Sv. Faustyna a její Deníček

O Božím milosrdenství se dnes mluví hodně. Možná až moc. Na různých místech a v různých souvislostech. Přiznám se, že to moc nesleduji a vlastně mě to ani moc nezajímá. 

Za apoštolku Božího milosrdenství byla církví uznaná sv. Faustyna Kowalská. Zanechala po sobě Deníček, který si čtu už několik let. Po kouskách. Rychleji to nejde.

Když máme dnes ten (někým vyvyšovaný a někým zatracovaný) svátek, nabídnu tu pár výpisků a postřehů, které mě zaujaly. Možná že to nejsou pasáže, které by se často citovaly:

"Vidíš, čím jsi sama o sobě, ale neděs se toho, kdybych ti odkryl celou bídu, jíž jsi, úděsem bys zemřela; přesto ať víš, čím jsi. Proto, že jsi tak velikou bídou, odkryl jsem ti celé moře svého milosrdenství. Hledám takové duše, jako jsi ty, a toužím po nich, ale je jich málo; tvá veliká důvěra ke mně mne nutí ustavičně ti udílet milosti." (Dn. 718)

Slovo důvěra se v Deníčku objevuje na mnoha místech. Důvěra, odevzdanost, vůle Boží. Když jednou prosila za lepší zdraví pro sebe, aby se mohla zúčastnit exercicií, pocítila zvláštní nespokojenost. A tak přerušila prosebnou modlitbu a začala Pánu děkovat. Píše: "Vytrvalá sebeodevzdanost do vůle Boží, vždycky a všude, ve všech událostech a životních okolnostech přináší Bohu velikou chválu; taková odevzdanost do vůle Boží má v jeho očích větší cenu než dlouhé posty, umrtvování a nejpřísnější pokání." (Dn. 724)

Kdyby si někdo myslel, že důvěra a odevzdanost jsou jen sladká slova, ten by se mýlil. Sv. Faustyna popisuje, jak ji v jednom vidění obklopili rozlícené bestie (rozuměj zlí duchové), kteří na ní dotírali a křičeli, že ji roztrhají. Ona klidně odpověděla, že prý ať se tak stane, je-li to Boží vůle. A bestie zmizely. - To je můj volný přepis, už to místo nemůžu najít. Jinde zase píše: "Dobře vím, že bez Boží vůle se mě ten ubožák (satan) nedotkne (...) a ta má vyrovnanost ho přivádí ke vzteku." (Dn. 713) - Ať mi někdo chvíli tvrdí, že tohle jsou sladkobolné řečičky. 

A taky něco ze života: Sv. Faustyna byla člověk a žila mezi lidmi. Párkrát se zmiňuje o jistých nedorozuměních se sestrami, matkou představenou nebo zpovědníkem. Třeba když trpí tuberkulózou v pokročilém stadiu a jedna sestra se domnívá, že simuluje. V Deníčku se píše: "Můj Ježíši, ty víš, jak je společný život obtížný, kolik nepochopení a neporozumění navzdory často nejupřímnější vůli obou stran, ale to je tvé tajemství, Pane, my je poznáme na věčnosti, avšak měli bychom vždy posuzovat mírně." (Dn. 720) - Kdo by tyhle situace neznal?

Bylo by toho ještě mnoho, ale je zbytečné vás tím zatěžovat. Kdo si chce počíst o Božím milosrdenství nebo o životě sv. Faustyny, ať jde přímo ke zdroji. 

 

Tohle je můj obrázek Božího milosrdenství. Jeho pomačkanost nechť nesvědčí ani tak o neúctě, jako spíš o opotřebovanosti.

 

Zobrazeno 837×
komentáře
jk-s

No proto ...

jk-s

Typicky katolické sousloví "nezávazná památka" mi pokaždé spolehlivě vyloudí úsměv na tváři :-)
https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200520papez-rozhodl-o-zapsani-sv-faustyny-kowalske-do-rimskeho-kalendare

Zobrazit 20 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.