BětkaV

BětkaV / Alžběta Marie Magdalena Vašků

Svobodná
BětkaV
BětkaV
kacarovi3

Bětko, až bude mít medvěd mladé, tak si jednoho rezervuji. Už dlouho usínám sám...

dromedar

Takové fajné kartičky by se měly prodávat v místním e-shopu jako propagační předmět.

(Z druhé strany budou noty k písničce na motivy "jezme, pijme, diskutujme, vždyť zítra zemřeme - signály.cz")

BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
Matísek

Myslím, ze nepatří a učili jsme se, ze tomu věřící nemusí věřit tak, jako by to bylo dogma. Kněží se tam muzou vyjadrovat o evoluci a nemusí to být rovnou názor církve...

kacarovi3

Bětko, píšeš o kázání, jako by to byl soubor zvuků a energií. Chápu, někdy slova nejsou důležitá, když je nám v té chvíli dobře, když se zastaví čas.

BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
dromedar

Přiznávám, že o aktuálních trendech naprosto nemám přehled - jestli mě paměť neklame, za celý život jsem vlezl do čajovny jednou a do kavárny dvakrát.

Rezkaaa

...jako by mi někdo zpíval ze srdce <3
Co se týče "čaje to go" tak právě Dobrá čajovna v Olomouci tohle nabízí :) Akorát otevírá až k odpoledni, ale tak aspoň tak :)

BětkaV
BětkaV
slachmánek

On odpočinek je pro každého něco jiného, takže úplně nejde říct jaké činosti to jsou.

majkiki

@slachmánek: Bezesporu. Jak píšu, ty kategorie jsou příliš obecné a každý je má rozvržené individuálně, ale řekla bych spíše, že jde víc o to rozvržení než o pojmenování. I když (ačkoli jsem psala, že "odpočinek" není ideální), určitě to není špatný pojem. Navíc se ty kategorie u někoho budou i prolínat, já jsem například během mateřské chodila odpočívat do práce. A i čas strávený studiem byl pro mě v podstatě odpočinkový.

deFlegmatique

Ten popisek pod fotkou kaple je krásně upřímný.

majkiki

Milá Bětko, myslím, že rozumím tvé nostalgii a nadšení ze Stojánek a také dokážu ocenit komfort kaple pod střechou a přesto...jsem neskutečně ráda, že mě bydlení na Stojánkách minulo. Důvod? To co jsi napsala sama. Skleník. Nejsem skleníková květinka a na Stojánkách bych se dusila. Chápu však, že každý má jiné potřeby a Bůh nám dopřál vyrůst v půdě pro nás přínosné.

Moje duchovní zážitky taky vypadají trochu jinak.
Například: Nezapomenutelný rozhovor s "nevěřící" spolubydlící Bárou (Zároveň spolužačkou ze střední se kterou jsme zjistily, že jsme přijaty na stejnou katedru při maturitě) po několika měsících bydlení.
Bára: Jo...došlo mi, že když vytáhneš Bibli, tak na tebe nemám mluvit.

Jindy... Bára: Já ti tu víru závidím.

majkiki

Asi jsem taky vděčná za to, že jsem si duchovní život naučila spojovat s "obětí" - například kvůli rorátům vstávat o půl páté ráno a v mrazu čekat na tramvaj bylo dostatečně otužující po fyzické i duchovní stránce.

BětkaV

Markét, jak píšeš, každý má jiné potřeby... já jsem o té svojí pořádně nevěděla, dokud jsem nejela do Španělska, kde jsem si uvědomila, jaký poklad v Olomouci mám. a poslední rok jsem si stojaňáckého komfortu snažila užívat naplno po všech stránkách. někdo je připravený vletět do světa bez přípravy, já potřebovala pomalejší rozjezd. tak teď uvidíme, co si odnesu z bytu, kde jsem jediná věřící :)

majkiki

No právě, nejpraktičtější je nosit si poklad s sebou.:) "Tam, kde je tvé srdce..." Možná to nejsem schopná plně docenit, ale myslím, že by mi dlouhodobější pobyt v komfortu příliš nesvědčil.

A k té přípravě...těžko říct, jestli jsem byla připravená, ale učila jsem se plavat "ve vodě" ve vodě. (to zdvojení je záměr)
Přeji ať si odneseš jen to dobré (i když ta zkušenost nebude vždy jen dobrá).:)

dromedar

Ta kaple je fakt otřesná. Těžký hřích proti dobrému vkusu, a kdyby bylo po mém, tak i proti ctnosti nábožnosti.

majkiki

dromedar: Bohužel s tím musím souhlasit. Hned mě to praštilo do očí. Nechtěla jsem to ale napsat, protože tam Bětka uvádí, že jde o její oblíbené místo... Ačkoli krásné chvíle lze zažít i v nevkusně vybavené kapli.
Ale zaujalo mě, že píšete "proti cnosti nábožnosti". Co tím myslíte?

dtto

Když si člověk odmyslí, že to má být kaple, tak to zas tak hrozné není. Připomíná mi to vánoční perníčky.

dromedar

@majkiki "Nechtěla jsem to ale napsat, protože tam Bětka uvádí, že jde o její oblíbené místo..."

Já si autorky vážím, považuji ji za člověka v užívání schopností lidského ducha přinejmenším sobě rovného, a proto ji (ani její oblíbená místa) nešetřím.

"Ale zaujalo mě, že píšete "proti ctnosti nábožnosti". Co tím myslíte?"

Že nevkusný bohoslužebný prostor je urážkou toho, jemuž se tam má vzdávat chvála.
Použitá škrobená formulace naráží na to, že jeden z tradičních způsobů systematického výkladu konkrétní/speciální mravouky je uspořádán podle ctností. V takto uspořádaném výkladu se pak pojednává mj. o "hříších právě probírané ctnosti protivných".

dromedar

Nenašel jsem rychle žádnou českou příručku, na které by to šlo ukázat, ale z latinských takhle postupuje třeba Tanquerey. Jednou z ctností, podle nichž výklad strukturuje, je právě "religio" (dnes snad spíš "zbožnost"; "nábožnost", aby to znělo škrobeněji). Hříchy proti ní dělí do dvou skupin - na hříchy "pověrčivosti" a "bezbožnosti". No a někam do oblasti té "bezbožnosti" by bylo třeba zařadit budování a užívání hrubě nevkusných bohoslužebných prostorů, kdyby bylo vědomé a dobrovolné.

majkiki

Autorky si taktéž vážím a ani by mě nenapadlo považovat kohokoli za sobě nerovného. Jsem prostě šetrnější člověk.:)

"kdyby vědomé a dobrovolné." To snad doufejme hrozí jen zcela výjimečně až bych řekla raritně, ne-li nemožně. Těžko si představit, že by někdo vynaložil tolik úsilí a námahy (i když na kýč či nevkus se vždy stráví nepřiměřeně námahy), aby zhotovil něco záměrně bezbožného.

deFlegmatique

"Jsem prostě šetrnější člověk."

Dromouš je zvíře, od toho bych odvozoval základní rozdíl.

BětkaV
BětkaV
BětkaV

nevadí mi, že se diskuze rozrůstá do netušených rozměrů, pokračujte si jak dlouho chcete. teda do té doby než tu začnou padat osobní urážky, to nemám ráda.

a třeba se občas zapojím, ale o víkendu bez internetu to moc dobře nešlo :)

každopádně díky za podnětné komentáře ke všemu, co se tu řeší :)

RomanS

@Lukáš Hala: Můžeme se vrátit a navázat nit: Píšete: "Více vašich příspěvků je mi záhadou."
Abych si to dokázal spojit, uveďte pár konkrétních příkladů. Mohlo by to být zajímavé (nejen pro mě, ale pro ostatní) taková sonda do povahy konkrétního míjení, do příčin, které to mají na svědomí.

BětkaV
BětkaV
Marek Záveský

Myslím, že je nutné ve všem, co dělám, hledat něco víc, než je "čistě křesťanská láska". Dělat totiž cokoliv z "čistě křesťanské lásky" znamená, že z toho já sám nemám žádný prospěch, a to podle mě nikdo dlouhodobě nevydrží (i když po omezený čas asi jo). Tím osobním prospěchem klidně může být radost z dané činnosti, setkání a vztahy s lidmi, společenství, seberealizace... Ale "čistě křesťanská láska" k anonymnímu davu těch, co ode mě potřebují pomoc, a já jsem tak dobrý, že jím ji můžu zcela nezištně poskytnout...
Vždyť ani Kristus nejde dobrovolně na kříž z "čistě křesťanské lásky", ale kvůli osobnímu vztahu ke konkrétnímu člověku.

dromedar

Myslím, že je nutné ve všem, co dělám, hledat něco míň, než je "čistě křesťanská láska". Usilovat o osobní prospěch, realizovat své plány, naplňovat své ambice a tak. Účinně se tím předchází "křesťanské nadřazenosti" i nedoceněnosti/ublíženosti.