preferované růžence (značka, spokojenost, kvalita, prodávající)

jk-s
jk-s
@HonzaPilař: A pak je tu druhá možnost: chápat to ve světle motta, které má Schillerová napsané ve svém profilu na Twitteru: "Co me nezabije, to me posili"

Koneckonců citovat Nietzscheho je dobrým zvykem mezi křesťanskými mysliteli
jk-s
jk-s
https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2020/schillerova-nebudeme-ustupovat-od-planu-38143

* HN: Všiml jsem si, že jste začala nosit na krku růženec. Zamýšlíte se v této době víc nad vírou?

Jsem věřící člověk. Nosím teď v podstatě jen tři šperky. Křížek, který jsem kdysi dostala od manžela. Růženec, který mi věnovaly anglické panny, což je řád sester, které bydlí tady v budově ministerstva financí. Anebo nosím medailonek madonky. Chci tím dát najevo, že víra je v této době důležitější než kdykoli jindy.
dromedar
dromedar
To je ovšem šokující odhalení! (Rozumí se, že růženec pochází od anglických panen.) Byť by mě samozřejmě (přiměřeně méně) zajímalo i v/na co/koho paní ministryně věří.
jk-s
jk-s
Křížek, růženec, medailonek madonky … v/na co/koho by tak mohla věřit?
dromedar
dromedar
Křesťanské náboženské symboly, i když jsou prohlašovány za vyjádření osobní víry, v dnešní době samy o sobě nemusí signalisovat osobní víru křesťanskou.
Srov. naše oblíbené "růžence do auta". Počítám, že leckterý majitel autorůžence by se přihlásil k tomu, že "něco nad námi je" (a že "náboženská výbava" jeho vozu s tím má cosi společného), ale ne k víře, kterou by bylo možné charakterisovat jako křesťanskou.
jk-s
jk-s
Stejně by mě zajímalo, jestli to "něco nad námi" bývá myšleno častěji prostorově nebo spíše hierarchicky.
lefebvristka
lefebvristka
„Já jsem se kdysi potkala s irskou mystičkou Lornou Byrne, která je autorkou bestselleru Andělé v mých vlasech." Takže lacina esoterika, no :(
dromedar
dromedar
Zřejmě se naráží na https://www.seznamzpravy.cz/clanek/schillerova-v-nouzi-spoleha-na-pomoc-andelu-102736

"Takže lacina esoterika, no"

Souhlasím, jsou mnohem nákladnější směry.
deFlegmatique
deFlegmatique
Věděli jste, že @lefebvristka už není?
RomanS
RomanS
Je @Dezolát.
dromedar
dromedar
Tak jest.
sanitan
sanitan
Byla jsem v Praze. Na Lorete. Teda mj. A u vstupu prodavali ruuzence. Ptala jsem se, cim se lisi ruzenec na ruku a ruzenec do auta. Pani na kase mi rekla, ze na ruku je za 60 a do auta za 80. Ale jinak nevi, protoze poradenstvi obvykle poskytují ve stanku, ktery je z financnich duvodu uzavreny.

Tak kdyby nekdo nemel v Praze co delat, muze jit opravnenost rozdilu cen proverit. Mozna ten do auta ma v desatku 12 koralku. Tezko rict, kdyz to poradenství neposkytují.
jk-s
jk-s

@sanitan Za 60 Kč si můžete opatřit univerzální "Růženec na ruku či do auta", pokud Vám nevadí, že to je jen jeden desátek a barva korálků hnědého růžence je (podle kompletní specifikace) červená.

https://www.hrackyjakodarky.cz/Ruzenec-na-ruku-ci-do-auta-hnedy-d1562.htm
dromedar
dromedar
@sanitan Kolem Lorety jsem zatím nešel, takže jsem nemohl provést expertízu a příp. zakoupit vzorky, ale cestou mezi poli jsem mi přišla na mysl nadějná hypotéza:
Růženec na ruku a růženec do auta se po vnější stránce dost možná vůbec neliší, avšak zatímco u růžence do auta se nepočítá s tím, že by se na něm kdy kdo modlil, růženec na ruku je určený k modlení a levnější je o to, že na něm vázne drobné modlitební břemeno. Např. první dva desátky jdou automaticky na úmysl prodejce.

Komentář upraven .

HonzaPilař
HonzaPilař
Na ruku i do auta se liší od klasických růženců tím, že to bývá jen desátek, který má zapínání.
Růženec do auta má obvykle ve spojovací medailce obrázek sv. Kryštofa. Existují i exempláře, které mají místo křížku autíčko, to už je silná káva.
Trochu bláznivý, co? Ale někdo musí kola rosary-průmyslu roztáčet... :-D
jk-s
jk-s
Autíčko místo kříže je mnohem vhodnější než tohle:
https://www.hostyn.cz/inf_syst/humor/h_rychlost.jpg
sanitan
sanitan
Fyzika, no :D
jk-s
jk-s
Spíš metafyzika s trochou akrobacie - když si tak člověk představí, že při akceleraci vozu došlo napřed k vytržení z hřebů následovanému udržením se na kříži.
KMirjam
KMirjam
Rozhodla jsem se, že vyplním mezeru ve své církevní výbavě a zakoupím si nějaký solidní růženec. Cestu k Sněžné Panně Marii mi výhodně protínal obchod Paulínek na Jungmannově náměstí.
Nad prosklenou vitrinou jsem dlouze a pečlivě přemýšlela a pozorně vybírala. Bylo to o to těžší, oč menší výběr byl.
Roztomilé bílé korálky, odporný, takořka odpudivě růžový růženec, ale i řetězce dřevěných kuliček - jedny byly světlé, druhé tmavé. Samozřejmě jsem zvolila řádný solidní materiál -dřevěné dřevo.
Po vynětí růžence z vitriny nastal nový kříž. Kříž působil až moc plechově, jako zprohýbaný hliníkový odřezek. Naposledy jsem se pokusila a poprosila řádovou sestru, jestli nemají nějakou jinou kombinaci. Neměli. Nakonec o něj nejde. Řezbářsky vysoce kvalitní práci mám ostatně na zdi a nezůstává rozhodně bez povšimnutí. Kdežto Panně Marii jsem toto byla dlužna již delší dobu.

U kasy jsem se, z hlediska dalšího vývoje neprozřetelně, zakecala - kupovala jsem ještě (další) knihu od našeho pana faráře Radka - a slečna/mladá paní/nevímkdotobyl měla na jeho adresu pochvalný, leč v jistém ohledu zkratkovitý, postřeh a tak jsem jako slušná a poslušná farnice musela zakročit aby nebylo poškozeno ani v nejmenším jeho jméno, neboť jest svatou povinností uchovávat dobré jméno farnosti, zejména jedná-li se o farnost vaši a kněze tak vzácného, bylo a jest mojí svatou povinností nedopustit, aby takto zkreslený obraz vstoupil do oběhu.
Slečna/mladá paní/nevimkdotobyl totiž pronesla výrok "To je tak chytrý pán, že to musí být jistě neskutečný morous", a tak jsem po úspěšném pokuse potlačit na svých rysech podivení, řekla své rozhodné : "Není !!" a dodala s nebývalou dávkou odhodlání : "Proč by měl býtr??" Vše jsem doplnila oznámením, že je naopak usměvavý, vyzařuje z něj, co má. Poté, už spíše z intelektuálního zájmu, jsem vznesla řečnickou otázku, že vlastně vůbec nerozumím tomu, proč by mělo mít vzdělání za následek morousovitost? Pak už jsem jen pohlédla do podivené tváře slečny/mladé paní/nevimkdotobyl , který měl důvod opačný (proč by nemělo), a když se schylovalo k zacyklení rozpravy "jak může být vzdělanec současně usměvavý" raději jsem narychlo zaplatila, načež mi byl podán už jen náležitě ekologický papírový sáček s knihou a růžencem, který jsem již bez následné kontroly, leč s maximální opatrností vložila do ploché brašny na zádech svého vozíku, pečlivě uzavřela klasickým zipem nadoraz a odebrala se s úlovkem na mši těšíc se na to, jak si večer po návratu pěkně zamodlím.

Ouha! Po návratu jsem vylovila obsah sáčku, žel růženec nebyl spojený v souvislý okruh! Nejprve jsem hledala jako dobrý křesťan chybu pochopitelně v sobě. Musela jsem ho přetrhnout? To by šlo napravit spojením drátěných oček snadno. Další Ouha!! Chyba se patrně stala už někde na výrobní lince továrny na růžence. To se dá pochopit, fabriky chrlící dnes stovky růženců za hodinu prostě neuhlídají vše. Nebyl totiž přetržený. Zkrátka a dobře růžencový zmetek. Očka nejsou v inkriminovaném místě, mezi třetím a čtvrtým desátkem, porušena.

Co s tím? Krom toho, že jsem zůstala bez modlení, neb mi přišlo nevhodné modlit se pomocí zmetku, přemýšlím, co dál.

Před možnou nápravou je ovšem nutno zvážit, třeba i provizorní, leč ze situace vyplývající otázky, které mi nedávají spát. (Pochopitelně mít funkční růženec, takové nevídané prostory uprostřed noci bych pořešila jím, i když není vyloučeno, že by vůbec nevznikly. I takovou moc třeba modlitební a jiné pomůcky mají)

Ale teď k věci:

Je modlitba růžence v takovém stavu vůbec možná?
Je modlitba růžence v takovém stavu vůbec platná?
Je modlitba růžence pomocí zmetku vůbec povolená?! Nebude to shledáno hříšným? Jaké přikázání by se tím porušilo?
SAMÉ OTÁZKY

Nu a jelikož jsem co se týče genderu celkem staromódní, ráda bych poprosila zdejší pánské předsednictvo, které jistě vládne technickými dovednostmi, alespoň o radu. Odměnou pak mohu dát k dispozici podnikatelský nápad:
- Neměla by vzniknout menší firmička pro potřeby nás zbožných praktikujících leč nepraktických žen, kterým se porouchá růženec?

- Zároveň navrhuji vznik komise na posouzení teologické a praktické stránky růžencových oprav, fuknčnosti růženců z hlediska jak fyzické odolnosti tak splňující předpoklady liturgické

Ve všech ostatních směrech jsem na výsost spokojena. Myslím, že příběh je jak šitý na míru názvu zdejšího diskusního vlákna
Růžence - Značka - Spokojenost - Kvalita - Prodávající

Komentář upraven .