Angelar

Angelar / Vladimír Zeman / 33 let

V celibátu
Thompson

Raději, než abychom bojovali s leností, tak jí dáme jiné jméno - "prokrastinace"...
Díky za velice výstižný a aktuální článek!!

jjkohoutek

přemýšlel jsem

Angelar

@ Thompslon: "prokrastinace" zřejmě pochází z latinského "pro-"=na a "cras"= zítra, tedy jde o odložení činnosti na později (z důvodu lenosti).

jjkohoutek

nemyslím, že se dá lenost zaměňovat za prokrastinaci, je to něco odlišného

Zobrazit 4 komentáře »

V adventním čase se křesťané modlí "Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum" (Rosu dejte, nebesa shůry a oblakové dštěte spravedlivého). Vzhledem k tomu, že je téměř zima, nepřichází déšť, ale rovnou sníh, jak je tomu nyní v Jeruzalémě při sněhové kalamitě, což je ve Středomoří poměrně nečekaná událost: http://www.novinky.cz/zahranicni/322107-izrael-kolabuje-pod-privaly-snehu-pres-sto-let-nic-takoveho-nepamatuje.html Tedy slova tohoto adventního zpěvu jsou podivuhodně aktuální: "Sion deserta facta est, Ierusalem desolata est." Nezbývá než dodat ze 4. sloky: "Salvabo te, noli timere" … Zobrazit více

V adventním čase se křesťané modlí "Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum" (Rosu dejte, nebesa shůry a oblakové dštěte spravedlivého). Vzhledem k tomu, že je téměř zima, nepřichází déšť, ale rovnou sníh, jak je tomu nyní v Jeruzalémě při sněhové kalamitě, což je ve Středomoří poměrně nečekaná událost: http://www.novinky.cz/zahranicni/322107-izrael-kolabuje-pod-privaly-snehu-pres-sto-let-nic-takoveho-nepamatuje.html Tedy slova tohoto adventního zpěvu jsou podivuhodně aktuální: "Sion deserta facta est, Ierusalem desolata est." Nezbývá než dodat ze 4. sloky: "Salvabo te, noli timere" (Zachráním tě, neboj se)

Ferenc

Rosu dejte, nebesa, shůry, oblaka, spusťte déšť práva - takhle se mi to líbí víc ;-)

Angelar

Františku, až jednou vyjdeš z fary a budou tam pršet Kodexy východní i západní, Němciáni, Pejškové, Hrdinové apod. ... :)

Ferenc

@Angelar: To abych si vzal štít :-D Horší kdyby padaly New Commentary on the Code of canon law (ta kniha má tři kila...)

Angelar

Já si spíš myslím, že by předtím měly chvilku padat trakaře, abys měl na čem ty vzácné publikace odvážet :).

Ferenc

@Angelar: :-D Řekni, že by ses nepřidal...

Zobrazit 5 komentářů »
EvaŠpačková

"V dnešní době je často primární účel úcty k Pánu Bohu odsouván stranou (...)To je díky velkému vlivu protestantismu na novější formu katolické liturgie a zbožnosti." Hej to si děláš legraci? Jednak se úcta Bohu nedává jen v Eucharistii a jednak ne všichni protestanti věří, že je to "jen" chleba. To musíš rozlišovat! Lutheráni věří v podstatnou přítomnost Krista v Eucharistii a při Přijímání poklekají...a taky je to vázáno na ordinaci/svěcení/ kněze. Byla bych ti vděčná, kdybys přestal protestanty házet do jednoho pytle a nazývat je bludaři. Akorát to popuzuje normální nezaujaté katolíky proti nim, když si čtou mylné generalizující názory.
A mimochodem - historicky oltář byl stůl - pak se čím dál více zdobilo, až vznikl dnešní oltář s minimální plochou "stolu", ale vysoký a zdobný.

Angelar

1) Nedělám si legraci.
2) Protestanté (ať se jim to celkově líbí nebo ne) stále bludaři jsou a maximálně je lze rozdělit na ty, kteří jsou bludaři „menší“ a „větší“.
3) Přestože jsou bludaři, je dobře, že se aspoň k Pánu Bohu modlí a mají velkou úctu k Písmu svatému.
O způsobech, kterými se vzdává úcta Bohu jsem se zmínil ve výše uvedeném rozdělení bezprostředných a prostředných absolutních a relativních způsobech.
Ohledně luteránského pojetí (kdyžtak mě oprav, budu Ti za to vděčný) se vyznává „konsubstanciace“, tedy onen eucharistický chléb má podstatu chleba i podstatu Těla Páně oproti katolickému pojetí „transsubstanciace“, kdy podstata chleba již není více, ale proměněné způsoby jsou Tělem Páně. Otázkou zůstává, jak dlouho tato přítomnost podle luteránského pojetí trvá - zda přetrvává i po Mši nebo je vázána na okamžik přijímání. Problémem však je též luteránské odsunutí obětního charakteru mše svaté. Do jaké míry je luteránská Mše zpřítomněním oběti Pána Ježíše na kříži a tím sama toutéž obětí? Pokud není zpřítomněním oběti, pak nemůže dojít ani vlastně k platnému proměňování. Ohledně platnosti kněžského svěcení u některých luteránů, přestože by byla dokazatelná apoštolská sukcese (posloupnost), není jisté, zda pojetí kněžství je katolické, tudíž zda by vůbec byla vůle předávat svěcením to, co bylo přijato od apoštolů. (Na tomto například pohořelo kněžství u anglikánů - vnitřně se odchýlili od povahy kněžství, tak i přes dokazatelnost posloupnosti apoštolské není možné uznávat jejich svěcení za platná.) Dalším problémem je role kněze - zda proměňování nastává vyslovením slov kněze (jak je katolické pojetí) nebo vírou lidu.
V bodě 8) se mluví o „reformovaných protestantech“ a pokud vím, tak např. v Německu se evangelíci nazývají buď luteránští (Ev.-luth.) nebo reformovaní (Ev.-ref.), tudíž tento bod se na luterány pochopitelně nevztahuje, jak jsi sama upozornila.
Papež Pius XII. v encyklice Mediator Dei varuje před tzv. historickým archeologismem. To je způsob „hraní si na první křesťanská staletí“. Církev svatá během dějin stále prohlubuje teologii, zbožnost, posvátnou architekturu, liturgický zpěv atd. a přestože v některých dobách je jakoby na výši, jindy jakoby na dně, nemůže se vracet do starověku, ale musí vytrvávat v kontinuitě - nepřetržitosti. Toto lze aplikovat i na ty stoly a oltáře a jejich vývoj.

Eleeshebat

Jojo, jsme hrozný bludaři. Já mám někdy pocit, že na signálech je tohle označení spíš pochvalou :-P

Eleeshebat

A malá humorná kulturní vložka (existující slovenská lidová písnička): A keď si luterán, tak já ťa ráda mám, a keď si katolík, poves sa na kolík." Mně to jen asociovalo s předchozíma komentářema...:-)

vitus

Vynikající článek. Lidé si musí uvědomit, co je mše svatá a co je hlavním cílem, pak teprve může přijít náležitá úcta k Nejsvětější oběti.

Angelar

K označení "blud", "hereze" je třeba uvést, že je používám ve smyslu, jak odpovídá doktrinální nótě kard. Ratzingera z r. 1998. Více v článku: https://angelar.signaly.cz/1312/o-bludech-dogmatech-a-zivote

Zobrazit 6 komentářů »

Jak se pěkně naplnila slova Písma svatého z Mt 6,19-20: "Neukládejte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde je zloději vykopávají a kradou. Ukládejte si poklady v nebi, kde je neničí mol ani rez a kde je zloději nevykopávají a nekradou."

http://www.novinky.cz/koktejl/304965-duchodkyne-mela-doma-pres-milion-v-bankovkach-vyradili-se-na-nich-termiti.html

Eleeshebat

chudák...nevěřila bankám a tohle se jí stalo...

Zobrazit 1 komentář »

"Duch Páně naplňuje celý svět, zná každou řeč, aleluja aleluja, aleluja" Takhle nějak jsme to zpívali dneska před evangeliem...
V rozjímání jsem se zastavil nad tím, jak Duch svatý pozoruhodně a beze zbytku proniká všechny živly: Je ohněm, který rozpaluje lidská srdce. Je rosou posvěcující všechno a vodou zchlazující útoky zla. Je hukotem, který se strhl o Letnicích z nebe a přichází obnovit tvářnost země.

Napsat komentář »
barikamohammed

Dobrý den, My Dear,
Mé jméno je slečna Barika Mohammed, vysoký dobře vypadající mladá holka, tak krásné a péči s dobrým porozuměním, veletrh v pleti, péče s dobrou sdílení, honesty.I viděl váš profil zde, které mě zajímá hodně a já jsem se rozhodl kontaktovat you.I opravdu chci mít dobré přátelství s vámi, i když jste se oženil můžeme být přátelé, mám důvod výběru vás jako svého přítele, prosím, pokud chcete vědět, more.Please kontaktujte mě přes tento můj e-mailovou adresu (barikamohammed52 @ hotmail.com) Musíme si promluvit a znát své vlastní více, a stejně tak sdílet obrázky na každý other.hope slyšet od vás. Prosím, odpovězte mi na mou e-mailovou adresu (barikamohammed52@hotmail.com) Tvůj nový kamarád slečna Barika, Děkuji.

gift4u

Ahoj
Jmenuji Miss darem jsem zajímavý v tobě
obraťte se na mě zpátky na můj email (giftmensah@hotmail.com) vám pošlu můj obrázek

................................
Hi
My name miss gift i am interesting in you
please contact me back to my email(giftmensah@hotmail.com) I will send you my picture


Zobrazit 6 komentářů »

Říkají o něm

Kubin říká o něm:
Vláďa :o) Jeden ze tří ;o) ( zatím?)
novysvet říká o něm:
Už jsme se viděli dříve než v Mamre...
aver říká o něm:
Z adventní obnovy v OB 2008
skritek říká o něm:
:-) Vláďa, to je prostě Vláďa :-)
ZelenýBanán říká o něm:
Vláďa Županič. ;)