Postní předsevzetí

Na začátku postní doby nabízím úvahu nad postním předsevzetím.


Je dobrým zvykem dávat si v postu předsevzetí. V minulých letech jsem si dával obvykle půst od kávy nebo od alkoholu. Jednou byl půst od alkoholu s výjimkami - a nestál za nic...

Má smysl půst od alkoholu nebo od kávy, když se potom vrátím do starých kolejí? 

Nechci zpochybňovat hodnotu tohoto postu, ale chci ukázat jinou cestu. Loni jsem si dal půst od Facebooku a signálů. Myslím že jsem pochopil smysl postního předsevzetí. Tento půst mě po celý rok vedl k omezení sociálních sítí. Přístup jen jednou denně. Ano někdy jsem se zapomněl na FB nebo výjimečně byl dvakrát. Ale některé dny jsem na soc. sítích vůbec nebyl. A popravdě mi to ani nechybělo. Je pravda, že jsem si znovu nainstaloval do telefonu Messenger (v prohlížeči na mobilu nejdou vybírat zprávy), ale vypnul jsem si upozornění. Teď mi na FB standardně stačí 10-15 minut (a to i po několika dnech).

Pro letošek jsem si dal  předsevzetí v podobném duchu. 

Chci chodit spát nejpozději ve 22:30 aby mi vyšlo 7,5 hodiny spánku. Vím, že když ponocuji, tak kradu čas a energii z budoucího dne. Co se nepomodlím ráno, přes den těžko doháním.

Přeji všem požehnanou a radostnou dobu postní.

Zobrazeno 996×
komentáře
Vojtěch Hýbl (VVRH)

Mě facebook naštěstí moc nezajímá. Za to Signály jsou zajímavější. U nich si krásně odpočnu.

dromedar

Zpívají luxusně, o tom žádná, ale tematicky se ta písnička k článku vůbec nehodí.
To se dá napravit dvěma způsoby: buďto článek poněkud okořenit nějakým tím "dobrovolným trpěním nežádajícím shovění" (třeba místo pozastavování se nad tím, jestli má smysl čtyřiceti-a-něco-denní zdrženlivost od drogy D, raději zdůraznit, jak přetěžké bylo tak dlouho odolávat bažení, ale že to mělo - jak jinak - hluboký smysl), nebo složit písničku o askesi člověka osvobozující a zušlechťující. Možná nějaká taková už dávno existuje, ale já ji neznám.

Ferenc

@dromedar Chtěl jsem k tomu dát nějakou postní píseň a ta byla první co mě napadla...

Mar_tina

Díky za tu krátkou úvahu... líbí se mi. Myslím, že toto je dobrá cesta a "motivace", jak se díky postnímu předsevzetí zbavit nějakého "kamene".

Heléné

taky jsem si letos dala opět stopku od Facebooku :-)

Zobrazit 5 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.