Chat s MUDr. Ilonou Burdovou

Popis společenství

Chat s osobností na signály.cz 18. 1. 2015 v 19.00 - MUDr. Ilona Burdová (lékařka a psychoterapeutka, autorka knihy Jak s dětmi mluvit o sexu, manželství a rodičovství; hájí práva rodin). Otázky je…

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak vnímáte hranici mezi "psychickou" a "duchovní" nemocí. Jsou tyto dvě oblasti vždy propojené nebo se dá nějak určit, kdy se jedná o "případ" pro psychologa, psychiatra či kněze? Spolupracujete třeba s nějakými knězi?

IlonaB

To je trefná otázka, ano, samozřejmě se může obojí prolínat. Je třeba každý případ posoudit individuálně. Může jít ryze o duševní nemoc, což potvrdí např. dobrá reakce na léčbu. Pokud však naopak člověk vystřídá řadu léčebných metod a pořád se nedaří najít příčina, je vhodné pátrat i po duchovní příčině. Tímto tématem se zabývá např. psychiatr Kenneth Mc All v knize Uzdravení rodových kořenů. Kněží mi občas nějakého pacienta pošlou, ale celkově je v naší zemi potřeba o těchto tématech více mluvit.

Renata Svobodová

Děkuji za odpověď. Píšete, že kněží vám občas pacienta pošlou. Zajímalo by mě, jestli jste už i vy někdy poslala svého pacienta za knězem, popřípadě zda jste se s nějakým radila.

IlonaB

Ano, funguje to i obráceně. Např. svátost smíření, po roky zanedbávaná (třeba ze studu) může pomoci, např. právě u postabortivního syndromu. Pokud jsou ve hře okultní praktiky ( a možná byste se divili, jak je tento jev častý), je také dobré navštívit kněze. Samozřejmě k tomu nemůžu nikoho nutit, jen to navrhnout. Každý má své kompetence a ty by neměl překračovat.

Renata Svobodová

Děkuji za odpověď. Přeji vám mnoho sil do vaší práce!

Václav Vacek

Redakce signálů upozorňuje na Doktrinální instrukci Francouzské biskupské konference o uzdravování rodových kořenů skrze eucharistii, kterou vydala ČBK v roce 2010: http://www.cirkev.cz/cirkev-ve-svete/dokumenty/fialova-rada

Zobrazit 5 komentářů »

Ilonko,dá se žít s hysterickou a žárlivou manželkou, která nemá víru, úctu a vyznává jen soužití na základě vlastnit partnera,vyžadovat jeho poslušnost a za jeho odlišné chtění jej trestat?

IlonaB

Přežít...to snad ano, ale kvalitně a plnohodnotně žít, to jistě ne. Je to těžký kříž. Je třeba mít na paměti, že druzí si k nám dovolí tolik, kolik jim dovolíme my.

kacarovi3

Ilonko,já ženy nebiji,i když bijí ony mne.To by ospravedlnilo jejich zlé jednání a teprve potom by je chytl spravedlivý hněv.

IlonaB

Potom je dobré se obrátit např. na Bílý kruh bezpečí. Téměř každá situace je řešitelná.

kacarovi3

Já to řeším odchodem a rozvodem.Je to těžké odcházet z domova po 25 letech ale to jsem měl udělat dávno. Čekal jsem na plnoletost dětí.

Zobrazit 4 komentáře »

Dobrý večer přeji,

mám jednou zřejmě přihlouplou otázku,ale nedá mi to. Mnoho lidí trpí dneska depresí, jsou různé příčiny. Četla jsem knihu o vlovu škodlivosti cukru na lidský organismus. Cukr prý též způsopbuje depresi, když se konzumuje ve větším množství. Slyšela jste o tom, či co si o tom myslíte. Já bych tomu také i věřila....

IlonaB

Deprese je způsobena spíše nedostatkem serotoninu. Někteří lidé v rámci samoléčby, než navštíví lékaře, hojně konzumují sladkosti "proti stresu."

IlonaB

Lidé mají občas sklon hledat jednoduché odpovědi na složité otázky. Příčin je jistě více, a věřím, že jednou z nich je i osamělost, ztráta životních hodnot, opravdové lásky a porozumění.

Zobrazit 2 komentáře »

Je tady osmá hodina a tímto bych chtěla za nás všechny velice poděkovat paní doktorce za její čas a ochotu, děkujeme!

V tuto chvíli již není možné pokládat na tuto stránku další otázky, využijte prosím případně soukromých zpráv.

I vám všem díky za zapojení a pokládané otázky a můžete se již teď těšit na příští chat, který bude 15. 2. v 19h a hostem bude Max Kašparů.

Pěkný večer všem!

IlonaB

Děkuji za přijetí, přeji Boží požehnání!

Zobrazit 1 komentář »

Paní doktorko, další anonymní otázka: Dobrý den, asi před půl rokem se mi stala taková věc. Měla jsem hodně špatnou náladu,delší dobu, na youtube jsem se dívala asi pů roku před tím na člověka který údajně nejí 9 let, žije z energie. Nějak mi přeletělo hlavou jestli náhodou nevysává energii z lidí. A to samé mě v té blbé náladě napadlo také. Hledala jsem pomoc v Bibli, nejdřív myslím, že se mi jí dostávalo, ale pak jsem si vzala doslova co tam bylo napsané : Sodoma Gomora, budeš zmateně pobýhat po Zemi a nebude ti vidět do obličeje, lidé se tě budou bát. Vstáhla sem si to na sebe, chtěla… Zobrazit více

Paní doktorko, další anonymní otázka: Dobrý den, asi před půl rokem se mi stala taková věc. Měla jsem hodně špatnou náladu,delší dobu, na youtube jsem se dívala asi pů roku před tím na člověka který údajně nejí 9 let, žije z energie. Nějak mi přeletělo hlavou jestli náhodou nevysává energii z lidí. A to samé mě v té blbé náladě napadlo také. Hledala jsem pomoc v Bibli, nejdřív myslím, že se mi jí dostávalo, ale pak jsem si vzala doslova co tam bylo napsané : Sodoma Gomora, budeš zmateně pobýhat po Zemi a nebude ti vidět do obličeje, lidé se tě budou bát. Vstáhla sem si to na sebe, chtěla jsem kvůli tomu spáchat sebevraždu. O to hůře pak bylo, že sem chtěla aby si rodiče ublížili- to bych za normálních okolností vůbec nechtěla. //pokračování

IlonaB

"S čím kdo zachází, tím taky schází." Nevím, zda Váš stav byl způsoben tím videem, každopádně doporučuji pečlivě vybírat, na co se díváte. My žijeme už řadu let dobrovolně bez televize a ještě jsme z toho neumřeli, naopak je nám dobře, a řada lidí nám to závidí. Máte na výběr: čichat ke květinovému záhonu nebo ke smetišti.

Zobrazit 1 komentář »

//pokračování:
V Bibli jsem ještě potom četla: ty si to věděla a přesto si se takhle zachovala, lide nevěřící! Chtěla jsem rychle do Bohnic, aby, to co bylo napsané v Bibli se už stalo, abych nemusela nic předstírat.,dělo se mi hodně neobvyklých věcí, jednou např. když sem se koukla do nějaký knížky tak tam bylo napsáno: Okolo tebe se budou dít špatné věci, a ty budeš vědět proč se to tak děje. Hodně podobných věcí. Byla jsem párkrát u psychiatria. Teď už je všechno v pořádku, Díky Bohu, chodím do školy. Uvěřila jsem znovu v Boha.Možná se mýlím, ale většina psychiatrů má na takovou tu věc asi… Zobrazit více

//pokračování:
V Bibli jsem ještě potom četla: ty si to věděla a přesto si se takhle zachovala, lide nevěřící! Chtěla jsem rychle do Bohnic, aby, to co bylo napsané v Bibli se už stalo, abych nemusela nic předstírat.,dělo se mi hodně neobvyklých věcí, jednou např. když sem se koukla do nějaký knížky tak tam bylo napsáno: Okolo tebe se budou dít špatné věci, a ty budeš vědět proč se to tak děje. Hodně podobných věcí. Byla jsem párkrát u psychiatria. Teď už je všechno v pořádku, Díky Bohu, chodím do školy. Uvěřila jsem znovu v Boha.Možná se mýlím, ale většina psychiatrů má na takovou tu věc asi stejný názor: nějaká psychóza. Co si o tom myslíte vy? může být za tím ještě něco jinýho? děkuji za odpověd, s přáním všeho dobrého Anonym (19)

IlonaB

Z pár řádků na internetu nelze hned postavit diagnózu. Může jít o psychózu, ale také nemusí. Každopádně není dobré z Bible vytrhávat věty z kontextu. Je dobré číst přísliby a ujišťování o Boží lásce, zvl. Evangelia. Ale i praktické rady (kniha Přísloví, Kazatel, Sírachovec, Kniha moudrosti).
Někdy se skutečně stane, že při náhodném otevření Bible člověka něco silně osloví. Ale je třeba mít dar rpzlišování duchů. Může jít o Boží vnuknutí, ale také o náhodu. Prorok je nad prorockým darem.

Zobrazit 1 komentář »

Dobrý večer, otázka od dalšího anonymního tazatele:

Může opravdový křesťan trpět nějakou formou duševní poruchy? Neznamená ta porucha vadu v jeho kresťanském životě? Jak případně může víra pomoci. Co je pro křesťana s poruchou podle vás nejdůležitější?

IlonaB

Může, víra a psychiatrická diagnóza se nevylučují. Rozhodně varuji před laciným zjednodušováním typu: "máš slabou víru, proto jsi nemocný."
Křesťan by měl dát Boha na 1. místo v životě, "hledejte nejprve Boží království, a všechno ostatní vám bude přidáno." Pomáhá také život se svátostmi, zvl. Eucharistie a sv. smíření - to je trochu opomíjená svátost a je to škoda. Samozřejmě dodržování Desatera a využívání veškeré pomoci, jakou nám Bůh nabízí.
Jinak doufám, že se nám brzy podaří vydat 2. vydání mé knihy Křesťan a normalita, křesťan a duševní nemoc. Tam se můžete dozvědět podrobnosti. Je ale samozřejmě i řada knih od jiných autorů - dobrý je např. Elias Vella.

Zobrazit 1 komentář »

Dobrý večer paní doktorko, vítám Vás na dnešním chatu a těšíme se na Vaše odpovědi!

IlonaB

Chvála Kristu! Dobrý večer.

Zobrazit 1 komentář »

P.Burdová, prosím jde něco dělat s únavovým syndromem , když -pravděpodobně- nemá fyzickou příčinu.
Děkuji.

Marie

IlonaB

Je potřeba provést všechna potřebná vyšetření - základní odběry krve, imunologické vyš., i psychiatrické a pak se zvolí další postup.

Zobrazit 1 komentář »

Dobrý večer, jaké organizace, hnutí či jednotlivci v ČR propagují (podporují apod.) genderovou ideologii a jaké nebo kdo proti nim naopak bojuje? Mohla byste, prosím, i stručně uvést, co se myslí pod pojmem genderová ideologie? Díky.

IlonaB

Tento obor se už vyučuje i na univerzitách. Propaguje je např. PROUD, různé Queer aktivity, LGBTI lobby, apod.
Slovo gender původně znamenalo rod, nyní je používáno ve významu "sociální rod", který se může shodovat s biolog. pohlavím, ale také nemusí. Feministky označily polaritu pohlaví muže a ženy a "nucenou heterosexualitu" jako příčinu útlaku žen a sexuálních menšin.

IlonaB

Politika "gender-mainstreamingu" má ve všech oblastech společnosti prosazovat nejen oprávněné zájmy rovného postavení mužů a žen, ale i nastolit absolutní rovnost, tj. zakázat jakékoliv rozlišování mezi muži a ženami a různými jinými formami sexuality. Tato ideologie je přímým útokem na hodnoty, kulturu, tradici a náboženské přesvědčení většiny světové populace. Chybí tam úcta k důstojnosti člověka, snaží se zničit rodinu, ignoruje manželství, devalvuje význam mateřství, podporuje deviantní sex. praktiky, promiskuitu a sex u mládeže.

Václav Vacek

Děkuji, a prosím které organizace proti genderové ideologii naopak bojují? Kde hledat informace, radu, podporu?

IlonaB

VORP (tolik osočovaný Výbor na ochranu rodičovských práv), má i svůj web. Hnutí pro život, to se zaměřuje spíš na boj proti potratům. Pak je pár jednotlivců, kteří už jsou unavení zdánlivě marným bojem a snahou lidi probudit. Výborná je již zmíněná kniha Gabriele Kuby: Globální sexuální revoluce - ztráta svobody ve jménu svobody. G.Kuby má také web ve slovenštině, tam jsou i přednášky. Křesťanské weby a tiskoviny - spíše "tradičního charakteru". Každopádně nemůžeme opomíjet ani modlitbu, ta je také moc potřebná.

Zobrazit 4 komentáře »