preferované růžence (značka, spokojenost, kvalita, prodávající)

jk-s
jk-s
@deFlegamtique Nejsou-li ovšem dvojjediní
deFlegmatique
deFlegmatique
Spíš bych řekl že (za současného stavu signálů) mnohodvojí.
jk-s
jk-s
Popřípadě Mnohojediný
deFlegmatique
deFlegmatique
Možné je leccos (obzvláště letos) ale v tomto případě si myslím, že nikoli.
KMirjam
KMirjam
Nebyla jsem tu a nechce se mi hrabat v minulosti neb již Izajjas pravil : "Nehledte na věci minulé, nedbejte na to co se dávno stalo.. "...a tak se táži. Nějaké vládní ci církevní opatření ohledně ruzence? Přeci jen to prochází rukama, kulička za kulickou, Zdravas za Zdravasem, jiste se plno zboznych modli soustavně tedy třeba i v MHD. Jednou rukou se drží tyce, tramvaj sebou hodí, sup a ruzenec se válí mezi viry. Plni víry že tam nejsou viry jej pozvedmeme a jiz jsme nakažení a nakažlivi. Jen příklad. Vsudyoritomny vir je zkrátka vzdy připraven. A i kdyby skočil na jediny Zdravas to nehraje roli.
Myslím že částečně by pomohly v současné době ruzence měděné. Měd kupodivu viru neprospiva a na jeho povrchu rychle hyne.
Dále je možné před použitím ruzenec macet samozřejmě v dezinfekci. Zde však hrozí inkompatibilita materiálu s dezinfekci. Mohlo by být nemile kdyby se nám ruzenec kupříkladu rozpustil v Savu. Opatrnější ale spoléhající na rezistentní materiály by tez uspet nemuseli Ani ryzi zlaty ruzenec mema sanci treba vuci Lucavce kralovske
Zde ovšem vyvstává další otázka. Pokud se ruzenec rozpustí a vznikne tak mariánsky roztok sem tam obsahující nějaký ten plovouci Otcenas ke v takovém skupenství ruzenec vlastně použitelný? Samé otázky a CBK mlci

Komentář upraven .

dromedar
dromedar
@KMirjam dovolím si za ČBK projednou zaskočit: pokud je Váš růženec vystavován cizím kapénkám např. v MHD, ideálně si před i po modlitbě pořádně umyjte ruce mýdlem a rukou od růžence si v žádném případě nesahejte na obličej.
Pravidelné desinfikování růžence se samozřejmě doporučuje. Proto v těchto dnech doporučujeme zvlášť růžence zhotovené kompletně z odolných kovů (např. dříve diskutovaná chirurgická ocel), které je možné bez obav desinfikovat jak chemicky, tak vyvářením.
lefebvristka
lefebvristka
Je nějak méněcenné modlit se Růženec bez růžence jako předmětu, třeba na prstech?
dromedar
dromedar
Je to méněcenné po stránce estetické a komunikační (přihlížejícímu není na první pohled patrné, že se modlíte růženec).

Místní islamofobové třeba ocení informaci, že na prstech se podle tradice modlil i Prorok, mír s ním.
jk-s
jk-s
@lefebvristka Z duchovního pohledu to méněcenné není, je to však bez vhodné pomůcky obtížné a náročné na pozornost. Málokdo například dokáže tak přirozeně jako na vhodně uspořádaných zrnkách odpočítávat deset zdrávasů dejme tomu pomocí prstů na rukou a jednotlivé desátky pomocí prstů na noze, či nějak takto podobně.
KMirjam
KMirjam
Chápu a děkuji za vysvětlení. Estetická stránka je jistě podstatná aniž by byla samoúčelná. v růženci se snoubí funkčnost s estetikou v dokonalé harmonii

Když srovnám pohled na zbožné ruce (ihned vytane na mysli kupříkladu známá Dürerova kresba zbožných rukou) jimiž tiše a jedna za druhou, proplouvají drobné omodlené kuličky, dotek každé z nich spouští okamžitě serie Zdrávasů, jeden za druhým, jedna za druhou... a vzápětí si zkusím - ne, snad ani zkoušet nebudu - kterak tytéž zbožné prsty náhle bezradně smáčené v mariánském roztoku, a které se s nejistotou slepce probírají tekutinou a tápajíce prsty i myslí s tušenou otázkou Zdalipak teď začít Zdrávas? Je to on? Nevlila se do něj část Otčenáše? .... NE! Když už by takový apokalyptický stav nastal, třeba postupující změnou klimatu, ktera by nám růžence před očima nemilosrdně roztavila ( a pak se smějte Grétě!) asi by celý koncept Růžence musel projít radikální změnou. Nad louží růžence by patrně bylo nutno vyslovit či vyjádřit SOUHRN.


Ne, představivost končí. Příliš tenký led. Přiznávám s pokorou porážku i bez jatek. Kde nejsou zkrátka Zdrávasy a Otčenáše ukotveny pevně a bez chvění ve hmotě,uchopitelné, jasné a srozumitelné, jako řetěz kuliček v nichž jsou zaklety, a jež v zbožných chvílích promíláme a omíláme celou duší, myslí i rukou svou, není-li růžence, není ani modlitby růžence. Ba, ba. Modlitba vtělena do jediného slova, slabiky, ba možná hlásky - Óm by čpěla multikulturalitou, anebo daleko spíš by se stala plagiíátem. Navíc by už nešlo o růženec, o který nám jde

Proto dávám s hlavou skloněnou a ruměncem studu v tváři plně zapravdu @dromedar - ovi. Ne vždy je heslo "proč dělat věci jednoduše, když se dají dělat složitě", heslem dobrým.

P.S. přesto, nebo právě proto mám doporučení: sto růženců denněěěě, za to, aby bylo dosti desinfekcí pro naše modlící se ruce. Na čínský export bych nespoléhala.

Komentář upraven .

KMirjam
KMirjam
@lefebvristka "je nějak méněcenné modlit se Růženec bez růžence jako předmětu ?" - mimo to, co bylo moudřejšími předřečníky řečeno bych si dovolila ještě jeden důvod
Jak byste před církevním soudem doložila že jste se růženec bez růžence opravdu pomodlila?

Jde přeci též o předmět doličný, ne?

Komentář upraven .

HonzaPilař
HonzaPilař
@lefebvristka a další: na počet jedenácti kuliček jsem byl upozorněn jedním z komentářů u zdrojového obrázku na Twitteru. Ale kdo jste si toho všimli sami, máte bod!

@KMirjam Velmi oceňuji vaše slovní hříčky, ale máte dost mylnou představu o dezinfekci. Nechtěl bych vidět třeba ruce lékařského personálu, kdyby používal lučavku lékařskou. :-D Manželka dělá homemade dezinfekci a popravdě je to vlastně hlavně vysokoprocentní alkohol! Kromě kusů z nejvetchejších provázků by měly růžence běžné dezinfikování přežít.

Co se týče modlitby s či bez růžence, výhodou používání kuliček na provázku je, že stanete-li se po smrti oficiálně svatými, vaši dědicové získávají cennou relikvii! Dotýkaná... kdo mi poradí jakého je stupně?

@dromedar A jezdil Prorok, mír s ním, na velbloudovi dvouhrbém či jiném?
dromedar
dromedar
@HonzaPilař Běžným dobytkem na Arabském poloostrově byl a je velbloud jednohrbý, dvouhrbí velbloudi jsou doma dál na východ.
deFlegmatique
deFlegmatique
"... na prstech se podle tradice modlil i Prorok, mír s ním."

Pokud si po každé jednotlivé modlitbě prsty pečlivě desinfikoval v lučavce královské, pak tedy mír s ním. Pokud ne, v boj!
HonzaPilař
HonzaPilař
Opravdu jsem tím masivním růžencem na tiskové konferenci fascinován! My takový v obchodě nemáme ani jsem ho neviděl v žádné české nabídce ani na slovenském Benedettu. Sice to nejde přečíst, ale tipoval bych že na křížku bude napsáno Jerusalem nebo Bethelem, což by značilo suvenýr z cesty. Je známo, že paní ministryně si docela potrpí na módu (ačkoliv roušku sladěnou s kapesníčkem v klopě má vedle stojící ministr - palec hore) a nebojí se experimentovat. Já bych nošení růžence na krku připisoval právě tomu. A pak je tu druhá možnost: chápat to ve světle motta, které má Schillerová napsané ve svém profilu na Twitteru: "Co me nezabije, to me posili
☺"

Další zajímavostí je dnešní komentář mluvčího Ovčáčka:
"Nový zákon je plný příběhů o farizejích pohoršujících se nad druhými ;-)
Zvláště poučná je pasáž, kdy prohlašují, že v Krista může věřit jen lůza. A vzpomeňme na celníka nebo Zachea. Papež František pak novodobým farizejům říká “kvalifikovaní křesťané”."
Mluvčáčka nemám rád, je to podivná tragická postavička, ale možná tady trefil hřebíček na hlavičku. Takže doporučuji nepohoršujme se nad ní, jen žasněme...
dromedar
dromedar
Nejsem si beze zbytku jist, jsem-li novodobý farizej, ale "kvalifikovaný křesťan" jsem každopádně. Obávám se, že se jím nelze odestát.
jk-s
jk-s
@HonzaPilař "My takový v obchodě nemáme"

A zvažujete rozšíření sortimentu o růženečky s 10 zrnky řádnými plus 1 zrnkem navíc zdarma v některém desátku ?
jk-s
jk-s
@dromedar Kdybyste chtěl, prohlásím Vás za křesťana diskvalifikovaného, abyste byl (alespoň dle mého prohlášení) křesťanem vyhovujícím Františkovu vkusu.
deFlegmatique
deFlegmatique
Nestačilo by, kdyby jej někdo kvantifikoval?
KMirjam
KMirjam
@deFleg Ovčáčka? To snad ani raději ne....