BětkaV

BětkaV / Alžběta Marie Magdalena Vašků

Svobodná
BětkaV
BětkaV
kacarovi3

Bětko, až bude mít medvěd mladé, tak si jednoho rezervuji. Už dlouho usínám sám...

dromedar

Takové fajné kartičky by se měly prodávat v místním e-shopu jako propagační předmět.

(Z druhé strany budou noty k písničce na motivy "jezme, pijme, diskutujme, vždyť zítra zemřeme - signály.cz")

BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
Matísek

Myslím, ze nepatří a učili jsme se, ze tomu věřící nemusí věřit tak, jako by to bylo dogma. Kněží se tam muzou vyjadrovat o evoluci a nemusí to být rovnou názor církve...

kacarovi3

Bětko, píšeš o kázání, jako by to byl soubor zvuků a energií. Chápu, někdy slova nejsou důležitá, když je nám v té chvíli dobře, když se zastaví čas.

BětkaV
BětkaV
BětkaV
BětkaV
dromedar

Přiznávám, že o aktuálních trendech naprosto nemám přehled - jestli mě paměť neklame, za celý život jsem vlezl do čajovny jednou a do kavárny dvakrát.

Rezkaaa

...jako by mi někdo zpíval ze srdce <3
Co se týče "čaje to go" tak právě Dobrá čajovna v Olomouci tohle nabízí :) Akorát otevírá až k odpoledni, ale tak aspoň tak :)

BětkaV
BětkaV
slachmánek

On odpočinek je pro každého něco jiného, takže úplně nejde říct jaké činosti to jsou.

majkiki

@slachmánek: Bezesporu. Jak píšu, ty kategorie jsou příliš obecné a každý je má rozvržené individuálně, ale řekla bych spíše, že jde víc o to rozvržení než o pojmenování. I když (ačkoli jsem psala, že "odpočinek" není ideální), určitě to není špatný pojem. Navíc se ty kategorie u někoho budou i prolínat, já jsem například během mateřské chodila odpočívat do práce. A i čas strávený studiem byl pro mě v podstatě odpočinkový.

majkiki

Autorky si taktéž vážím a ani by mě nenapadlo považovat kohokoli za sobě nerovného. Jsem prostě šetrnější člověk.:)

"kdyby vědomé a dobrovolné." To snad doufejme hrozí jen zcela výjimečně až bych řekla raritně, ne-li nemožně. Těžko si představit, že by někdo vynaložil tolik úsilí a námahy (i když na kýč či nevkus se vždy stráví nepřiměřeně námahy), aby zhotovil něco záměrně bezbožného.

deFlegmatique

"Jsem prostě šetrnější člověk."

Dromouš je zvíře, od toho bych odvozoval základní rozdíl.

BětkaV
BětkaV
BětkaV

nevadí mi, že se diskuze rozrůstá do netušených rozměrů, pokračujte si jak dlouho chcete. teda do té doby než tu začnou padat osobní urážky, to nemám ráda.

a třeba se občas zapojím, ale o víkendu bez internetu to moc dobře nešlo :)

každopádně díky za podnětné komentáře ke všemu, co se tu řeší :)

RomanS

@Lukáš Hala: Můžeme se vrátit a navázat nit: Píšete: "Více vašich příspěvků je mi záhadou."
Abych si to dokázal spojit, uveďte pár konkrétních příkladů. Mohlo by to být zajímavé (nejen pro mě, ale pro ostatní) taková sonda do povahy konkrétního míjení, do příčin, které to mají na svědomí.

BětkaV
BětkaV
radim24

Nejlepší je povznést se nad světské věci a jít uctívat Pána. Pusť si hudbu a nemysli na špatné věci.

dromedar

Nejlepší je nenabízet "své služby z čisté křesťanské lásky". (Vám to nepřijde jako morální kýč už ve chvíli, kdy se něco takového pokoušíte spáchat?)

epimetheus

"Podívej, kdybych viděla já skutečně živého boha tam na tom místě, zůstalo by to ve mně jako horečka. Kdybych věděla, že existuje nějaký bůh, který se skutečně zajímá o lidi, alespoň co se za nehet vejde, který na ně dohlíží jako otec a má o ně strach jako matka…, nuže pak bys mě neslyšel vykládat takové věci jako ,Každá věc má svůj rub i líc' nebo ,Musíme respektovat víru ostatních lidí'. Nebyla bych jen všeobecně snesitelná v naději, že se všechno nakonec nějakým způsobem v dobré obrátí, ne pokud by ve mně hořel ten plamen jako neodpouštějící meč. A řekla jsem, hořel'. Ovísku, protože tak by to skutečně bylo. Říkáte, že už lidi neupalujete, ani neobětujete, ale přesně o tom je pravá víra, chápeš?"

epimetheus

"Obětovat jednou denně svůj vlastní život plamenem, hlásat jeho pravdu, pracovat pro něj, vdechovat jeho duši. TO je víra. Cokoliv jiného je jen ...slušnost. A způsob jak vyjít se sousedy."

epimetheus

carpe jugulum a knihy okolo ní považuji za jeho nejlepší. ty poslední jsou už jen stín a v těch prvních je moc sebevědomej. tenkrát by ovísek musel být ničema

BětkaV

@radim24 já nevím, ale nepřipadá mi šťastné vytěsňovat špatné věci poslechem hudby a už vůbec ne povznášením nad světem. povznášení nad světem je k něčemu úplně jinému co já vím. co mi připadá fajn je ty věci pojmenovat a zjistit, jestli je v mé moci je vyřešit. a pak je buď vyřešit nebo to nechat jiným.

@dromedar mě to tak přijde až potom. a to jenom někdy.

@epimetheus jedna z nejlepších částí! já to nemám až tak načtené, ale obecně miluju všechno s čarodějkama a hlídkou. hltám to tak, že si nestíhám ani nic vypisovat :D (a už vím, jak tohle dopadlo a těším se na Pátého elefanta, který je prý jeden z nejlepších dílů...)

radim24

Tak to máš blbý, to ti nezávidím.

epimetheus

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zem%C4%9Bplocha#Seznam_knih_z_hlavn%C3%ADho_cyklu
pro mě je zlatá éra 23-34
ale samozřejmě je to jen o tom, že tyhle jsou pro mě 100% a ty předchozí 95%.
Ale varuju před 40. a 41. To už se fakt nedá číst:-/

epimetheus

první knihou co jsem od něj četl byla Stráže!Stráže!
Bylo mi tak 12-13 a svět už pak nebyl jako dřív:-)
Vlastně jsem parodii na fantasy četl dřív než fantasy:-)

Klotylda

Větev každou chvíli prorazí skleník_velké díky autorce_srdečné pozdravy ze Zeměplochy

epimetheus

jinak k vašemu krásnému zamyšlení nad tou "marností". Připomíná mi to zase fantasy - jak je v Silmarilionu tvořen svět a ta jedna falešná melodie provází celé dílo. A pak vždy - už to skoro vypadá dobře, ale něco se vždy zvrtne.
Prvotní hřích...

Jasminecka

Carpe Jugulum... Zboznuju jeho rozuzeni...

BětkaV

@epimetheus jestli to nebude tím, že poslední díly dopisoval z posledních sil...

já jsem Zeměplochu objevila až na výšce (já vím, skoro trestuhodné... ale já všecko, co je skvělé, objevuju dlouho po tom, co je to objeveno) a čtu chronologicky... a luxusní mi to přijde už od čtverky... vlastně trojky, protože Bábi. fantasyfil jsem ale díky Harrymu Potterovi, kterého znám od šesti let :)

a k tomu druhému komentáři: jo, příčinu bychom měli. otázka ale nezní proč, nýbrž jak. jak přežít, aniž bychom se zbláznili. a je mi jasné, že je to celoživotní obrušování. ale občas je třeba si postěžovat. zaprvé si tím člověk uleví a zadruhé si znova uvědomíme, že stávající stav není v pořádku.

BětkaV

mimochodem, aniž byste mi prozrazovali cokoli dalšího... potkám ještě někde Ovíska? docela jsem si ho oblíbila :)

epimetheus

ano - poslední knihy napsal z posledních sil a s pomocí.
Asi teď působím necitlivě, ale prostě se nedají číst. To je celé.

epimetheus

tedy - teď jste mě zaskočila. Ale jsem si téměř jistý, že už ne.

slachmánek

Mě se osvědčilo modlit se upřímně: Bože, toužím změnit svět, ale sám to nezvládnu. - Bůh mi posílá lidi, posily ;-)
Bůh je DOBRÝ!

Daniel Zouhar

V takovémto případě více než cokoliv jiného pomáhá modlitba a usebranost v Bohu. Vzpomeň na Atanáše, který byl na poušti a vyhnáný jako biskup z vlastní diecéze. Co takový Jean Maria Vianney poslaný do nejupadlejší farnosti ve Francii a co teprve P. Antonín Šuránek nebo jezuita P. František Mikulášek, kteří oba srovnatelně skončili po věznění v reálném kamenolomu. Vše má jistě svůj důvod. Jen Pán Bůh nás v tuto chvíli pro to vše zkouší a tvaruje jako zlato v tavícím kelímku.

Marek Záveský

Myslím, že je nutné ve všem, co dělám, hledat něco víc, než je "čistě křesťanská láska". Dělat totiž cokoliv z "čistě křesťanské lásky" znamená, že z toho já sám nemám žádný prospěch, a to podle mě nikdo dlouhodobě nevydrží (i když po omezený čas asi jo). Tím osobním prospěchem klidně může být radost z dané činnosti, setkání a vztahy s lidmi, společenství, seberealizace... Ale "čistě křesťanská láska" k anonymnímu davu těch, co ode mě potřebují pomoc, a já jsem tak dobrý, že jím ji můžu zcela nezištně poskytnout...
Vždyť ani Kristus nejde dobrovolně na kříž z "čistě křesťanské lásky", ale kvůli osobnímu vztahu ke konkrétnímu člověku.

dromedar

Myslím, že je nutné ve všem, co dělám, hledat něco míň, než je "čistě křesťanská láska". Usilovat o osobní prospěch, realizovat své plány, naplňovat své ambice a tak. Účinně se tím předchází "křesťanské nadřazenosti" i nedoceněnosti/ublíženosti.