Na návštěvě v gobelínce

Stalo se mi jakousi shodou okolností, že jsem se na podzim ocitla na zájezdu směřujícím do gobelínky ve Valašském Meziříčí. Netušila jsem do té doby, že u nás něco takového existuje. Pravda, dlouho už možná existovat nebude. A proto je dobré vědět o gobelínce ještě teď, kdy je možné ji stále navštívit a vidět tyhle neskutečné ženy v akci!

Gobelínku ovšem netvoří jen ženy. V jejím čele je muž, ředitel, který se snaží tuto instituci s tradicí nějak zachovat. O vyhlídkách tohoto podniku se už dříve psalo třeba tady. Já se ale přece jenom zaměřím na ty ženy. A na jejich práci. 

Koberce a tapisérie tkají na stavu nebo vážou ručně. Jeden takový ručně vázaný koberec vyrábějí několik měsíců. Každý na sobě nese nevím kolik tisíc uzlíků. Dokážou na něj přenést jakýkoli vzor, obraz, třeba i vaši fotografii. Vlnu, kterou dovážejí z Austrálie, si sami barví. Dostala mě tahle paní. Na té fotce to vypadá, že má před sebou prostě hromadu modrých klubíček. Jo. Jenže každé to klubko mělo jiný odstín modré. Chápete to? Ani ten foťák to nedokázal pochopit. Slil modrou prostě dohromady. Ale paní měla před sebou obrázek tuším loďky na moři, jestli to nepletu, zkrátka samá modrá - i když pokaždé jiná. Jak se v tom může vyznat?

Modrá je dobrá...

V manufaktuře taky restaurují staré gobelíny. Mohli jsme tedy vidět čtyřsetletou tapiserii a hromadu hedvábných nití přivezených z Číny. Ovšem nesahat! Důrazně nám připomínala gobelinářka a přísně hlídala naše prsty, jestli nezkoumají pohmatem něco zakázaného. Musím říct, že jak stál člověk u toho stolu, byl v silném pokušení. To jednomu vystřelí ruka, ani neví jak.

A proč by měla gobelínka zaniknout? Nejsou lidi. Obor gobelinářka, který ještě tyto ženy absolvovaly, se už u nás nevyučuje. Není tedy žádná vyhlídka na dorost. Ony samy říkaly, že kdyby svou práci nedělaly z nadšení, nedělaly by ji nejspíš vůbec. Protože finanční odměna nepokrývá dostatečně vynaložené úsilí a námahu. 

Tady je pár fotek z místní galerie:

Až tedy budete mít zbytečných pár desítek tisíc a budete chtít originální doplněk do bytu, obraťte se na valašskomeziříčskou gobelínku :)

Náš zájezd ale tímto nekončil. Navštívili jsme ještě jedno nedaleké město, známé zase jinou výrobou. Mimochodem, také velmi zajímavý tip na výlet. Kdo pozná, v jakém městě a v jaké instituci jsem focená, má u mě hakisák.

 

 

Zobrazeno 393×
komentáře
ponda

Těši mne, že jsem to uhodl. Kollenko, udělejte radost někomu, kdo dokáže hakisák ocenit.

slu-nicko

Tam by mě bavilo pracovat.

Zobrazit 8 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.