preferované růžence (značka, spokojenost, kvalita, prodávající)

dromedar
dromedar
Už tu máme vlákno o kupování bot https://www.signaly.cz/diskuze/vlakno/135-preferovane-boty-znacka-spokojenost-kvalita-prodavajici i aut https://www.signaly.cz/diskuze/vlakno/146-tip-kde-koupit-100-vuz-nevite-o-nekom-kdo-by-prodal-vuz , a tak, napůl pro povyražení při pátku, napůl vážně, zahajuji jedno vlákno podobné, avšak echt katolické:

Naprosto nezbytně potřebuji opravdu kvalitní růženec. (Jestli bude číst @alveryon, možná sáhne do knihovny a ocituje tu specifikaci "náležitého nářadí pro muže modlitby" podle Jeana Kiefera, ale na tom, aby můj nový růženec tuto specifikaci dokonale splňoval, netrvám.) Vyrábíte kvalitní růžence? Udělejte si reklamu! Vyrábíte nekvalitní růžence? Začněte vyrábět kvalitní a udělejte si reklamu! Víte, kde prodávají kvalitní růžence? Svůj oblíbený obchod s devocionáliemi mi doporučte!

Komentář upraven .

dromedar
dromedar
... nebo se podělte o to, jaké parametry podle Vašich zkušeností nebo moudrého uvážení kvalitní růženec musí mít!
Adalberto
Adalberto
Nemám rád umělohmotné a nemám rád studené korálky na řetízcích z laciného kovu - smrdí po nich prsty.
Preferuji dřevěné na šňůrce.
dromedar
dromedar
"Nemám rád umělohmotné"

Souhlasím. Umělohmotného růžence (korálky nalisované na šňůrce) jsem se naposledy dotkl ještě jako dítě. Je pravda, že tehdy jsem si nade vše ostatní cenil toho, když růženec potmě svítil :)
dromedar
dromedar
"studené korálky na řetízcích z laciného kovu" asi vůbec neznám. Kromě růženců potmě svíticích plastových (které jsem pečlivě opatroval jako poklad a rád se kochal tím, jak svítí, ale nikdy mě ani nenapadlo se na nich modlit) mám zkušenosti jenom s dřevěnými korálky na řetízku (patrně z nějakého laciného kovu, ale jestli po něm srmrdí ruce, nikdy jsem to nezaznamenal) a s růžencem komplet pleteným.

Růženci komplet pletenému vytýkám, že je příliš náchylný k nevratnému poškození (srov. popisek https://www.signaly.cz/fotky/36102/882643) a vypadá příliš alternativně a málo růžencovitě.
Proti dřevěným korálkům na řetízku nic nenamítám, ale doufám v nalezení modelu, který vyniká kvalitou provedení, přiměřenou výdrží v náročnějších podmínkách (zvlášť pevný řetízek výhodou) a pro případ poškození existuje autorizovaný servis nebo možnost dodání originálních náhradních dílů k opravě svépomocí.
dromedar
dromedar
Dřevěné korálky na šňůrce jsem nikdy nevlastnil, ale očekávám od toho modelu náchylnost k přetržení šňůrky a rozsypání korálků, což je naprosto hororový nehodový scénář, kterému bych se rád úplně vyhnul.
LiedstandarteAH
LiedstandarteAH
Používám růženec stříbrný, s perličkami spíše malými, avšak s hranou - jakoby komolé kužele spojené podstavami. Nalečeny jsou na pevném řetízku z letovaných oček, nejspíše rovněž stříbrném. Velmi uspokojivý předmět.
dromedar
dromedar
Kdo takové věci vyrábí? (Vyrábí je dnes někdo?) Zkoušel jste, kolik unese ve statickém tahu?

Ale to jsou jenom řečnické otázky. Když se chystám zemřít jako starý mládenec bez pověsti svatosti, je třeba počítat s tím, že dědicové všechen majetek zpeněží, a nelibě bych nesl, že i takto význačná moje relikvie nejspíš skončí v tavicím kelímku. Preferuji růžence, u nichž nehrozí, že hodnota materiálu v budoucnu přesáhne hodnotu díla.
LiedstandarteAH
LiedstandarteAH
Takové věci patrně vyrábějí klenotníci, snad zejména italští. Ten můj přivezl své paní z Itálie, kde bojoval, můj praděd.
Přiznám se, že jsem jej již jednou roztrhl, a to při řízení auta, když se mi o cosi zasekl a já musel prudce točit volantem. Měl jsem tehdy co dělat, abych ho přetrhl. Opravil jsem ho nerezovým drátkem. A není to jediná oprava, byl již jednou někdy dříve přetržen, protože dvě očka jsou sletována dohromady.

Pokud bych chtěl kvalitní růženec, pak bych si jej asi vyrobil z nerezového řetízku a mahagonových či santalových perliček.
Adalberto
Adalberto
Nic jsem si nepořizoval, vše jsem dostal (studené perličky na kovovém řetízku jsem nikdy nevlastnil, ale rodiče ano - vždy mi byly protivné):
https://www.signaly.cz/fotky/75819
dromedar
dromedar
Nemohl jsem rozluštit, co je to na křížku "ANO růžence" napsáno, a ona to upomínka na páně majitelovu mládežnickou kariéru.

Z čeho byly "studené perličky"? Sklo? Kov?
deFlegmatique
deFlegmatique
Svého času rostl v areálu ČZU v Praze klokoč zpeřený, dnes už tam ale není, v těch místech pravděpodobně roste toliko ořechokřídlec klandonský: http://hsmap.cz/app/czu/mapa.php pozice: 50°07'49.7"N 14°22'19.2"E
Pak jsem ještě tuším jeden klokoč vídal u sousedů, dokud jsme bydleli v Olomouci, ale to nemám ověřeno (hanba mi).
Když jsem ještě jezdil na tábory, coby vedoucí, vyrábívávali jsme různé předměty z umělých provázků, které ale na pohled působily, jako přírodní a nejsou na dotek nijak nepříjemné a ještě navíc jsou mnohonásobně pevnější, než přírodní materiál.
Takže bych doporučil kombinaci umělé šňůrky a perliček z nějakého tvrdého dřeva. Ale zda to někdo vyrábí netuším. Rovněž netuším, zda to někdo prodává.
Předpokládám, že mnou uvedené informace nebudou nikomu k ničemu, ale rád jsem to psal.

(PSt: tydlencty diskuse jsou na prd nejde tu lajkovat komentáře. :-)
dromedar
dromedar
Neznal jsem, ale kdybych se někdy z bezzemka stal zemkem v lokalitě k tomu příhodné, jistě zkusím "pěstovat klokoč a sklízet krásné klokočí" https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-klokoc-a-sklizet-krasne-klokoci.html Ovšem 1000 semen 362 g (59 semen 21,4 g), to je na můj vkus příliš lehké. Správný kvalitní růženec by měl dojem kvality vzbuzovat i určitou citelnou hmotností.
dromedar
dromedar
"Ale zda to někdo vyrábí netuším. Rovněž netuším, zda to někdo prodává."

Pokud ne, doufám, že tato diskuse někoho povzbudí, aby podnikání v oboru růženečnictví rozjel.
zuzankie
zuzankie
Já mám růženec z klokočí, zatím se mi nepřetrhl ani se mi s ním nic nestalo, tento růženec vlastním už dva roky.
dromedar
dromedar
@zuzankie to o kvalitě růžence může, ale nemusí vypovídat. Záleží na tom, jakým je vystavován podmínkám.

Ale ať už je nebo není "kvalitní", určitě je růženec z klokočí zajímavý artefakt. Poradíte, kde se dá opatřit?
deFlegmatique
deFlegmatique
#semztohojelen tady se jednou píše o klokoči, jakožto keři, jinde zas o klokočí jakožto jednoletce

http://www.artis-art.cz/cz/0-produkt/1718-ruzenec-z-klokoci-hnedy.html

http://mnisky.op.cz/cs/katalog/ruzence-z-klokoci/

@drome Opatřete si klokočí a šňůrku a vyrobte si sám. :-P
Ferenc
Ferenc
Já nosím v kapse růženec z olivového dřeva, (dovoz ze Svaté země), který je spojen šňůrkou. Nevím jak dlouho ho mám, zatím jsem ho nepretrhl, jenom při neopatrném vytahování z kapsy povolil kriz, ale ten jsem přivázal a jede se dal...
TetaAni
TetaAni
Modlím se taky nejraději na růženci dřevěném na šňůrce - stejně jako @Adalberto. Vydrží strašně moc. První takový jsem měla z Medžugorje od r. 1993 - ten jsem někde ztratila. Pak se mi podařilo koupit stejný typ na sv. Hostýně. V mládí jsem měla nějakou dobu na kovovém řetízku, a z toho fakt smrdí prsty - to pak není z modlitby žádná slast :).
Mám růženec od sv. otce Jana Pavla II. (https://zeny-matky-manzelky.signaly.cz/1608/nebojte-se-mit-blaznivy-napad), ale ten je z dřevěných korálků na kovovém řetízku, navíc zabere v kapse víc místa - takže je v šuplíku v krabičce. Ale právě jste mě tímhle dotazem nahlodal, že si říkám, že bych možná mohla i někdy použít. /Napadá mě otázka: Má modlitba na takovém růženci od světce jiný dopad, než na obyčejném růženci?/
dromedar
dromedar
"/Napadá mě otázka: Má modlitba na takovém růženci od světce jiný dopad, než na obyčejném růženci?/"

To záleží, ke které Panně Marii se zrovna modlíte (proslýchá se, že některé PM šovinističtějšího založení polské a/nebo subito-svatořečené světce nemohou ani cítit). Dále také na tom, zda se dotyčný světec dotkl pouze krabičky, nebo právě i samotného růžence. Úplně jiná kategorie relikvie (s mnohem vyššími bonusy) je pak samozřejmě takový růženec, který světec sám používal, nebo který mu byl např. dán do rakve. #sorryJáMusel