Dary Ducha

Samec
Samec
Jen by mě zajímalo jak podle vás vypadá usilování o duchovní dary?? Díky všem
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
Modlíš se za to a děláš všechno ve svých silách, aby jsi jich dosáhl?

Kupříkladu - snažím se o moudrost -> modlím se za to a studuji abych nabyl vědomostí a pokud si o ní něco zjistím, tak moudrost souvisí i se zbožností, tak se snažím pracovat i na své zbožnosti.

Nějak takhle?
Samec
Samec
Souhlasím s tím že je důležité dělat vše co je v tvých silách (i když to je těžké, našich silách je toho hodně, ale dělat se nám toho chce méně). Co se týká moudrosti, tak o ní se snaží asi všichni 😀, ale přijde mi že moc důležité a v naší době nedoceněné či skoro opomíjené jsou dary typu proroctví, uzdravování, jazyka apod. A tam si moc nevím rady, jak, kromě modlitby, usilovat.
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
jazyk, uzdravování... No jak říkáš, tam je to podle mě čistě jen na modlitbě, víře na tom jak moc jsi master v těch duchovních věcech. Nějaká teologie možná může pomoci, písmo svaté... Ale primárně se modlit no asi na to není žádná univerzální věc :).

Zbožnost.. já jsem nikdy nevěřil, že takoví lidi třeba vážně existují.. ale třeba kamarádka zná někoho, kdo umí modlitbu jazyky atd. Většinou jsou to lidi charismaticky založení a jezdí na různé konference a tak. Tam bys možná od nich nalezl nějakou radu :). Každopádně mě to připadne stejně hafo crazy.
Oponent
Oponent
Myslím si, Samec, že najprv by si sa mal usilovať o dary múdrosti, a ak ho budeš mať, tak pochopíš, že dar uzdravovania a jazykov je ilúzia, a niečo,čo patrí do sfér darov ducha toho zlého.
Zatiaľ tu máme zdravotníctvo , tak nerieš uzdravovanie ....to bude až neskôr. A ukáž mi jedného,čo vie uzdravovať?! Prídeme k nemu a donesiem minimálne stovku chorých ľudí. A k tým jazykom len toľko,že pozri si niektoré videá a prejavy týchto jazykov a musí ti byť zrejme, že takéto dary, sú pošliapaním ľudskej dôstojnosti a samotného kresťanstva. Jazyky v 1 storočí slúžili inému účelu!
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
Oponent.... s tím, že dar uzdravování a jazyků iluze nesouhlasím. Když se modlíš k Bohu o uzdravení a Bůh uzdraví.. tak to nemá žádnou šanci pocházet od zlého. Existuje hromada prokázaných případů, kdy si lékaři neuměli vysvětlit jiné logické vysvětlení. A dar jazyků... nemůže pocházet od zlého když se s ním modlíš k Bohu.
Oponent
Oponent
Mikuláš, kontext celej Biblie poukazuje ,že "chorých tu budeme mať stále" , pokiaľ trvá tento satanov systém.
Modliť sa síce máme za chorého, ale Boh zázračne neuzdravuje ,len dáva duchovné povzbudenie a silu zniesť skúšku v podobe choroby. A súhlasím s tým čo píšeš, že sú isté prípady uzdravenia. Ale aj to patrí do sfér toho zlého. Biblia poukazuje ,že "anjel sveta" bude robiť také veci,"znamenia, zázraky a podobne", ale že je to všetko klam a zvod do nepravdy.
"Potom sa zjaví ten zločinec, ktorého Pán Ježiš zabije dychom svojich úst a zničí jasom svojho príchodu; 9 toho, ktorý príde pôsobením satana so všetkou mocou, znameniami a klamnými zázrakmi 10 a s každým zvodom do neprávosti pre tých, čo idú do záhuby, lebo neprijali lásku k pravde, aby mohli byť spasení. 11 A preto Boh na nich posiela silu bludu, aby verili lži 12 a boli odsúdení všetci, čo neuverili pravde, ale obľúbili si neprávosť." 2 Sol.2,9-12
A naozaj skús pozrieť tie videa, tam mnohí aj hrešia a vulgárne sa vyjadrujú,pľujú,škrečia,váľajú sa a podobne. Ježiš nikdy nerobil theátro.
A jazyky sú aj vo voodoo a podobne. Ktoré sú tie pravé?
A povedz, načo slúžil dar jazykov v 1 storočí?
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
Proč Satanův systém? tohle není peklo... Tohle je prostě náš svět, období zkoušky.

Netvrdím, že Bůh uzdraví každého, ale pokud uzdraví, není to nic zlého. Proč by mělo? Proč by to mělo být zlé? Jsou ti lidi pak snad posedlí?

"anděl světa"... to neznamená, že stojí za vším. Mimoto.. to se píše někde ve Zjevení ne? A konec světa bychom poznali.. neb se o tom tam tolikrát píše.

A jaké videa? Mluvíš o exorcismu snad? To už jsme, ale u vyhánění zlých duchů a ne uzdravování. Mimoto podle toho, co píšeš to vypadá jako kdyby sis myslel, že exorcismus je zlý.

Co je voodoo jazyk? Já mám za to, že je voodoo je okultní praktika. Co prosimtě píšeš? Kde si to četl? Vždyť je to scestný. A Bibli bych tu taky mohl citovat... ale když to vytrhnu z kontextu, tak to potrvdí skoro jakýkoliv můj názor.. jaký bych chtěl.

A nač slúžil dar jazykov? Nemám tušení... taky to bylo 1 storočí. Chceš říct, že je špatné mluvit snad jinými jazyky?

P.S. Když Ježíš chodil po vodě to nebylo theátro? em... Měl nějakej cíl proč ty věci dělal, proto to teátro nebylo, ale interpretace může být různá.
Oponent
Oponent
Nemusia by doslovne posadnutí, ale deje sa to skrze neho, a to komentujú aj iní, že sa to tak deje. Pretože je to viac ako viditeľné, hlavne v istých prípadoch.
A "satanov systém" preto, lebo Biblia hovorí opakovane , že "vládca tohto sveta je satan".
A hovorím o videách/aj v angličtine/ , kde sú také "kresťanské" prejavy jazykov a uzdravenia, že musíš sám pochopiť odkiaľ to pochádza?! A chcel som povedať že "jazyky"/dar/ sú takmer všade, v každom náboženstve, aj vo voodoo: A nič som nevytrhol z kontextu, len mám v tom širšie poznanie , ako ty.
Alebo keď nejaké sestry kotkodákajú/v jazykoch/, tak si myslíš ,že je to dar od pravého Boha. Pochop, niekto si len strieľa, uťahuje nemiestne z kresťanov, čo nemajú vedomosť o zámeroch toho zlého.
Aj isté príručky, encyklopédie poukazujú, že tieto praktiky sa dejú v réžií toho zlého.
A zázraky Ježiša nebolo theátro. Mali svoj účel a Ježiš ich konal dôstojne a s vážnosťou. Kdežto jazyky sú často nechutným , smiešnym a nedôstojným divadlom.
radim24
radim24
Pojmem usilovat rozumíme

1) věřit tomu, že duchovní dary existují a víme jaké duchovní dary existují. Některé duchovní dary byly popsány ve Starém zákoně, například Daniel získal od Boha nadpřirozenou schopnost vykládat sny, která spočívala především v tom, že Bůh sám dá výklad snu.

2) věřit domu, že duchovní dary lze získat a máme právo o něj žádat. S tím se ale pojí teologie okolo víry, schopnosti přijímat a prožívat Boží milost a sebepotvrzení synovství (že jsme milované Boží děti) a také následovnictví. Prvním předpokladem je rozumět tomu, že vírou v Boha se rozumí nejen věřit, ale také konat podle toho přesvědčení a následovat Boha tak jak nám to ukázal či nařídil.

3) Pokud jsme tedy přijali toto Boží synovství za své, pak nám nic nebrání žádat o duchovní dary. Žádat, znamená modlit se za to. To se neděje samo sebou, ale pouze na popud Ducha Svatého. Jen Duch Svatý nám dává nadpřirozené dary a ukazuje nám věci, které je třeba. Pokud nemáme Ducha Svatého není možné žádat. Pokud existuje nějaké prokletí, které nám brání prožívat osobní vztah s Bohem a s Duchem Svatým, tak je třeba se nejdříve z toho prokletí vymanit jinak dar neodržíme.

4) Dar je třeba aktivně využívat, zejména zezačátku, když se to teprve učíme. Pokud nám například Bůh zjeví prorocké slovo, je třeba nenechat si ho pro sebe, ale promluvit tam kde je to třeba.

5) Každý kdo následuje Boha a využívá prorockých darů se setká také s pohrdáním, odmítnutím nebo výsměchem okolí. To je už hold úděl proroků. Abychom si dar udrželi vyžaduje to pěstovat vztah s Bohem a jeho důvěru, neboť dary dokážeme uplatňovat jen pokud mu důvěřujeme a následujeme ho konkrétními odvážnými skutky.

Nakonec bych chtěl dodat, že výsměch a pohrdání či nevíra nejsou z Boha, je to motivováno duchovními silami temnoty v životě člověka, který tyto věci dělá a nezbytně přináší na sebe prokletí, které mu následně brání v prožívání osobního vztahu s Bohem (nebo brání vyslyšení jeho modliteb, atd... prostě prokletí). Hebrejské slovo pro prokletí - kalal pochází z kořene, který znamená zlehčovat. Viz mene tekel upersin v knize Daniel (kde tekel znamená lehký, od slova kál, lehký tj. bezcenný).
Oponent
Oponent
Duch svätý dáva dary, ale nie "nadprirodzené"! Tie dary skončili s érou apoštolov. Dnes netreba dokazovať pravosť kresťanstva a učenia Ježiša zázrakmi a podobne.
Tiež neviem ako chápete vyjadrenie..."Pokud nám například Bůh zjeví prorocké slovo,"? Ak tak, že Boh nám dáva videnie niečoho z budúcnosti, a doplňuje svoje proroctvá skrze nás,....tak je to veľká nepravda.
Božie slovo je ucelené a netreba k nemu nič dodávať.
Nasledovať Boha je správne a z toho sa nikto nebude vysmievať,....ale ak niekto pod vplyvom "darov ducha" šteká alebo kotkodáka ako slepice, tak to každý vie, od koho pochádzajú dané dary?! Alebo to len daní ľudia tak zjavujú to "prorocké slovo"? Doporučujem pozrieť zahraničné videá a články o týchto prejavoch "ducha", a verte, budete utekať od nich ako o život.
Dary jazykov v minulosti mali úplne iný zmysel a poslanie. A o uzdravovaní ani nebudem nič písať,...to je už šarlatánstvo.
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
A kdo říká, že nedává nadpřirozené dary? Je snad život přirozený, že srdce bije samo o sebe?

Když někdo "štětká a kdáká jako slepice", tak očividně tomu asi nerozumíme ne? Však bych teď mohl vytáhnout, že se píše v Bibli, něco ve smyslu.. když se umíte modlit jazyky učintě, tak před ostatními jedině pokud někdo dokáže vyložit to, co říkáte.. Nebo si to nechte pro sebe.

Proč by ty dary měli skončit s érou apoštolů.. mimoto následovatele apoštolů máme stále :).

V čem je problém.. některým věcem prostě nemůžeme rozumět, nevíme všechno..
radim24
radim24
Mikuláši, takový verš z bible neznám, ty máš jiný překlad. Je tam spíš něco v tom smyslu, že se máme modlit jazyky, protože nás to buduje a máme o to žádat, ale ještě více máme žádat o výklad, aby to prospělo i ostatním...
Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
26Co z toho plyne, bratří? Když se shromažďujete, jeden má žalm, druhý slovo naučení, jiný zjevení od Boha, ještě jiný promluví ve vytržení a další to vyloží. Všecko ať slouží společnému růstu.
27Pokud jde o mluvení jazyky, ať promluví dva nebo tři, jeden po druhém, a někdo ať vykládá.
28Kdyby neměli vykladače, ať ve shromáždění mlčí, každý ať mluví ve vytržení jen pro sebe a před Bohem. (1K, 14, 26-28)
radim24
radim24
Jenže má to jeden háček. On totiž když se nikdo nebude modlit v jazycích nahlas před shromážděním, tak potom nemůže být ani žádný výklad... Ha ha. Protože to nikdo neuslyší. A jestli ten výklad někomu příjde to je na Duchu Svatém, ne na nás. Takže v tomto smyslu se obávám, že Pavlova slova nedávají smysl. Je tu totiž ještě jedna záležitost a to odvaha a svoboda promluvit na shromáždění veřejně. Jelikož ve většině církvích v ČR tato svoboda a možnost není, v církvích kde existuje jasný řád a organizace, by nejspíš takový nevypočítavý jedinec byl cílem výčitek, kritiky, nebo spoměchu, případně by mu bylo zakázáno takovéto vystupování do budoucna. Tím chci říct, že ne všude je ta příležitost a odvaha k takovému výkladu. Duch Svatý se nedá spoutat takovými pravidly, v církvích kde panuje duch náboženství, manipulace a kontroly, prakticky není šance, aby Duch Boží mohl působit a používat si služebníky. Ty církve a sbory lze poznat poměrně snadno už podle způsobu jejich vedení. Ve zdravé církvi by mělo být vedení průběhu shromáždění/bohoslužby předáno Duchu Svatému a prostor by měl být dán všem, ke kterým Bůh mluví. Nemluví-li pak, je to sbor, který uvízl v chapadlech bezduchého náboženství. Myslím si, že Pavel s tímto problémem nebyl obeznámen, protože první církve byly hodně oddané službě Bohu, ne jako dnes, kdy věřící chodí do církve jen aby si splnili svou povinnost nebo proto, aby mohli uplatňovat svou moc nad lidma.

Komentář upraven .

Mikuláš Mašek
Mikuláš Mašek
Takže point je jakej? Bohoslužbu si církev nějak určila to ničemu nevadí, prostor pro diskuzi a naše věci to máme ve svém společenství :).

No a když není vykladače, tak se ten člověk stále může modlit sám pro sebe v jazycích. Problém tedy není žádný. :)

Takovej problém tu nevidím, který píšeš.
radim24
radim24
Jen zareaguju na druhou větu. Bohoslužbu by měl řídit Duch Svatý. Pevným řádem se omezuje působení Ducha Svatého. Co když Duch Svatý řekne: Jděte ven a uzdravujte nemocné... V dnešních církvích, tedy na bohoslužbách, málokdo Ducha Svatého poslouchá...
Oponent
Oponent
Nikto dnes neuzdravuje duchom. Ak áno, dajte mi vedieť a prinesiem so sebou mnoho chorých, a verím ,že nám pomôžete. Dary ducha v zmysle novozákonnom "pominuli". Zostala"láska,nádej a viera". A s tým si kresťan vystačí. Súhlasím, že rituálne obrady nič neriešia, lebo účelom kresťanského zhromažďovania je učenie, štúdium Biblie. A to sa dnes deje hlavne v zboroch Jehovových svedkoch. Ich metodika vyučovania je tak prepracovaná, systematická a ide do hĺbky, že každý študent Biblie si príde na svoje. Dnes je už dokázaným faktom, že dané ,proklamované "dary ducha", ako vidíme v charizmatických hnutiach sú od toho zlého, a Biblia pred tým tiež varuje a poukazuje na tento fakt. Tiež tu treba poukázať, že je rozdiel poznať bežné jazyky, akými sa hovorilo v 1 storočí v oblasti Malej Ázie, a porovnať ich s nejakými, extatickými výlevmi.
V každom prípade, nepleťme sem veci, čo mali svoje opodstatnenie v 1 storočí. Pravdu máme celú, a láska je dostupná. Nič viac nepotrebujeme!
radim24
radim24
Máte špatné informace. Jistě existuje. Z kterého jste města ať k vám můžu někoho poslat. Anebo víte co, nic mi neříkejte, zajeďte si na školení do Brna:

https://www.eventbrite.com/e/tlr-kickstart-seminar-brno-ceska-republika-s-jon-bjarnastein-tickets-55484723301

Schopnost uzdravování má každý znovuzrozený křesťan který následuje Pána, jen je třeba ji používat. Kdo chce uzdravovat, ať si tam zadeje. Nebudu tu nikoho přesvědčovat, je to jen lenost si dohledat informace. Není to tak, že někdo bude jezdit za vámi, pokud chcete uzdravení nebo chcete uzdravovat tak si tam zajeďte. Většina lidí totiž nechce ani dohledávat informace, ani není ochotna se přesvědčit na vlastní kůži. A takovým já říkám: FCK U. Jestli něco chceš, tak pro to něco udělej sám.

Komentář upraven .

Oponent
Oponent
Radim,....keby tomu tak bolo, tak nepotrebujeme nemocnice. Všetko je to len ilúzia a sebaklam. A ak aj by boli také veci, tak Biblia varuje , že také veci bude robiť "anjel svetla" a nie Boh. Ježiš povedal "že chorých tu budeme mať stále", pokiaľ tu bude tento satanov svet. Pozri:2 Sol 2 kapitolu ..... "A potom sa zjaví ten bezbožník, ktorého Pán Ježiš zahubí dychom svojich úst a zničí svojím slávnym príchodom; 9 toho, čo príde pôsobením satana s celou jeho mocou, znameniami a lživými zázrakmi, 10 a všemožnou neprávosťou bude zvádzať tých, čo hynú, pretože neprijali lásku k pravde, aby boli spasení. 11 Preto Boh na nich zosiela moc bludu, aby uverili lži 12 a boli odsúdení všetci, čo neverili pravde, ale si obľúbili neprávosť."
Už vieš kto stojí za tými vašimi "zázrakmi". A Biblia nehovorí , že niekto bude robiť aj pravé zázraky, ale tvrdí presný opak! A ja fakty poznám dobre, nie som "lenivý si ich pohľadať", aj preto tvrdím to, čo tvrdím.
  • 1
  • 2