Úvaha na téma Krása lidského těla

Krása lidského těla

 

Jako správný člen své generace si pojem, s kterým si neumím poradit, zadávám do googlu. Nejprve klikám na místa spojená s pojmem krása. Fitness Shop Zdraví Síla Krása v Karviné či Studio Krásy a Zdraví Danuše v Ostravě a další podobné podniky v mém okolí mi vyhledavač s radostí doporučuje. 

 

Mezi nabídkou videí je píseň Krása od Karla Gotta a taky video s názvem Souboj make-upů. Další odkazy mě vedou na stránky o tom, jak zhubnout a jak být krásnější a zdravější a jak si udržet mladistvější vzhled. Začínám přemýšlet o tom, že pojem krása v dnešní době je zřejmě synonymem krásné ženy s hustými, vlnitými, blond vlasy a velkýma modrýma očima a dokonale hladkou tváří s rudými rty. Radši už ani nepřemýšlím nad zbytkem toho dokonalého těla, protože bych ihned litovala uždibování cukroví při dnešním pečení. 

Dávám ještě šanci obrázkům, i když podvědomě očekávám právě fotografie žen, které se podobají ženě výše popsané.  Kupodivu hned první obrázek je citát. „Krása nemá nic společného se vzhledem. Krása je to, jakým jsi člověkem, a jak se díky tobě lidé cítí“. Na další fotografii je indická dívka a u toho popisek, že druhy krásy jsou různé, hned po ní následuje fotografie motýla. Až potom vidím ty modelky.

 

Zkouším ještě hledat pojem krása lidského těla. Kulturistika, kalokagathia a stránky o tom, co je mužská a co ženská krása. A přesto nenacházím to, co hledám. Zajímá mě pojetí krásy ze všech úhlů pohledu. Od ideje krásy u Platóna, estetiky až po názory psychologů. 

Krása lidského těla na mě osobně působí jako odlidštěný pojem. Lidské tělo, jako by bylo odděleno od člověka, se mění a s ním i jeho krása. Tělo působí mrtvě.  Když studenti medicíny jdou na pitevnu a rolují kůži na břiše jako koberec, aby viděli vnitřnosti. Nevím, jestli by řekli, že teď vidí krásu lidského těla. Nebo v kriminálkách. Nikdy po vraždě nechodí ohledat člověka. Jdou ohledat tělo. Možná, že krása člověka pochází opravdu z duše a projevuje se skutky a možná k jeho kráse přispívá i krása jeho těla, o které tak usilovně pečuje. A když umře?  Co se stane s krásou člověka a s krásou lidského těla? Krása člověka asi zůstane ve vzpomínkách lidí, kteří ho znali. Ale krása těla zmizí. Nezůstane. Rozpadne se a uhnije. 

 

Proč nám tedy na kráse těla tak záleží? 

Zobrazeno 570×
komentáře
jk-s

Je-li autorka svědomitou římskou katoličkou (což ale také nevím), pak se jistě jako každý jiný svědomitý katolík přidržuje Viennského koncilu a tedy definice duše v konstituci De summa Trinitate et fide Catholica.

dtto

Koťátko je také krásné a roztomilé. Když pojde, je stále ještě roztomilé, ale krásné už není, alespoň myslím. Podobně postelový medvídek chrápáček nemusí být krásný, ale roztomilý asi ano.
Když nikterak krásná baletka tančí, stává se půvabnou díky kráse tance - svých pohybů. Naopak krása těla manekýny je patrná i na reprodukci.
Škoda, že už nefunguje Madlénka Machulová.

Zobrazit 10 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.