väčšine nerešpektujú. Napríklad to, že prvotní kresťania poukazovali aj na večný život v pozemskom raji, nakoľko to bolo pôvodné predsavzatie Boha a to sa nezmenilo. Zmenil to len človek/Augustín/ a tak zrušil Kristove výroky, a biblickú pravdu o pozemskej nádeji!
Alebo prestali platiť slová Ježiša, žalmistu a iných? "Spravodliví ľudia budú dedičmi zeme a budú na nej bývať natrvalo." Žalm 37,29
Mat.5,5 .... " Šťastliví tichí, lebo oni zdedia zem".
Kazateľ 1,4 ....... "Pokolenie ide, a pokolenie prijde, a zem stojí na veky."
Tak neničme si zem a "nenechajme ju zhorieť", naším neporozumením,,.....ale uvažujme, čo tieto slová a mnoho iných hovoria o "večnom Božom predsavzatí"?
https://milano.blog.pravda.sk/2019/02/24/strateny-raj-paradise-lost/
https://milano.blog.pravda.sk/2019/08/30/smrtiaca-iluzia/
Terez14
Terez14
Moje životní období, kdy jsem se nejvíc bála pekla a zavržení, se nakonec ukázalo jako to nejmíň křesťanské.

Katolický katechismus - pomůže-li vám jeho citace víc, než citáty Písma - je v této otázce vlastně dost husitský: "Každý člověk, který hledá pravdu a plní Boží vůli tak, jak ji poznává, může být spasen, i když nepoznal Kristovo evangelium a jeho církev. Dá se předpokládat, že by tyto osoby projevily výslovnou touhu po křtu, kdyby poznaly, že je nezbytný." a nyní pomyslete na to, jak na tom budou duše, které již evangelium poznaly a zbožně, ač ne vždy dokonale, jím naplnily svůj život.

Představy očistce jsou stále jen představy. Do pravdy budeme Bohem uvedeni v příhodnou dobu. Různé popisy a teologické koncepce jsou převážně lidským dílem.

Nenechte se na cestě víry paralyzovat otázkami "coby kdyby", "co bude potom" ale snažte se Nebe uskutečňovat už nyní ve vašem srdci.

Za to se s Vámi modlím.
deFlegmatique
deFlegmatique
"je v této otázce vlastně dost husitský" :-)
není to vice versa?
Oponent
Oponent
Terez14,....ale mi pravdu musíme spoznať teraz, nie "potom"! Ján 17,3 a iné časti Písma poukazujú, že "poznanie pravdy je životne dôležité"!
Ak netreba poznať "evanjelium", tak načo nám dal Boh dar v podobe inšpirovaného slova?
Prečo Ježiš povedal, aby "sme spoznali pravdu a pravda nás oslobodí"? Ján 8,32
K zlu, nenávisti, predsudkom a aj k smrti Ježiša viedla absencia presného poznania Písma! Pozrite Matúš 15,3-9. A aj kresťanská láska sa "rozhojňuje" ,rastie vďaka poznaniu. Kol.1,9.
Viera bez presného poznania je slepá, fanatická!
Ak poznáme len trochu Písma, nikdy nemôžeme tvrdiť, že poznanie nie je dôležité! Lebo by sme mohli dopadnúť ako tí, ktorých "slepí pastieri" niečomu naučili, a urobili "prozelytu"/novoverca/,....a urobili ho horšieho, ako boli oni sami! Už aj z tohto príkladu vidno, že falošné, nepresné poznanie je horšie ako samotná neviera! A vieme aké slová použil Ježiš na "vyvolených", náboženských vodcov Izraela, a tých, ktorí ich počúvali?! Ak sa to stalo im,....tak dnes je to viac pravdepodobnejšie! /"prirodzené vetvy olivovníka-naštepené vetvy olivovníka"/
A Biblia na dnešné časy prorokuje, že dnešný svet je v "totálnej , duchovnej tme"! A matrikový záznam toho, že sme "kresťania" nás nespasí! Boha tým neoklameme.
Oponent
Oponent
Kristína,....a čo keď očistec neexistuje? A ako chápeš slová Písma, že "kto zomrel je oslobodený od hriechu"? A že "Ježišova krv nás dokonale očisťuje"? Teda, čo chceš ešte "dočisťovať"?
A kde, ak je očistec niekoho výmysel?!
Oponent
Oponent
Pavel-Ján.....viac cituj a študuj Písma! Potom možno zistíš, že "svätý" je každý kresťan čo nasleduje Krista! Tá "svätosť" ako sa chápe v RKC,....istá exkluzivita jednotlivcov, nie je biblická záležitosť a je to len domýšľanie si a preberanie kompetencií Bohu!
RKC je dnes v tej istej pozícií, ako neverní židia v 1 storočí, a je dominantnou súčasťou "Veľkého Babylonu"! A to má naozaj ďaleko od "svätosti".
Zrejme to naozaj bude tak,....že "prví budú poslední, a poslední budú prví"!
spitfire
spitfire
"modernistickými bludy o prázdném peklu"

Jak vlastně chcete docílit toho, aby peklo nebylo prázdné?
spitfire
spitfire
"Když si přečtete kázání sv. Leonarda z Porto Mauricio"

To kázání neobsahuje žádnou teologii ani metafyziku. V lepším případě se zaobírá počty (prostou matematikou, sčítání...) a v horším případě numerologií.
MirOr
MirOr
Hříchy byly, jsou a budou. Avšak, vykoupení jest dokonáno a je univerzální. Milosrdenství, které si nedokážeme ani pomyslet, to je náš Bůh. Nevěřím, že by Pán kohokoliv, kdo se opravdu rozhodne k němu dojít, domů nedovedl.
Oponent
Oponent
MirOor,....s tým súhlasím. Lenže to "k nemu dojít" v dnešnom svete má viac významov. Za prvé,....väčšina dnešných kresťanov je formálnych/matrikových/.
Za druhé:......ak aj mám isté poznanie Písma, aj tak to nestačí, ak je to nesprávne poznanie, trebárs založené na nebiblických tradíciách a ľudských prikázaniach/náukách/.Pozri: Mat.15,3-9. Tam sa píše, že "také uctievanie je zbytočné"!
A za Tretie?.....Biblia podmieňuje svoj ľud" istým príkazom, aby "vyšiel z Veľkého Babylonu", zo spolku falošných náboženstiev.
Teda,....chce to omnoho viac, ako len vedieť ,že Boh existuje a konať isté formálne obrady.
A hádaj, kto si dnes otvorene prizná, že je "na širokej ceste vedúcej do zničenia", alebo ,že keď bude hovoriť "Pane,Pane",...tak Ježiš ho odmietne?!
V "čase konca" Biblia na mnohých miestach tvrdí, že sa bude "Boží ľud zhromaždovať v jedno". A to prostredníctvom celosvetového kázanie dobrého posolstva. Ef.1,9-10., Mat.24,14., 31 a podobne.

Najvýznamnejšie znamenie konca v dejinách ľudstva.......Mat.24:14.:
https://www.diskusneforum.sk/tema/najvyznamnejsie-znamenie-konca-v-dejinach-ludstva-mat-24-14
https://www.diskusneforum.sk/tema/znicenie-falosneho-nabozenstva-je-blizko
MirOr
MirOr
Je třeba se vydat na cestu a nechat se vést. Sám nemám šanci to dokázat, ale On ví, kudy mě vést. Znamená to svěřit se do Jeho rukou, svěřit mu celý svůj život. Znamená to stálé hledání, tázání se na Boží odpověď na moje hledání. Znamená to důvěřovat Bohu, i když věci nejdou dobře. Někde po té cestě pochopím, že On mě miluje. Někde na té cestě začnu milovat já Jeho. Tehdy začíná nebe.
Oponent
Oponent
MirOr......Boh naozaj vie,....ale nikoho nenúti a chce od nás aby sme našli tú správnu cestu a potom po nej kráčali. Samozrejme, ON v nám tom výrazne môže pomôcť ak sme pokorný a vytrvalý.
Boh nás miluje ak sme na tej správnej strane a konáme jeho vôľu. Ak ho máme "hľadať", tak je zrejme,že ho musíme hľadať na správnom mieste. Zober si príklad Saula/neskôr Pavla/,.....ten,keď nemal presné poznanie tak bol náboženský fanatik a prenasledoval kresťanov. Ale až keď sa obrátil a prijal poznanie , tak sa stal tým apoštolom lásky!
Aj preto neskôr Pavol o svojich súkmeňovcoch , čo si zabili vlastného mesiáša, záchrancu napísal: .... "Horlia za Boha ,ale bez presného poznania"! Rim,10,2
A pre nás je tu sľub pozemského raja, nie neba! Mat.5,5 .....https://milano.blog.pravda.sk/2019/02/24/strateny-raj-paradise-lost/
Schlumpfine
Schlumpfine
Doufám v to. Víc nemohu, netroufla bych si myslet, že je větší pravděpodobnost spásy (tedy příliš věřit sobě) nebo pekla (tedy možná nevěřit v Boží milosrdenství). Žiju, jak nejlépe dovedu, bojuju a... uvidím.
Jiří Zajíc
Jiří Zajíc
Každý z nás je jedinečnou myšlenkou Boží lásky. KAŽDÝ.
Dovedete si představit milujícího otce, který by do posledního dechu nebojoval o záchranu svého dítěte? Tím spíš Bůh bojuje o každého z nás, aby skončil v Jeho náruči.
Smysl našeho života tady na zemi je v tom, naučit se milovat druhé a Bohu důvěřovat za všech okolností.
Pokud je někdo skutečně zavržený, pak se k tomu odsoudí sám nedůvěrou v Boží milosrdenství.

Komentář upraven .