Pastorace mladých pracujících

EvaHavlátová
EvaHavlátová
Ahoj, zajímalo by mně, zda má někdo např se zahraničí zkušenost/i s pastorací mladých pracujících (25+; absolventů). Můžete zde napsat konkrétní odkazy či zkušenosti? Předem děkuji...:-) (tato ot vychází z tohoto stále aktuálního článku https://nad25.signaly.cz/1001/cierna-diera-v-pastoracii-2...

skupina pro pracující na signálech: https://www.signaly.cz/nad25

Komentář upraven .

radim24
radim24
Proč ze zahraničí proč ne z domova? A pastorací myslíš tedy to že by mladí lidi vykonávali tu pastoraci, jo? Ne naopak.

K tomu odkazovanému článku, možná jsem jen nepochopil na co se autorka ptala, ale mně připadá, že se vymlouvá na společenské vlivy; je to sebeklam - v tom problém nebude. Tipoval bych to na vnitřní problém katolické církve, ale o tom tenhle článek přece není.

Jo tak jsem ten článek dočetl do konce. No tak na to je jednoduchá rada, stačí změnit církev a jít tam, kde tu pastoraci mají.

Komentář upraven .

EvaHavlátová
EvaHavlátová
Ahoj:-), díky za příspěvek do diskuse. Konktrétně jsem myslela nějaké příklady dobré praxe. Kde toto tedy mají? Víš o něčem a jak to konkrétně probíhá?
radim24
radim24
Takových církví nebo sborů je celá řada a je to v každém sboru jiné a navíc se to mění v čase. To znamená, že situace v každém jednom sboru je jiná. Pokud někdo chce změnu, tak ať se zajde podívat do jiných církví ve svém vlastním městě, nic jiného doporučit nelze. Ale vím, že je to nelehký krok, protože prostředí bývá úplně jiné než v katolické církvi. Ale pokud jsou dva, třeba snoubenci, manželé tak to spolu určitě zvládnou snáze. Existují, ale i křesťanské skupinky mimo církev, které zakládají lidé, kteří z nějakého důvodu nebyli spokojeni ve svém sboru, ti se dají dohromady a mají vlastní skupinky; středem jejich života je Kristus a on je jejich pastýř. Já s oblibou říkám, že ve sboru má být křesťan jen dočasně, dokud nedospěje do zralosti (Gal 4:1-2 "Říkám však, že dokud je dědic nedospělý, ničím se neliší od otroka, ačkoli je pánem všeho, ale je pod poručníky a správci až do času určeného otcem."), ale většinou je to tak, že sbory a církve nevedou k samostatnosti ve víře, takže nejde to jinak než opustit církev a hledat vlastní cestu s Kristem. Církev se často přirovnává k rodině, kde pastor je otec a ovce jsou děti. Podle tohoto vzoru pak platí: "Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem." Gn 2:24 ... vzor zralosti a samostatnosti. Máme jít, dělat učedníky, mít vlastní děti, zakládat sbory. Jinak se tomu nenaučíš, než tím že se osamostatníš. Našim pastýřem není pastor, kněz, farář, ale Kristus. Čili skutečné řešení problému vyžaduje změnu optiky.

Komentář upraven .

SkoroPes
SkoroPes
S heretikem bych si netykal.
xja
xja
Nic jako pastorace mladých pracujících (a obecně lidí bez rodin) v KC není. Možná v těch největších městech (Praha, Brno) fungují nějaké odnože mezinárodních komunit nebo se tomu věnují nějaké řády, ale třeba tady v Ostravě - nic a to v žádné farnosti. Radim24 má pravdu, nezbývá než oslovovat evangelické sbory, jinak to nejde ..
dromedar
dromedar
A co od té "pastorace mladých pracujících" (kterou chcete hledat v protestantských sborech) očekáváte?
xja
xja
"pastorace" asi není ideální slovo.. reálný kontakt se skutečnými lidmi v neformálním prostředí.
radim24
radim24
Tomu říkáme skupinky, mají je v každém protestantském sboru (nevím ale zda to platí i o konzervativních odnožích katolické církve (jako církev husitská, ČCE, SCEAV, kde je to velmi podobné jako v katolické církvi, mnoho nespasených jedinců a lidí kteří neznaj Boha).), ale pokud mohu mluvit za letniční církve a za lidi znovuzrozené a pokřtěné pravým křtem ponořením do vody (tedy spasené jedince), tak ti mívají takové skupinky skoro všichni (skoro vždycky). Bývají obvykle k dosažení v každém městě.

Komentář upraven .

Fasolla
Fasolla
Nedělá něco takového Kolpingovo dílo?
cailin-grian
cailin-grian
No je pravda, že ta pastorace je malá, ale asi v některých protestanských církvích to moc nefunguje. Ale sama mám na starost mladé pracující, je to pod hlavičkou komunity chemin neuf a ten model přišel z Francie. Máme fb stránku: https://www.facebook.com/komunitacheminneufmladipracujici/ případně na stránkách komunity https://www.chemin-neuf.cz/cs/home/nase-programy/mladi-pracujici

Komentář upraven .

cailin-grian
cailin-grian
Jinak ten projekt pod komunitou funguje už asi 4 roky, já ho teď budu mít na starost 3 rok. Ale je moje otázka, jestli je to potřeba. Protože to letos vypadá, že se to ani neotevře. zatím máme jisté asi 3 mladé, což tedy na skupinku nestačí. A loni jsem se snažila dělat ještě dvě akce pro starší, a taky jsme neměli nějak moc účastníků. Tak nevím, kde děláme chyby. Nebo jakým způsobem to dostat k mladým.
dromedar
dromedar
@cailin-grian "Tak nevím, kde děláme chyby. Nebo jakým způsobem to dostat k mladým."

Pročetl jsem tu nabídku na webu a přijde mi to dost vysokoprahové - v tom smyslu, že člověk do účasti musí dost investovat - ne peněz, ale sebe sama, svého soukromí a tak. Do něčeho takového bych šel jen kdybych předem věřil, že to bude opravdu stát za to. To nemusí být špatně, pokud si lidi, co věří, že to bude opravdu stát za to, někde nějak průběžně vyrábíte - třeba pořádáním programu s nižším prahem pro nižší věkovou skupinu nebo zázračně dobrou propagací.
EvaHavlátová
EvaHavlátová
@cailin-grian přeji hodně zdaru a Božího požehnání:-)
cailin-grian
cailin-grian
@dromedar akce pro mladší děláme, tedy ne já, ale komunita. No mně to tak časově náročné nepřijde, setkání 1x měsíčně, 2x víkendy a 2x tématické večery za celý rok, to ostatní je jen bonus. I já, která pracuji a do toho děláš vš to stíhám.
cailin-grian
cailin-grian
@ dromedar nebo v čem ti přijde, že musí investovat? to, že je to setkání u někoho doma? nebo ti přijde setkání 1 měsíčně moc? ráda se poučím a třeba to na příští rok nějak upravíme
dromedar
dromedar
Ano, časově náročné to není, a už vůbec ne, pokud účastník věří, že to bude opravdu stát za to.

To, že je to setkání u někoho (a jednou zřejmě i u "mě") doma.
To, že je to malá skupinka a zřejmě se tudíž předpokládá pravidelná účast.
To, že je to malá skupinka a zřejmě tedy reálně hrozí "sdílení" intimností, které netoužím "sdílet" ani "nechat si sdílet".
To, že přijít jednou a víckrát ne je možné zřejmě jen na úplném začátku (pokud vůbec).

I na Signálech čas od času někdo brečí, jak mu katolická církev nenabízí tu lidskou blízkost, po které touží, a pro toho by to snad mohla být zajímavá nabídka. Ale pokud někdo jde primárně spíš po obsahu než po lidském teple, žádá se od něj značný vstupní vklad do něčeho, co je co do náplně a kvality předem známo jen ve velmi hrubých obrysech.
cailin-grian
cailin-grian
Jo jasně, tak to chápu. Je fakt, že v tomto směru to vyžaduje hlavně to otevření, respektive ochotu vůbec o něčem mluvit :) A začátek je otevřený, uzavírá se to právě po prvním setkání, aby se mohlo jít na hloubku, protože je jasné, že na začátku se mluví trošku povrchově, ale pak se dá jít dál na hlubinu a v tom spočívá i to, že se více poznáme. Ale máš pravdu, že to může být těžší, než jen někam přijít a sedět tam pasivně. Je to vlastně taková formace, která má pomoci, abychom se dokázali zapojovat pak třeba ve farnosti.