8.2.2021

A Bůh viděl, že je to dobré.


Tu země vydala zeleň, semenotvorné rostliny nejrůznějších druhů a stromy nesoucí ovoce s jádry uvnitř, nejrůznějšího druhu.
/Gn 1,11/

Bůh je stvořitelem všeho krásného. Jsme pověřeni správou. Jak si počínám konkrétně já?

1. čtení: Gn 1,1-19
Žalm: Žl 104
evangelium: Mk 6,53-56
www.vira.cz

Zobrazeno 223×
komentáře
Matonick

Věrouka o stvoření má zásadní význam pro lidstvo. S plným vědomím tohoto faktu zvolil papež Benedikt XVI. před několika roky ke dni míru téma: „Chceš-li být tvůrcem míru, ochraňuj stvoření“. Řekl, že úcta ke stvoření má velký význam i proto, že "stvoření je počátkem a základem všech Božích děl". Vyjádřil hluboké znepokojení nad hrozbami způsobenými zanedbáváním, ne-li dokonce zneužíváním země a přírodních bohatství. Když naopak považujeme stvoření za Boží dar lidstvu, pomáhá nám to pochopit povolání a hodnotu člověka. Projevil přání, aby lidstvo obnovilo a posílilo "svazek mezi člověkem a životním prostředím, který má být obrazem stvořitelské lásky Boží – Boha, v němž máme svůj původ a k němuž směřujeme."

Matonick

Poznamenal, že pokud budeme považovat přírodu a na prvním místě lidské bytosti za plod čiré náhody či nutného evolučního procesu, vzniká riziko oslabení vědomí této odpovědnosti ve svědomí lidí. Není snad pravdou, prohlásil tehdy, že na začátku toho, co v kosmickém smyslu nazýváme "přírodou", je "záměr lásky a pravdy" ? Svět není plodem žádné nutnosti, slepého osudu nebo náhody. Svět pochází ze svobodné vůle Boha, který chtěl, aby se tvorové podíleli na jeho bytí, na jeho moudrosti a na jeho dobrotě.“ My plni údivu můžeme zvolat se žalmistou: "Když se zahledím na tvá nebesa, dílo tvých prstů, na měsíc, na hvězdy, které jsi stvořil: Co je člověk, že na něho myslíš, co je smrtelník, že se o něho staráš?"(Žl 8,4-5).

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.