Zpívání (písničky) při mši svaté

Václav Vacek
Václav Vacek
Přijde mi, že některé kancionálovky jsou nejen pro dnešní mládež už dost "staré". Mě osobně také některé texty nebo nápěvy prostě "neberou" (nepozvedají mou duši:). Chápu, že všude není schola, někdo, kdo umí rytmické písně atd...co s tím? Budou kancionálovky i za dalších 100 let? Nejde hrát na varhany aspoň někdy nějaké rytmické písně? (když už nemáme ve farnosti scholu nebo kytaristu...)? Je zpěv při liturgii vůbec důležitý a co by mělo být jeho obsahem?
dromedar
dromedar
"Budou kancionálovky i za dalších 100 let?"

Bylo by hodně divné, kdyby nebyly. (Mnohé už se s různými obměnami zpívají nejedno století.)

"Nejde hrát na varhany aspoň někdy nějaké rytmické písně?"

Jdou. Je to vysloveně krása.
dromedar
dromedar
"Budou kancionálovky i za dalších 100 let?"

Kancionálovky budou, ale zpívat je při mši jaktěživo nikoho nenapadne, nebo leda tak před začátkem, na konec po požehnání a nanejvýš při předlouhém přijímání. Jinak se bude zpívati jedině řádné mešní proprium.
HelenaH
HelenaH
Prásknu na sebe že koukám na seriál Most. Nevím jestli sledujete taky,ale "duchovní rozměr" tam přináší takový sice plný Ducha ale taky věčně opilý farář. A vždycky když vede své ovečky radou nebo zpovídá,má u toho v ruce flašku s kořalkou a zní chorální hudba☺ Většinou je to fakt silný moment toho dílu seriálu.
dromedar
dromedar
To je jistě proroctví. Za sto let se chorál bude zpívat i v Mostě.
HelenaH
HelenaH
Asi ne. Ten farář tam platí vstupné,když do toho kostela chce jít...☺Mně by se líbilo kdyby jednou v Mostě při mši zněla romská muzika....
dromedar
dromedar
Za sto let naštěstí budete(me) dávno pod drnem.
HelenaH
HelenaH
Když myslíte že za sto let....tak asi jo.
Pavel_Jan
Pavel_Jan
Mě se líbí celý kancionál, jen mi tam chybí víc písní např. pro zádušní mši (kam zmizelo Libera me?! Slováci tuhle píseň mají.).

Rytmické zpěvy si může kdekdo hrát mimo kostel. Do kostela patří POSVÁTNÁ hudba.
Kytarové odrhovačky patří k táboráku. Netahejte to do kostela, prosím.
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
@Pavel_Jan To stejné můžu tvrdit o varhanech... ty píštaly netahejte do kostela, duní mi z toho uších...

POSVÁTNÁ hudba může být cokoli, co má nějakou úroveň, má pozvedat duši a pomáhat přiblížit se k Bohu. Nikde se netvrdí, že to jsou varhany.
dromedar
dromedar
"kam zmizelo Libera me?!"

Do propadliště předkoncilního haraburdí. V latinském graduálu sice v pohřebních obřadech "Libera" je, ale ne to s vnitřnosti svírajícím textem o posledním soudu, nýbrž útěšné o vzkříšení. Jestli v některém ze starších velkých kancionálů není podle "Libera" taky česká písnička, se můžu příležitostně podívat.
dromedar
dromedar
"To stejné můžu tvrdit o varhanech... ty píštaly netahejte do kostela, duní mi z toho uších..."

Husiti i pravoslavní patrně souhlasí. Do kostela jedině (nedoprovázený) chorál!
HelenaH
HelenaH
Takové po třech horkých létech rozeschlé a pištící varhany na jejichž opravu se peníze neseženou naučí leckoho milovat tichou mši nebo doprovázenou posvátným zpěvem s kytarou:-)
Vianney
Vianney
@dromedar Jsou i tací pravoslavní duchovní, kteří řeknou, že varhany nepatří do kostela, tedy po jejich - do chrámu - ale k táboráku.
dromedar
dromedar
K táboráku vahrany rozhodně patří! https://www.google.com/search?q=portativ